JAK MOŻNA ODKRĘCIĆ ZAPIECZONĄ ŚRUBĘ?

Nie ma jednej sprawdzonej metody na to, jak odkręcić zapieczoną śrubę. Niektórzy decydują się na polewanie jej olejem napędowym, próbują podgrzewać lub obstukiwać młotkiem. Czy to jednak działa?

Jak odkręcić zapieczoną śrubę?

Mechanik samochodowy może powiedzieć o tym problemie najwięcej. Zapieczone gwinty czy śruby pokryte rdzą to codzienność w warsztacie, gdzie reguluje się zawieszenie w autach lub naprawia układy wydechowe. Amator nie ma jednak takiego doświadczenia, dlatego lepiej zgromadzić trochę informacji, zanim pojawi się problem zapieczonej śruby w kole. Jak się zabrać za jej odkręcanie? Warto spróbować zastosować dźwignię w postaci odpowiednio długiego klucza. Przy umiejętnym regulowaniu nacisku gwint, który się zapiekł, powinien odpuścić. Nie wolno jednak kręcić na siłę, bo może to doprowadzić do zerwania śrubki i jeszcze większych problemów. Kolejny sposób na to, jak odkręcić zapieczoną śrubę w kole, to skorzystanie z preparatu smarująco-penetrującego. Wystarczy kupić taki produkt w specjalistycznym punkcie sprzedaży lub na stacji paliw i spryskać nim śrubę. Należy pamiętać, że środek zadziała tylko wtedy, gdy dotrze do gwintu. To trwa nawet kilka minut, dlatego musimy cierpliwie poczekać. Takie rozwiązanie może okazać się nieskuteczne, jeśli śruba bardzo szczelnie przywiera do powierzchni. Warto spróbować wykorzystać silne właściwości penetrujące, jakie charakteryzują naftę lub olej napędowy. Jednak w tym przypadku na efekt nie będziemy czekać kilku minut, tylko nawet kilka godzin. Możemy też „pomóc” preparatowi dotrzeć do gwintu, stukając młotkiem w śrubę. Istnieje szansa, że wówczas gwint się poluzuje i środek penetrujący łatwiej utoruje sobie drogę. Chociaż dzięki temu prawdopodobnie lepiej poradzimy sobie z tym zadaniem, powinniśmy ostrożnie obstukiwać śrubę. Jeśli doprowadzimy do uszkodzenia gwintu, nasze problemy tylko się zwiększą. Jak jeszcze można odkręcić wyrobioną śrubę? Za pomocą palnika acetylenowo-tlenowego, który podgrzeje dany fragment. Wysoka temperatura spowoduje, że element rozszerzy się, a to pozwoli bezpiecznie odkręcić śrubę.

Jak odkręcić wyrobioną śrubę? Na przykład w aluminium

Taki problem może przydarzyć się w trasie, podczas jazdy samochodem. Łapiemy gumę, próbujemy zmienić koło i wówczas okazuje się, że mamy do czynienia z wyrobioną śrubą. To sytuacja, z którą trudno poradzić sobie na przydrożnym parkingu, ale można spróbować jej zapobiec. Wystarczy, że podczas sezonowej wymiany opon mechanik zastosuje klucz dynamometryczny do przykręcania kół. To urządzenie, które jest w stanie określić wyznaczony przez producenta moment dokręcenia śruby – w przypadku samochodów osobowych to od 80 do 120 Nm. Jeśli proces zostanie poprawnie przeprowadzony, istnieje duża szansa, że zapobiegnie zapieczeniu śruby w przyszłości. Należy także zadbać o przesmarowanie głowicy śrub w kołach samochodu oraz gwintów sprayem miedziowym lub jego odpowiednikiem w postaci pasty. Powinni zrobić to pracownicy warsztatu podczas wymiany kół, ale nie zawsze o tym pamiętają, dlatego warto zająć się tym samemu. Profilaktyka jest bardzo skuteczna, ale nie zawsze o niej pamiętamy. Jak odkręcić wyrobioną śrubę? Za skuteczny sposób uchodzi zastosowanie preparatu WD-40. Produkt ten jest dostępny w każdym branżowym sklepie i dociera nawet do trudno dostępnych miejsc, ponieważ jego specjalność to rozpuszczanie rdzy. Jeśli i ta metoda nie pomoże, wówczas musimy rozwiercić śrubę. Najlepiej jednak zlecić tę usługę specjaliście.

Jak odkręcić mocno zakręconą śrubę?

Śruby warto utrzymywać w czystości, by unikać pojawienia się na nich rdzy. Jeśli jednak zauważymy pierwsze symptomy nalotu, możemy próbować go usunąć za pomocą drucianej szczotki. Po poradzeniu sobie z problemem lepiej wymienić śruby, na których widać ślady rdzy, na nowe egzemplarze. W ramach profilaktyki powinno się je również posmarować miedzianą pastą. To nie wszystkie polecane metody. Jedną z nich jest polewanie mocno zakręconych i zapieczonych śrub colą. Chociaż wiele osób o tym mówi, jeszcze nie potwierdzono stuprocentowej skuteczności tego sposobu. Warto samemu sprawdzić, bo polanie problematycznego miejsca napojem nie spowoduje żadnych szkód. Jeśli ta metoda zawiedzie, wówczas trzeba będzie sięgnąć po bardziej prawdopodobne i skuteczne rozwiązania, takie jak: 

  • ostukiwanie młotkiem;
  • podgrzewanie (uwaga na gumowe uszczelki na zaciskach);
  • użycie WD-40;
  • użycie płynu hamulcowego;
  • użycie klucza nasadowego.

W ostateczności możliwe jest oderwanie główek śrub i wymiana ich na nowe egzemplarze.