Wykonanie betonowej donicy ze starej szmaty nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności. Wystarczy jedynie odrobinę chęci i cierpliwości, a efekt może przejść nasze najśmielsze wyobrażenia. Sprawdź, jak łatwo wykonać doniczkę z betonu i szmaty krok po kroku.
Jak zrobić donicę z betonu i szmaty? Niezbędne materiały
Wykonanie donicy z betonu i szmaty należy zacząć od przygotowania wszelkich niezbędnych materiałów oraz narzędzi. Potrzebny będzie klej (może być ten do płytek ceramicznych, koniecznie mrozoodporny), woda oraz szmata, z której wykonamy doniczkę. Do nadania odpowiedniego koloru gotowej ozdobie możemy wykorzystać farby do tynków. Podstawę powinna stanowić stara donica, plastikowe lub metalowe wiadro, ewentualnie dobrze zaimpregnowane drewno. Ważne, by wykorzystany materiał był odporny na działanie wilgoci. Narzędziem, które przyda się do przygotowania masy nakładanej na szmatę, jest mieszarka – za jej pomocą można dokładnie wymieszać klej z wodą i uzyskać odpowiednią konsystencję. Warto wybrać mieszarkę o odpowiedniej mocy z regulacją obrotów. W znacznym stopniu ułatwi ona mieszanie składników. W sprzedaży dostępna jest również wiertarko-mieszarka, która może posłużyć jako wiertarka, co znacznie zwiększy funkcjonalność tego urządzenia.
Donica z betonu i szmaty krok po kroku
Po przygotowaniu materiałów możesz przystąpić do wykonania donicy:
- Sporządź odpowiednią masę z kleju wymieszanego z wodą. W tym celu do wiaderka wsyp klej i dolej wody (najlepiej robić to zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na opakowaniu kleju), a następnie mieszaj do momentu uzyskania masy o konsystencji gęstego budyniu. Najlepiej skorzystaj ze wspomnianej wcześniej mieszarki o odpowiednio dużej mocy.
- Przygotowaną szmatę mocz, a następnie ręcznie wyżmij. Proces ten zapewni lepszą przyczepność naniesionej masy. Rozmiar tkaniny zależy od tego, jakiej wielkości donicę chcesz wykonać. Może mieć ona format zarówno małego kwadratu, jak i dużego prostokąta (w tym przypadku warto wykorzystać np. stary ręcznik).
- Tkaninę zanurz wielokrotnie w rozrobionej masie, by cała jej powierzchnia została równomiernie pokryta przygotowaną mieszanką. Nadmiar masy usuń i zaczekaj kilka minut, aż nadmiar niezwiązanej wody odcieknie.
- Naczynie, w którym będzie docelowo posadzona roślina, otul szmatą pokrytą masą. Zrób to w taki sposób, by dokładnie przywarła do dna i ścianek.
- Klej na tkaninie możesz podrapać ostrą szpachelką, aby nadać jej ciekawszą formę i fakturę. Ze względu na stosunkowo szybki proces schnięcia nie warto zwlekać z tą czynnością, ponieważ później będzie ona niemożliwa do wykonania.
- Wygląd końcowy doniczki zależy od twojej inwencji twórczej. Możesz owinąć szmatę wokół donicy, otulając ją, a nadmiar tkaniny zawinąć do środka, aby utworzyć zwarty kształt. Równie ciekawy wygląd można uzyskać poprzez odwrócenie do góry dnem naszego naczynia i umieszczenia go na podwyższeniu, by szmata pokrywająca jego dno mogła utworzyć spektakularne wzory zwisających żagli lub odwróconej foremki do babeczek.
- Po wyschnięciu i stwardnieniu materiału donicę można pomalować na wybrane kolory. W tym celu najlepiej użyć specjalnych farb do malowania tynków. Dzięki mrozoodporności zapewniają one trwałość.