Jak zrobić schody betonowe?

Schody dywanowe betonowe to konstrukcja samonośna. Wyglądają, jakby lewitowały nad posadzką. Ten rodzaj schodów pasuje do domu w praktycznie każdym stylu, dlatego stanowi niezwykle popularne rozwiązanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. 

Jeśli marzy ci się dom minimalistyczny, nie ma lepszego wyboru niż schody betonowe zewnętrzne. Jak stworzyć ich konstrukcję? Czego potrzebujesz do ich wykonania? W poniższym artykule znajdują się wszystkie niezbędne informacje, jak zrobić schody z betonu samodzielnie.

Lista potrzebnych produktów:

  • stal zbrojeniowa
  • wsporniki
  • betonowe bloczki
  • pistolet do fugowania.

Dlaczego warto postawić na schody dywanowe betonowe? 

Schody zewnętrzne domu stanowią niejako jego wizytówkę. Powinny przede wszystkim prezentować się elegancko i pasować do elewacji budynku. Estetyka jest bardzo ważna, ale nie można zapominać również o funkcjonalności. Schody muszą być bezpieczne i wygodne dla domowników. Nie mogą być śliskie. Powinno się też wykonać je z najlepszej jakości materiałów, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne czynniki atmosferyczne. Nie może być im straszna wilgoć, wysoka temperatura ani duże nasłonecznienie. Dlatego, wykonując schody zewnętrzne budynku, lepiej wybierać sprawdzone materiały. Ta kwestia dotyczy także betonu. Powinien on pochodzić z cementowni, w której dokładnie sprawdza się jakość mieszanki. 

Schody zewnętrzne muszą być wytrzymałe i stabilne. Na rynku znajdziesz wiele materiałów, z których można je wykonać. To m.in. drewno – trzeba jednak wziąć pod uwagę ograniczenia tego materiału. Wymaga ono regularnej impregnacji, odświeżania koloru. Drewno nie jest odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego lepszym wyborem będą schody betonowe. W tym przypadku masz pewność, że będą służyć ci przez lata. Nie wymagają regularnej pielęgnacji, a do tego prezentują się równie pięknie jak drewniane.

Jak zrobić schody dywanowe na zewnątrz? Poradnik krok po kroku

Schody dywanowe betonowe tworzone są z żelbetu. Dzięki temu masz gwarancję, że konstrukcja wytrzyma nawet największy nacisk. Schody kotwi się w podłożu, na fundamencie oraz na parterze do stropu. Jeśli schody znajdują się obok ściany nośnej lub filara, muszą zostać do nich przytwierdzone za pomocą metalowych wsporników. 

Zazwyczaj wylewane są w momencie powstawania stropu. Należy pamiętać, aby wzmocnić schody dywanowe.. Jak to zrobić? W tym celu stosuje się zbrojenia ze stalowych prętów. Są one połączone ze zbrojeniem stropu, a dodatkowo zakotwione w osobnym fundamencie. Stopnie powinny mieć grubość minimum 10 centymetrów. Dzięki temu cała konstrukcja będzie sztywna i solidna. Pojedyncze stopnie łączy się z podstopnicami za pomocą śrub monterskich. Beton należy dokładnie wyrównać, aby w przyszłości schody można było elegancko wykończyć. Do najbardziej popularnych wykończeń zalicza się drewno, żywicę oraz farbę do betonu. Modne są również surowe schody. Wówczas całą konstrukcję wykonuje się z betonu architektonicznego. 

Jak zrobić schody z bloczków betonowych? 

Istnieje wiele sposobów na to, by zbudować schody betonowe. Jak zrobić je ze specjalnych bloczków? To niezwykle proste. Na wyprofilowanym gruncie układa się warstwę mrozoodporną z kruszywa lub żwiru. Bardzo ważne jest dobre wyznaczenie jej poziomu, dlatego niezbędnym narzędziem będzie tu poziomica. W kolejnym kroku na 10-centymetrowej podbudowie z betonu montuje się stopnie blokowe. Należy pilnować, by nachodziły na siebie minimum 2 cm. Warto również wykonać lekkie nachylenie, aby woda, która będzie na nie opadać, mogła ściekać. Szczeliny między poszczególnymi bloczkami trzeba wypełnić elastyczną fugą. Jej grubość powinna wynosić od 3 do 5 mm.