Jak malować ścianę? Porady dla początkujących

Malowanie ścian i sufitów to najłatwiejszy i najszybszy sposób na odświeżenie wystroju mieszkania. Co istotne, możesz go zrealizować samodzielnie – nie musisz angażować ekipy fachowców. Z początkującego malarza szybko możesz stać się profesjonalistą.

Nie mniej ważne od samego malowania ścian i sufitów, jest ich odpowiednie przygotowanie do tej czynności. To już połowa sukcesu. Powierzchnia przed malowaniem bezwzględnie musi być sucha oraz wolna od kurzu i innych zanieczyszczeń. W samym malowaniu dużą rolę odgrywa właściwy kierunek nakładania farby.

Jak przygotować pomieszczenie do malowania?

Malowanie ścian i sufitów rozpocznij od przygotowania pomieszczenia. Od tego zależą komfort pracy oraz ostateczny efekt malowania. Wynieś z pomieszczenia, które będziesz malował wszystkie meble oraz sprzęty. Jeśli nie jest to z różnych przyczyn możliwe, umieść je na środku i zakryj folią malarską. W ten sam sposób zabezpiecz także podłogę, drzwi i okna. Pamiętaj, aby włączniki światła, listwy przypodłogowe oraz ościeżnice zakryć taśmą malarską. Jeśli w pomieszczeniu są małe śrubki, haczyki lub inne drobne elementy, możesz posmarować je wazeliną – po zakończeniu malowania przetrzesz je wilgotną ścierką, a cała farba zajdzie w nich wraz z tłuszczem.

Malowanie ścian i sufitów – co będzie potrzebne?

Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu narzędzi. Bardzo ważne, aby przed pierwszym użyciem oczyścić wałek z kurzu, pyłu i nitek. Zapobiegniesz w ten sposób powstawaniu podczas malowania nieestetycznych grudek. Tak samo postępuj z pędzlem. Ponadto pamiętaj, aby przed właściwym malowaniem zanurzyć kilka razy pędzel w farbie i otrzeć go o brzeg naczynia. Nie mniej istotne jest też zabezpieczenie narzędzi po skończonym malowaniu. Po zakończeniu pracy dokładnie umyj pędzle i wałki.

Jak przygotować ściany do malowania?

Bardzo istotnym etapem malowania ścian jest ich odpowiednie przygotowanie. Oczywiście w najkorzystniejszej sytuacji jesteś, jeśli ściany, które chcesz pomalować są w nowym budownictwie lub wcześniejsza warstwa farby ma kilka lat. Jednak w wielu przypadkach można spotkać się z różnymi komplikacjami, dlatego zacznij od sprawdzenia kondycji ścian.

Jeśli w ścianach pozostają ślady po wkrętach lub gwoździach albo drobne rysy lub pęknięcia, przed malowaniem zastosuj szybkoschnącą masę naprawczą. Gdy wyschnie, wygładź ją papierem ściernym i odpyl. Jeśli chcesz pomalować ściany na kolor jaśniejszy niż jest obecnie, musisz zagruntować ściany. Kolejnym przypadkiem mogą być trudne plamy z oleju, sadzy czy zacieków wodnych. Do ich zakrycia stosuje się specjalne preparaty. Jeśli na ścianie pojawiają się ślady wilgoci lub zagrzybienia, powinieneś je usunąć, a następnie osuszyć ścianę. Przydatne mogą okazać się preparaty na grzyby i glony.

Jak pomalować ściany i sufity?

Jeśli ściany i sufity są już oczyszczone, czas przejść do właściwego ich malowania. Pamiętaj, aby malowanie pomieszczeń rozpocząć od sufitu. W pierwszej kolejności maluj pędzlem trudno dostępne miejsca, takie jak: sztukaterie, przestrzeń wokół lamp, czy gzymsy. Następny etap to malowanie pozostałej płaszczyzny sufitu, pamiętaj, aby nanosić równoległe pasy wałkiem, który może być wydłużony teleskopem. Drugą warstwę na suficie nakładaj, malując pasy prostopadłe do wcześniejszych.

Teraz możesz już przejść do malowania ścian. Rozpocznij od malowania pędzlem boków, krawędzie i innych trudno dostępnych miejsc. Następnie wlej farbę do kuwety. Zanurz w niej wałek i odciśnij go. Pamiętaj, by farbę nakładać zdecydowanymi ruchami. Maluj pionowe pasy kształtem przypominające literę W. Chaotyczne ruchy, a także mała ilość farby mogą powodować powstawanie smug na powierzchni ściany.