Montaż drewnianej i szklanej balustrady

Balustrada to niezbędny element każdego balkonu czy schodów. Powinna być wytrzymała i wykonana z trwałych części, by zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom. Do tego musi być estetyczna i dopasowana do stylu budynku, do którego jest przymocowana. Jak zamontować balustradę?

Montaż balustrady można przeprowadzić na wiele sposobów. Oto najważniejsze informacje, z którymi warto się zapoznać przed rozpoczęciem instalacji. 

Lista produktów:

  • złącza kątowe
  • śruby

  • klej do drewna
  • pistolet klejowy
  • punktowe wsporniki

Montaż balustrady – wszystko, co musisz wiedzieć

Obecnie praktycznie każdy dom wyposażony jest w balkon lub taras. Balustrada stanowi jeden z najważniejszych elementów tego typu rozwiązań architektonicznych, ale jej montaż to naprawdę wymagające zadanie. Dynamicznie zmieniające się trendy i wymagania konstrukcyjne są prawdziwym wyzwaniem dla każdego architekta, projektanta i właściciela domu. Aby balustrada w stu procentach spełniała swoje zadanie, musi być zamontowana zgodnie ze sztuką budowlaną. Tylko w ten sposób zagwarantuje bezpieczeństwo i trwałość całej konstrukcji balkonowej. 

Montaż balustrady można przeprowadzić na trzy sposoby:

  • od góry
  • z boku
  • od dołu

W pierwszym przypadku elementy są przykręcone do górnej powierzchni płyty balkonu. Montaż balustrady z boku polega na przymocowaniu części konstrukcji do powierzchni czołowej płyty konstrukcyjnej, z kolei montaż od dołu – na spodniej powierzchni płyty balkonowej. Najbardziej praktycznym i jednocześnie najchętniej wybieranym rozwiązaniem jest pierwszy sposób. 

Montaż balustrady drewnianej

Przed rozpoczęciem montażu balustrady należy zastanowić się nad materiałem. Z założenia powinien on być wystarczająco trwały i odporny na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Wiele osób decyduje się na montaż balustrady drewnianej. Gatunki takie jak dąb, jesion lub buk doskonale sprawdzą się w przypadku takich konstrukcji. Balustrady drewniane najczęściej montowane są jako oddzielne słupki, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona jest szkłem, płytami z blachy bądź z tworzywa sztucznego. 

Samodzielny montaż balustrady drewnianej to trudne zadanie, jeśli jednak postąpimy zgodnie z zaleceniami i instrukcją, wszystko powinno się udać. Najpierw należy przygotować najpotrzebniejsze narzędzia i oczywiście wszystkie niezbędne materiały. Zamawiając konstrukcję do samodzielnego montażu, elementy balustrady o ustalonych wcześniej wymiarach otrzymamy w opisanych paczkach. Narzędzia, które mogą się przydać, to przede wszystkim złącza kątowe ze śrubami do mocowania elementów, wiertarka do drewna z odpowiednimi końcówkami, a także klucze imbusowe, klej do drewna i pistolet klejowy.

W zależności od tego, czy montowane będą słupki, czy tralki, cały proces może się nieco różnić. Na szczęście wszystkie niezbędne informacje znajdziemy w dostarczonej instrukcji montażowej. Jeśli chodzi o montaż poręczy, warto w tym celu użyć śrub z centralnym zawiasem. Dzięki niemu będzie można ustawić poszczególne elementy pod dowolnym kątem.

Szklane balustrady stają się coraz bardziej popularne. I choć wydają się dość delikatne, w połączeniu z solidnym mocowaniem zapewniają duży komfort użytkowania i bezpieczeństwo. Nic więc dziwnego, że tak dużo osób decyduje się na to rozwiązanie. Montaż balustrady szklanej może być przeprowadzony na dwa sposoby – za pomocą punktowych wsporników lub szyny mocowanej w dolnej części. 

Punktowy montaż balustrady szklanej ma wiele zalet. Dzięki temu konstrukcja wygląda bardzo przejrzyście i nowocześnie, dodając budynkowi stylu i elegancji. Wszystko za sprawą specjalnych okuć, tzw. rotuli. To niewielkie elementy montażowe o okrągłym kształcie, których największym atutem jest ich uniwersalność. Można je dopasować do szklanej szyby o dowolnej grubości i rozmiarach. Płyty są umieszczane pomiędzy dwiema częściami uchwytu, nie ma więc konieczności wycinania dodatkowych otworów. Montaż balustrady szklanej za pomocą punktowych wsporników to metoda wykorzystywana najczęściej w przypadku balkonów, tarasów, a także schodów wewnątrz domu. 

Drugi sposób montażu balustrady również jest bardzo praktyczny. Szyna, którą mocuje się w dolnej części konstrukcji, sprawia, że całość wygląda, jakby unosiła się w powietrzu. To bardzo ciekawe i nowoczesne rozwiązanie, które wybiera coraz więcej osób. Dodatkowo można zdecydować się na ozdobną poręcz ze szkła, metalu bądź tworzywa sztucznego.

Spodnie robocze
Spodnie robocze
Już od 97,00 zł
Spodnie robocze
Spodnie robocze
Już od 90,00 zł