ZAKRĘTARKA UDAROWA. CZYM RÓŻNI SIĘ OD WKRĘTARKI I MŁOTA UDAROWEGO?

Choć to sprzęt, bez którego na pewno nie obejdą się profesjonaliści, zakrętarka może przydać się także w przydomowym warsztacie. Służy do wykręcania oraz wkręcania śrub, wkrętów czy nakrętek w bardzo twarde materiały. Wszystko dzięki osiąganiu dużego maksymalnego momentu obrotowego. 

Do czego służy zakrętarka?

Zakrętarka udarowa to urządzenie, które z łatwością znajdziemy w profesjonalnych warsztatach oraz na placach budowy. Powodem jest fakt, że z łatwością jest w stanie wkręcić nawet duże i grube wkręty w twardy materiał, jak beton. Można jej użyć też do wiercenia w drewnie czy stali, chociaż wówczas musimy wziąć pod uwagę zastosowanie sześciokątnego wiertła, które nadaje się do pracy ze znormalizowanymi bitami. W wiertłach z kwadratowym zakończeniem o wielkości ½ cala można zastosować znormalizowane nasadki lub założyć adaptery, które pozwolą przystosować zakrętarkę do pracy z różnego rodzaju wkrętami i śrubami. O ile zabieranie się za odkręcanie zapieczonych śrub czy wkrętów za pomocą klucza dynamometrycznego to poważny błąd, w przypadku zakrętarki nie mogliśmy trafić lepiej. Narzędzie to świetnie się nadaje do tego rodzaju pracy. Z pomocą zakrętarek udarowych można również instalować wkręty samogwintujące. Droższe modele tych urządzeń mają specjalny program, który im to umożliwia. 

Zakrętarka udarowa – jak jej użyć?

Od kluczy udarowych, zakrętarki różnią się przede wszystkim rozmiarami. To niewielkie urządzenia zasilane akumulatorami. Ich najważniejszą cechą jest udar obrotowy, który włącza się samoczynnie w momencie, kiedy powstaje maksymalny dla danego urządzenia opór stawiany przez wkręt. Praca tego urządzenia przebiega w kilku fazach. Najpierw wprowadza się je w szybki ruch obrotowy. Dzięki włączeniu funkcji udaru zmienia się napęd urządzenia z synchronicznego na skokowy. Po przełączeniu na powolny ruch udarowy dochodzi do nieznacznego przemieszczania się końcówek wrzeciona, co doskonale sprawdzi się szczególnie podczas prac montażowych i przyłączeniowych. Problemową kwestią, szczególnie dla osób, które zaczynają pracę z zakrętarką akumulatorową, jest wybór odpowiedniego momentu obrotowego. Rządzi się to jednak dość prostą zasadą. Im większy moment obrotowy, tym większe wkręty i materiały możemy dokręcać i odkręcać. To istotne, szczególnie jeśli mamy do czynienia z delikatniejszymi wkrętami. Wówczas wybór zbyt dużej prędkości obrotowej w zakrętarce udarowej może trwale uszkodzić materiał, z którym pracujemy. Rozwiązaniem może być zainwestowanie w droższy model zakrętarki, jednak jest to opcja przewidziana przede wszystkim na plac budowy i pracę z wymagającymi materiałami. 

Zakrętarka udarowa – czym różni się od wkrętarki czy młota udarowego?

Wkrętarka to urządzenie, które nie ma udaru, jak zakrętarka udarowa. Jej przeznaczenie jest podobne. Służy do wkręcania i wykręcania różnego rodzaju śrub oraz wkrętów. Szczególnie przydatna jest podczas domowych napraw i remontów, ale sprawdza się także na placach budowy i przy pracach wykończeniowych. Jej zaletą jest to, że zawiera wiele wymiennych końcówek, co umożliwia szybkie dostosowanie narzędzia do różnego rodzaju zakończeń we wkrętach. Fakt ten pozwala stosować wkrętarki także podczas wielu prac stolarskich, w nawiercaniu i rozwiercaniu materiałów. Uniwersalny charakter narzędzia pozwala używać go do pracy z drewnem, betonem oraz tworzywami sztucznymi. Różnica w stosunku do zakrętarki zaznacza się przede wszystkim w kwestii mocy, napięcia oraz czasu pracy baterii. Urządzeniem o podobnych zasadach działania, ale większej mocy i wyższej cenie, jest wiertarkowkrętarka. Na jej zakup powinny zdecydować się osoby, które oprócz wkręcenia kilku niewielkich wkrętów, mają w planach wywiercenie dziury w ścianie. Wśród tych urządzeń o podobnym przeznaczeniu znajduje się też klucz udarowy. Narzędzie jest stosowane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Dzięki swojej niebagatelnej mocy służy do szybkiego wykręcania lub przykręcania śrub w łatwo dostępnych miejscach. Przy jego użyciu wkręcanie oraz wykręcanie nawet najmocniej umocowanych wkrętów nie wymaga od użytkownika praktycznie żadnego nakładu sił. Moment obrotowy tego urządzenia jest dużo większy niż w przypadku zakrętarek i może wynosić nawet 1000 Nm. Kiedy więc sięgać po poszczególne urządzenia? Do prostych prac domowych, typu przykręcenie półki, najlepiej sięgnąć po wkrętarkę. Przy skręcaniu mebli lub wieszaniu szafek czynności ułatwi wiertarkowkrętarka. Natomiast zakrętarka przyda się, gdy do wkręcenia lub wykręcenia jest wiele dużych śrub bądź wkrętów.