Jak zbudować drewniany taras z zadaszeniem?

Zadaszenie nad tarasem stanowi ochronę zarówno przed palącym słońcem, jak i zimnym deszczem. To bariera nie do pokonania. Nowoczesne zadaszenia tarasów nie tylko chronią przed nawet najgorszymi warunkami atmosferycznymi, lecz także pięknie się prezentują.

Budowa zadaszenia tarasu z drewna stanowi interesujące wyzwanie, dlatego warto się podjąć tego zadania. Jeśli jesteś dokładny, pomysłowy i zawsze dbasz, by wszystko, co robisz, było idealne, z pewnością sobie poradzisz. Zbuduj własny taras z zadaszeniem.

Lista potrzebnych produktów/narzędzi:

  • wkręty
  • kątowniki

  • gwoździe
  • piła szablasta
  • kotwy
  • beton.

Budowa zadaszenia nad tarasem – czy potrzebujesz zezwolenia?

Dobudowa tarasu z zadaszeniem może być w świetle prawa różnie postrzegana. Czasami wiąże się to z przebudową domu, przez co konieczne bywa uzyskanie pozwolenia na jej budowę. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, zanim rozpoczniesz tworzyć zadaszenie nad tarasem, lepiej złóż wizytę w lokalnym wydziale ds. budowy. Wówczas dowiesz się, jakie przepisy obowiązują na danym terenie. 

Drewniany taras z zadaszeniem – szkielet to podstawa

Drewniana konstrukcja będzie tworzyć całoroczne zadaszenie tarasu, dlatego bardzo ważne jest, by wszystkie prace związane z jego budową wykonywać po uprzednim rozplanowaniu, dokładnie i z zachowaniem wszelkich norm. Podczas gdy budowę domu rozpoczyna się od przygotowania terenu i wylania fundamentów, wznoszenie zabudowy tarasu z drewna powinno się zacząć od postawienia szkieletu. To podstawa niezależnie od tego, czy będziesz tworzył dach z gotowych części, czy samodzielnie wykonasz wszystkie elementy. Konstrukcję zadaszenia tarasu z drewna rozpoczyna się od zalania lub przykręcenia do betonu stalowych kotew. Fundament ustabilizuje całe zadaszenie i ochroni drewno przed wilgocią, która mogłaby je zniszczyć. 

Kolejnym krokiem jest wykonanie konstrukcji nośnej. Tworzą ją podpory poprzeczne oraz krokwie. Budowa zadaszenia tarasu wymaga kilku obliczeń. Chodzi o liczbę podpór – jest ona uzależniona od wielkości i rozpiętości konstrukcji. Wybierając podpory, zwróć uwagę na ich grubość. Uwzględnij również masę ewentualnych ciężarów, takich jak zalegający śnieg. Zadaszenia tarasowe to miejsca, gdzie zimą tworzą się czapy, dlatego konstrukcja musi być bardzo wytrzymała. Weź pod uwagę masę samych pokryw oraz krokwi, które będą leżeć na podporach. Zadaszony taras powinien mieć przynajmniej 15-procentowy spadek, by spływała z niego woda. 

Rozstaw krokwi jest uzależniony od tego, czym zostanie pokryty taras drewniany. W przypadku zadaszenia z płyt komorowych z poliwęglanu rozłożenie ma odpowiadać szerokości płyt i mieć ok. 85 cm. Jeśli na dachu tarasu zostanie położone szkło lub dachówki ceramiczne, rozstaw krokwi musi być mniejszy ze względu na ciężar tych materiałów. Dlatego też odległość powinna wynosić ok. 60 cm.

Jak zbudować taras drewniany z zadaszeniem – montaż dachu

Kiedy konstrukcja zadaszenia jest już gotowa, pora przejść do wznoszenia samego dachu. Na rynku można znaleźć wiele materiałów, które świetnie się do tego nadają. Nowoczesne zadaszenie tarasów wykonuje się z płyt komorowych z poliwęglanu, dachówek ceramicznych, szkła. Zadaszenie tarasów drewniane lub z blachodachówki to również dobry pomysł. Wybór należy do ciebie. W zależności od rodzaju materiału sposób montażu będzie inny. Najpopularniejsze rozwiązanie to płyty poliwęglanowe. Najlepiej mocować je przy pomocy wkrętów z kapturkami osadzonymi na wierzchu. Ich montaż musi umożliwiać swobodne poruszanie, ponieważ ten materiał charakteryzuje się rozszerzalnością cieplną. 

Budowa tarasu z zadaszeniem – zrób to sam!

Zadaszony taras nie tylko pięknie się prezentuje, lecz także jest zabezpieczeniem przed niekorzystną pogodą. Istnieje kilka opcji do wyboru – zadaszenie pod balkonem, z wykorzystaniem markizy lub całkowita zabudowa tarasu. Drewniana konstrukcja zawsze będzie wyglądać elegancko, a jeśli wykonasz ją sam, będzie cieszyć oczy jeszcze bardziej. 

Samodzielne wykonanie zadaszenia tarasu drewnianego wymaga uprzedniego przygotowania drewna. Obróbkę desek można zlecić w markecie budowlanym, tartaku albo przyciąć je samemu. W tym celu najlepiej skorzystać z narzędzi takich jak piła szablasta i wyrzynarka. Jeśli chodzi o łączenie ze sobą elementów konstrukcji, warto wybrać rozwiązanie tradycyjne (młotek i gwoździe) lub mniej czasochłonne, czyli użyć wiertarki, wkrętarki i wkrętów. Do poprawy ułożenia wkrętów przydać może się także śrubokręt. Ważne są kątowniki, które pomogą połączyć pod kątem prostym poszczególne elementy.