Jak wymienić starą chłodnicę na nową?

Chłodnica jest bardzo ważnym elementem silnika samochodowego. Od jej sprawnego działania zależy, czy praca jednostki będzie wydajna. Uszkodzenie chłodnicy może powodować zbytnie nagrzewanie się płynu chłodniczego, co prowadzi do zagotowania się silnika i jego mechanicznego uszkodzenia. W razie awarii należy szybko wymienić chłodnicę.

Wymiana tego elementu to przedsięwzięcie skomplikowane, które dla laika będzie z pewnością trudne. Demontaż starej i montaż nowej chłodnicy może się nieco różnić w poszczególnych pojazdach – wiele zależy od marki i modelu. Jeśli nasza chłodnica umiejscowiona jest w miarę przystępnym miejscu, możemy spróbować dokonać tego sami. 

Lista potrzebnych produktów:

  • zestaw narzędzi

  • opaski zaciskowe
  • zbiornik na zużyty płyn chłodniczy.

Jak stwierdzić, że chłodnica nadaje się do wymiany? 

W jaki sposób możemy ocenić, czy chłodnica powinna zostać wymieniona? Najprościej to wywnioskować na podstawie pracy silnika. Jeśli stwierdzimy, że temperatura płynu chłodniczego znacząco podnosi się i pozostaje na niebezpiecznie wysokim poziomie nawet w przypadku mało intensywnej pracy silnika, to może być jedna z bardzo istotnych oznak, że z chłodnicą nie dzieje się najlepiej. Również wszelkie ubytki płynu chłodniczego lub zaobserwowanie, że pod pojazdem tworzą się kałuże, może świadczyć o nieszczelności układu chłodzenia. Jeśli okaże się, że regeneracja chłodnicy nie wchodzi w grę lub po prostu będzie nieopłacalna, lepiej zdecydować się na jej wymianę. 

Wymiana chłodnicy krok po kroku – od czego zacząć? 

Najpierw powinniśmy założyć rękawice robocze oraz zaopatrzyć się w zestaw odpowiednich narzędzi, w tym śrubokrętów, kluczy i kombinerek. Od czego zacząć wymianę chłodnicy? Po pierwsze, pamiętajmy, że poszczególne modele mogą się różnić. Jeśli zdecydujemy się na samodzielną wymianę, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią oryginalną część lub wybrać zamiennik rekomendowany przez producenta. W przeciwnym razie po zamontowaniu nowa chłodnica nie będzie pracować poprawnie albo jej montaż w ogóle nie będzie możliwy. W zakupie odpowiedniej części powinien pomóc numer VIN samochodu, który znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym, na tabliczkach znamionowych w pojeździe lub na podszybiu. Skorzystanie z pomocy doświadczonego sprzedawcy będzie dodatkowym ułatwieniem. 

Odprowadzenie płynu chłodniczego i demontaż starej chłodnicy

Przed przystąpieniem do demontażu starej chłodnicy powinniśmy usunąć płyn z układu chłodzenia i zlać go do przygotowanego zbiorniczka. Możemy to zrobić, podnosząc samochód na podnośniku lub – jeśli mamy taką możliwość – wjechać nim na kanał. Następnie, po ustawieniu pod samochodem zbiornika odpowiedniej wielkości, należy odkręcić zawór znajdujący się pod chłodnicą i zbiornikiem wyrównawczym oraz zawory odpowietrzające. Jeśli nasza chłodnica nie posiada “kranika”, to będzie trzeba odkręcić i ściągnąć jej dolny wąż, producenci upraszczając proces produkcji czasami usuwają go z projektu. Oczywiście powinno się to robić na zimnym silniku. Kiedy już cały płyn wydostanie się z układu chłodzenia, możemy przystąpić do demontażu chłodnicy. Do tej czynności przydadzą się kombinerki (jeśli nie da się odkręcić śrub montażowych za pomocą standardowych śrubokrętów). Najpierw powinniśmy odłączyć wentylator chłodnicy, a następnie wszelkie przewody oraz rury, które się z nią łączą. Kiedy już pozbędziemy się całego osprzętu, możemy zdemontować i wyciągnąć cały element. 

Montaż nowej chłodnicy

Montaż chłodnicy to proces analogiczny do demontażu, jednak przebiegający w odwrotnej kolejności. Do zamontowania nowej chłodnicy przydadzą się opaski zaciskowe. Kiedy już element zostanie umieszczony w odpowiednim miejscu, będzie można do układu chłodzenia wprowadzić nowy płyn chłodniczy. Następnie na odpalonym silniku z odkręconym zbiornikiem wyrównawczym odpowietrzamy układ. Chociaż cały proces różni się w zależności od konkretnej marki i modelu samochodu, ogólny zarys pozostaje taki sam. Jeśli jednak nie mamy wielkiego doświadczenia w mechanice pojazdów, prawdopodobnie bezpieczniej będzie skorzystać z pomocy fachowców. W perspektywie czasu może to zaoszczędzić nam wydatków i stresu związanego z usuwaniem usterek powstałych w wyniku niepoprawnego zamontowania nowej chłodnicy.