Balustrada to niezbędny element każdego balkonu czy schodów. Powinna być wytrzymała i wykonana z trwałych części, by zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom. Do tego musi być estetyczna i dopasowana do stylu budynku, do którego jest przymocowana. Jak zamontować balustradę?
Montaż balustrady można przeprowadzić na wiele sposobów. Oto najważniejsze informacje, z którymi warto się zapoznać przed rozpoczęciem instalacji.
Lista produktów:
- złącza kątowe
- śruby
- klej do drewna
- pistolet klejowy
- punktowe wsporniki
Montaż balustrady – wszystko, co musisz wiedzieć
Obecnie praktycznie każdy dom wyposażony jest w balkon lub taras. Balustrada stanowi jeden z najważniejszych elementów tego typu rozwiązań architektonicznych, ale jej montaż to naprawdę wymagające zadanie. Dynamicznie zmieniające się trendy i wymagania konstrukcyjne są prawdziwym wyzwaniem dla każdego architekta, projektanta i właściciela domu. Aby balustrada w stu procentach spełniała swoje zadanie, musi być zamontowana zgodnie ze sztuką budowlaną. Tylko w ten sposób zagwarantuje bezpieczeństwo i trwałość całej konstrukcji balkonowej.
Montaż balustrady można przeprowadzić na trzy sposoby:
- od góry
- z boku
- od dołu
W pierwszym przypadku elementy są przykręcone do górnej powierzchni płyty balkonu. Montaż balustrady z boku polega na przymocowaniu części konstrukcji do powierzchni czołowej płyty konstrukcyjnej, z kolei montaż od dołu – na spodniej powierzchni płyty balkonowej. Najbardziej praktycznym i jednocześnie najchętniej wybieranym rozwiązaniem jest pierwszy sposób.
Montaż balustrady drewnianej
Przed rozpoczęciem montażu balustrady należy zastanowić się nad materiałem. Z założenia powinien on być wystarczająco trwały i odporny na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Wiele osób decyduje się na montaż balustrady drewnianej. Gatunki takie jak dąb, jesion lub buk doskonale sprawdzą się w przypadku takich konstrukcji. Balustrady drewniane najczęściej montowane są jako oddzielne słupki, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona jest szkłem, płytami z blachy bądź z tworzywa sztucznego.
Samodzielny montaż balustrady drewnianej to trudne zadanie, jeśli jednak postąpimy zgodnie z zaleceniami i instrukcją, wszystko powinno się udać. Najpierw należy przygotować najpotrzebniejsze narzędzia i oczywiście wszystkie niezbędne materiały. Zamawiając konstrukcję do samodzielnego montażu, elementy balustrady o ustalonych wcześniej wymiarach otrzymamy w opisanych paczkach. Narzędzia, które mogą się przydać, to przede wszystkim złącza kątowe ze śrubami do mocowania elementów, wiertarka do drewna z odpowiednimi końcówkami, a także klucze imbusowe, klej do drewna i pistolet klejowy.
W zależności od tego, czy montowane będą słupki, czy tralki, cały proces może się nieco różnić. Na szczęście wszystkie niezbędne informacje znajdziemy w dostarczonej instrukcji montażowej. Jeśli chodzi o montaż poręczy, warto w tym celu użyć śrub z centralnym zawiasem. Dzięki niemu będzie można ustawić poszczególne elementy pod dowolnym kątem.
Szklane balustrady stają się coraz bardziej popularne. I choć wydają się dość delikatne, w połączeniu z solidnym mocowaniem zapewniają duży komfort użytkowania i bezpieczeństwo. Nic więc dziwnego, że tak dużo osób decyduje się na to rozwiązanie. Montaż balustrady szklanej może być przeprowadzony na dwa sposoby – za pomocą punktowych wsporników lub szyny mocowanej w dolnej części.
Punktowy montaż balustrady szklanej ma wiele zalet. Dzięki temu konstrukcja wygląda bardzo przejrzyście i nowocześnie, dodając budynkowi stylu i elegancji. Wszystko za sprawą specjalnych okuć, tzw. rotuli. To niewielkie elementy montażowe o okrągłym kształcie, których największym atutem jest ich uniwersalność. Można je dopasować do szklanej szyby o dowolnej grubości i rozmiarach. Płyty są umieszczane pomiędzy dwiema częściami uchwytu, nie ma więc konieczności wycinania dodatkowych otworów. Montaż balustrady szklanej za pomocą punktowych wsporników to metoda wykorzystywana najczęściej w przypadku balkonów, tarasów, a także schodów wewnątrz domu.
Drugi sposób montażu balustrady również jest bardzo praktyczny. Szyna, którą mocuje się w dolnej części konstrukcji, sprawia, że całość wygląda, jakby unosiła się w powietrzu. To bardzo ciekawe i nowoczesne rozwiązanie, które wybiera coraz więcej osób. Dodatkowo można zdecydować się na ozdobną poręcz ze szkła, metalu bądź tworzywa sztucznego.