Mamy już wybrany kolor, mamy dobrane farby, nie pozostaje nam więc nic innego, tylko dopasować odpowiedni wałek do malowania ścian. To proste? Niekoniecznie, bo w sklepach jest ogromny wybór wałków, co może rodzić konkretne wątpliwości.
Jaki wałek do malowania wybrać?
Niektóre wałki są wąskie, inne szerokie. Mają krótkie lub długie włosie. Z czego wynikają te różnice? Jaki wałek do malowania będzie najlepszy do tej farby, którą wybraliśmy do swojego mieszkania? Odpowiedź wcale nie będzie krótka. Przed wyborem wałka powinniśmy wiedzieć, jaki efekt na ścianie chcielibyśmy uzyskać, jaka powierzchnia jest do zamalowania oraz jaką posiada strukturę. I w końcu znaczenie ma nawet rodzaj farby, którą chcemy użyć. Zacznijmy zastanawiać się nad rozmiarem wałka do malowania ścian. Jeśli planujemy pracować na dużej powierzchni, wówczas najkorzystniej będzie dobrać wałek o szerokości pomiędzy 12 a 25 centymetrów. To nie wszystko, bo powinniśmy również wziąć pod uwagę trudno dostępne do zamalowania miejsca lub te, które będą wymagać precyzyjnej pracy. Do takich miejsc trzeba dobrać kolejny wałek, węższy, o szerokości od 5 do 12 centymetrów. W sklepach przy każdym produkcie powinniśmy znaleźć szczegółowe informacje, do jakiego rodzaju farby oraz struktury podłoża należy dobierać wałki. Podobne kryteria jak w przypadku ścian dotyczą także wałków do malowania sufitu. Im mamy do czynienia z szerszym narzędziem, tym szybciej pójdzie nam praca. Efekt będzie zaś dużo lepszy, jeśli postaramy się o wałek niekapiący, z którego farba będzie spływać do okapnika. Stamtąd jednak trafia ponownie na wałek i dzięki temu może być wykorzystana kolejny raz.
Jaki wałek do farby akrylowej i innych rodzajów
Faktura wałka do malowania ścian powinna być odpowiednia do konkretnego rodzaju farby, którą chcemy pokryć powierzchnię. Wałki z włosiem powyżej 16 milimetrów będą idealne do powierzchni chropowatych oraz ścian wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak beton czy cegła. Wałek z runem średnim, czyli do 12 do 16 milimetrów, nadaje się do większości rodzajów podłoża we wnętrzach pomieszczeń. Akrylowe farby matowe dobrze współpracują z wałkami z włosiem 12-14 mm, jednak do tynku wapienno-cementowego czy tłoczonych tapet lepiej zastosować narzędzie o nieco dłuższym runie. Do suchej zabudowy, czyli popularnych regipsów, najlepiej zastosować wałek z krótkim włosiem. Takie urządzenie najlepiej rozprowadza farbę po powierzchni i nie będziemy musieli martwić się zaciekami czy smugami. Powyższe zasady można streścić w jednym zdaniu: im mamy bardziej gładką powierzchnię do zamalowania, tym poszycie wałka powinno być krótsze. Wybierając wałek do farby akrylowej, powinniśmy sięgnąć po popularny wałek sznurkowy, wykonany z mikrofibry. Jeśli nie mamy do takiego materiału dostępu, sprawdzą się również wałki z poliestru lub poliamidu. Do farby lateksowej wybór wałka będzie podobny jak w przypadku farb lateksowych. Natomiast wałek do farby olejnej powinien być wykonany z gąbki i mieć gładką fakturę.
Co jeszcze warto wiedzieć o wałkach do malowania?
Wyżej wymienione to standardowe wałki, które dostępne są w większości sklepów internetowych i marketów budowlanych. Jednak poza nimi dostępna jest cała paleta sprzętu, który służy wyłącznie do malowania trudno dostępnych elementów lub do celów dekoracyjnych. Najpopularniejsze to wałek służący do odcinania kolorów, wyposażony w odchylaną tarczę. Kolejny używany jest do malowania narożników i posiada w tym celu okrągłą główkę o średnicy do ośmiu centymetrów. Wąskim wałkiem możemy malować rury i grzejniki. Wałek dekoracyjny służy zaś do nanoszenia wzorów na malowane powierzchnie. Każde z tych narzędzi po wykorzystaniu powinno być starannie umyte. Jeśli sprzęt zabrudzony jest farbą akrylową czy inną, wówczas do przywrócenia go do porządku wystarczy letnia woda. Jeśli wałek zabrudzony jest farbą rozpuszczalnikową, wówczas do mycia należy użyć rozpuszczalnika organicznego. Absolutnie nie powinniśmy do tego używać wody. Każdy wałek przed przystąpieniem do mycia powinien być rozłożony na części. Dzięki temu możliwe będzie usunięcie farby z trudno dostępnych miejsc. Ważna informacja dotyczy też używania nowo zakupionego wałka. Malowanie narzędziem, które dopiero co zostało zakupione, może doprowadzić do tego, że podczas malowania na ścianie zostaną resztki włosia (zwanego też runem). Dlatego zanim zabierzemy się do malowania wałkiem ścian, najpierw najlepiej go namoczyć, a następnie odwirować. Pozwoli to usunąć z niego wszystkie niepotrzebne, luźne elementy. W trakcie pracy wałek powinien być prowadzony delikatnie. Nie należy zbyt mocno dociskać go do malowanej powierzchni.