ODKRĘCENIE ZARDZEWIAŁEJ ŚRUBY DOMOWYMI SPOSOBAMI

Odkręcenie zardzewiałej śruby to duże wyzwanie, o czym wie każdy, kto spotkał się z tym problemem. Ba, może to nawet zniechęcić do dalszej pracy. Dlatego zanim przystąpimy do czynności związanych z odkręcaniem zardzewiałej śruby, warto się do tego przygotować. Zardzewiałe śruby to nie tylko mankament dotykający starszych modeli samochodów. Zarówno śruby, jak i nakrętki korodują w różnym tempie. Wraz z tym faktem narastać mogą problemy. I wcale nie chodzi o stosunkowo prostą sprawę, jak brak możliwości zdemontowania śruby. Problemy mogą nawet urosnąć do tych związanych z uruchomieniem samochodu. Dzieje się tak, kiedy rdzą pokryją się śruby i oczka w przewodach masowych. To elementy, które łączą ujemny biegun akumulatora samochodu z karoserią.

Jak odkręcić zardzewiałą śrubę?

Najpopularniejszym narzędziem, które służy do odkręcania śrub, jest klucz płaski. Jednak w przypadku zardzewiałej śruby, by uniknąć nerwów i zaoszczędzić wiele czasu, lepiej sięgnąć po inne narzędzie. By odkręcić zardzewiałą śrubę, warto od razu sięgnąć po klucz nasadowy lub oczkowy. Dlaczego? Z prostego powodu. Narzędzia te mają dużo dłuższe ramiona, co pozwala bardzo zwiększyć siłę, która będzie oddziaływać na zardzewiałą śrubę. Warto próbować naprzemiennie odkręcać śrubę to w prawą, to w lewą stronę. Naprawdę trudne przypadki zardzewiałych śrub można próbować rozwiązać za pomocą młota, którym będzie można uderzać w ramię klucza. Zwiększy to moc pracy narzędzia i szybciej odkręcimy zardzewiałą śrubę.

Jak odkręcić zardzewiałą śrubę? Domowe sposoby

Domowe sposoby na odkręcenie zardzewiałej śruby mogą okazać się skuteczne, ale mimo to warto jednak wesprzeć się specjalistycznym sprzętem. Właściwości penetrujące niektórych preparatów używanych w domu do zupełnie innych celów mogą okazać się w tym przypadku bardzo pomocne. Jak odkręcić zardzewiałą śrubę domowymi sposobami? Warto stosować naftę, która wyróżnia się doskonałymi właściwościami penetrującymi. Zardzewiałą śrubę wystarczy tylko raz pokryć preparatem, a efekt już powinien być widoczny. Ale na ostateczne rezultaty przyjdzie poczekać dłużej. Szybciej mogą podziałać środki odrdzewiające wzbogacone o składniki pozwalające na przyspieszone działanie preparatu. W tym wypadku możliwe jest jedynie spryskanie śruby i odczekanie kilku minut, aż środek zacznie działać. Według tego schematu działają pianki penetrujące. Kolejną domową metodą na to, jak odkręcić zardzewiałą śrubę, jest jej podgrzewanie. To ostateczność, po którą warto sięgnąć, kiedy śruba będzie tak zardzewiała, iż ani odkręcanie narzędziami, ani specjalne preparaty nie okażą się skuteczne. Wówczas sięgamy po palnik i podgrzewamy śrubę. Wysoka temperatura powinna spowodować, że zardzewiała śruba odpuści. Mimo że to sposób, na który możemy pozwolić sobie w domu, lepiej niech nie robią tego amatorzy. Nieprawidłowe podgrzewanie zardzewiałej śruby może spowodować więcej strat niż pożytku. Śruba może bowiem ulec zniekształceniu oraz rozhartowaniu.

Jak odkręcić zardzewiałą nakrętkę?

Zapotrzebowanie na odkręcanie zardzewiałych śrub spowodowało, że do wykonania tej czynności można posłużyć się profesjonalnym urządzeniem. To podgrzewacz indukcyjny. Jest to zasilany energią elektryczną sprzęt, który zmienia prąd o zwykłym napięciu w prąd o wysokiej częstotliwości. Jest to możliwe dzięki wbudowanemu falownikowi. Pole magnetyczne wytwarzane jest przez spirale. W ich obrębie trzeba umieścić śrubę, której temperatura zaczyna rosnąć. Urządzenie to wykorzystywane jest w profesjonalnych warsztatach do odkręcania zardzewiałych śrub w silnikach i zaawansowanych mechanizmach. Powyższe metody należą do skutecznych sposobów rozwiązywania problemu, ale nie zawsze są w stanie działać na sto procent. Jeśli zawodzą, nie pozostaje nic innego, jak tylko usunięcie zardzewiałej śruby. By się do tego zabrać, najlepiej użyć wiertarki i rozwiercić zardzewiałą śrubę lub nakrętkę. Wykonując tę czynność, trzeba jednak bardzo uważać, by nie doprowadzić do zniszczenia elementów, które znajdują się w sąsiedztwie śruby. Przed umieszczeniem w gwincie nowej śruby należy dobrze oczyścić przestrzeń z wiórów i pozostałości. Problem powinien zostać rozwiązany, ale czy na długo? Sprzymierzeńcem korozji są sól, której szczególnie w okresach zimowych nie brakuje na drodze, do tego wilgotne powietrze, brud, kurz, ale również słabo zabezpieczone elementy, szczególnie narażone na oddziaływanie powyższych. Dlatego najczęściej rdzewieniu ulegają śruby i nakrętki znajdujące się w podwoziu auta, które wystawione są na bezpośrednie działanie wody, soli drogowej i wilgoci.