Wybieramy wiatrak. Jaki wentylator pomoże nam na upały?

Wentylator w czasie upałów zapewni w mieszkaniu ożywczy powiew. Tego typu urządzenia nie są drogie i można dostać je w wielu sklepach internetowych. Przed zakupem warto dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę.

Jaki wentylator do pokoju będzie idealny?

Nawet upały sięgające czterdziestu stopni Celsjusza nie muszą powodować, że pobyt w mieszkaniu lub w biurze będzie wiązał się z dyskomfortem. Wystarczy odpowiednio wcześniej wybrać właściwe urządzenie i podczas upału cieszyć się z efektów. Zanim zdecydujemy, jaki wentylator do pokoju wybierać, warto poznać najważniejsze parametry tego sprzętu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wydajność modelu oraz jego moc – im jest większa, tym lepsza efektywność urządzenia. Większość dostępnych na rynku wentylatorów, które sprawdzą się w mieszkaniu, ma moc od 40 W do 70 W. Jeśli sięgniemy po sprzęt w pobliżu górnej granicy mocy, wówczas dłużej będziemy się cieszyć możliwością ciągłej pracy. Sporym udogodnieniem jest regulacja prędkości pracy wentylatora. Wówczas możemy sami decydować o intensywności nawiewu. W końcu w chłodniejsze dni będziemy potrzebowali łagodnego powiewu, a podczas upałów zechcemy wykorzystać maksymalną moc urządzenia. To dlatego tak istotne jest, żeby model, który zamierzamy kupić, miał regulację prędkości obrotów. Najlepiej, żeby były to minimum trzy zakresy. Z regulacją prędkości obrotów w parze powinna iść odpowiednia średnica śmigła. Nawet przy dużej mocy urządzenia niewielka średnica spowoduje, że efektywność nawiewu nie będzie zadowalająca. Jeśli kupimy stojący wentylator do pokoju, w takim przypadku średnica śmigła powinna wynosić przynajmniej 40 centymetrów. Takie parametry mogą powodować hałas, za którym nikt nie przepada. Zwróćmy więc uwagę, by natężenie hałasu w wentylatorze wynosiło mniej niż 60 dB. Wiatrak stacjonarny może nawiewać powietrze w jednym kierunku, choć dostępne są również urządzenia ze zmiennym kątem nachylenia głowicy. To szczególnie istotne, kiedy w pomieszczeniu przebywa więcej osób, bo wówczas każdy będzie mógł cieszyć się z nawiewu.

Jaki wentylator do domu warto wybrać?

Poza parametrami dotyczącymi kwestii technicznych możemy również wybrać wentylator do domu w zależności od jego wyglądu i rozmiarów. Klasyczne modele to takie, które wyposażone są w śmigło obracające się na tle okrągłej tarczy. To bardzo popularne, niedrogie i funkcjonalne sprzęty. Tańsze modele wykonane są z elementów plastikowych, a droższe zrobione z metalu. Odmianę klasycznych, stojących modeli stanowią wentylatory biurkowe. To mniejsze, a przez to mniej wydajne urządzenia. Zaletą ich niedużych gabarytów jest jednak fakt, że wersje biurkowe są bardziej poręczne. W sklepach możemy kupić również wentylatory kolumnowe. Nie mają dużego śmigła i mierzą maksymalnie pół metra wysokości, są jednak wyposażone w wiele mniejszych urządzeń nawiewnych, przymocowanych do kolumny. Bardziej wymagające osoby, jeśli chodzi o design, mogą zaopatrzyć się w wentylatory bezłopatkowe. To droższe modele, które są – jak sama nazwa wskazuje – zupełnie pozbawione śmigła. Zamiast niego mają specjalną obręcz, z której wylatuje powietrze. Dzięki temu działają ciszej od klasycznych urządzeń. Są też od nich droższe.

Jaki wiatrak do domu?

Podstawowe funkcje mają wszystkie typy urządzeń, ale lepiej wyposażone wentylatory mogą funkcjonować również w trybie nocnym. To szczególnie przydatna funkcja podczas upałów. Tryb nocny pracy daje wytchnienie, jednocześnie nie generując nadmiernego hałasu. Niektóre modele wentylatorów można połączyć z nawilżaczami powietrza, inne wyposażone są dodatkowo w jonizator, który nasyca powietrze jonami ujemnymi. Domowy wiatrak może także rozpylać przyjemne zapachy. Wszystkie te dodatkowe funkcje włącza się za pomocą pilota. Nie musimy więc podnosić się z kanapy, by obsłużyć wentylator, tylko skupiamy się na wypoczynku. Niektóre wiatraki mają również programator czasu pracy. Jeśli więc wracamy do domu o stałych porach, możemy zaprogramować uruchamianie chwilę wcześniej wentylatora. Jaki wiatrak do pokoju, a jaki do biura powinniśmy kupić? W biurze musi znajdować się niewielki, ale wydajny sprzęt. Najlepiej wybrać model biurkowy o dużej mocy z funkcją obrotowej głowicy. W domu możemy pozwolić sobie na większych rozmiarów urządzenie. Warto zdecydować się na wentylator z dodatkowymi funkcjami, takimi jak tryb nocny, rozpylacz zapachu czy zdalne sterowanie.