Kosiarka, jak każde bardziej skomplikowane urządzenie wyposażone w silnik spalinowy, wymaga przeglądów oraz okresowej wymiany określonych części i płynów. Jedną z tego typu czynności jest wymiana oleju, który pełni w jednostce napędowej kosiarki funkcję smarną.
Jak zmienić olej w kosiarce? Z jaką częstotliwością należy wykonywać tę czynność? Właściwa wymiana płynów eksploatacyjnych przedłuża żywotność urządzenia, dlatego warto znać odpowiedzi na pytania związane z tą kwestią. Przeczytaj poniższy poradnik, a dowiesz się, jak prawidłowo wymienić olej w kosiarce.
Lista potrzebnych produktów:
- pompka do wypompowania starego oleju lub duża strzykawka z wężykiem (jeśli twój model nie ma specjalnego korka do zlewania zużytego oleju)
- klucz odpowiedniej wielkości (w modelach z rurką do zlewu oleju zamykaną śrubą)
- pojemnik, do którego należy zlać stary olej
- nowy olej w potrzebnej ilości.
Wymiana oleju w kosiarce ręcznej i „traktorku”
Wydawać by się mogło, że kosiarka mająca postać pojazdu i model ręczny znacznie różnią się między sobą, więc wymiana oleju w „traktorku” oraz w jego tradycyjnym odpowiedniku również będzie wyglądała inaczej. W rzeczywistości oba typy wyposażone zostały w ten sam rodzaj silnika spalinowego, a jedyna występująca różnica to pojemność oraz konkretne rozwiązania techniczne zależne od modelu kosiarki. Przykładowo, „traktorki” mają zlew zużytego oleju, podczas gdy niektóre urządzenia ręcznie są pozbawione tego elementu. Konieczność wyposażenia pojazdu w system pozwalający na usunięcie w łatwy sposób starego oleju podyktowana jest oczywiście wagą sprzętu (ręczną kosiarkę można przechylić, aby pomóc sobie w opróżnieniu go, natomiast pojazd jest za ciężki, żeby postąpić tak samo), a także pojemnością zbiornika.
Jak wymienić olej w kosiarce krok po kroku?
Jak wymienić olej w kosiarce? Niezależnie od tego, czy masz urządzenie ręczne, czy też „traktorek”, wymiana oleju w każdym modelu przebiega w podobny sposób. Należy wykonać następujące czynności:
1. Nałożenie rękawiczek ochronnych i odkręcenie korka wlewu oleju. Pamiętaj o tym, nawet jeśli urządzenie zostało wyposażone w zlew starego oleju i nie będziesz wypompowywać płynu przez wlew. Dlaczego mimo to powinieneś odkręcić korek? W ten sposób zapewnisz dopływ powietrza do zbiornika z olejem i ułatwisz cieczy odpływ.
2. Jeśli kosiarka została wyposażona w zlew oleju, postaw w odpowiednim miejscu naczynie na zużyty płyn. Zlew zwykle zabezpieczony jest śrubą, którą należy odkręcić, używając klucza odpowiedniej wielkości i pomagając sobie kombinerkami. Po zdjęciu zabezpieczenia olej swobodnie wycieknie do zbiornika.
Jeżeli kosiarka nie ma zlewu oleju, należy wypompować płyn przez wlew za pomocą pompki elektrycznej. Można posłużyć się też dużą strzykawką z wężykiem, co jest bardziej pracochłonne, jednak równie skuteczne. Pamiętaj o zabezpieczeniu starego oleju!
3. Po opróżnieniu zbiornika oleju należy zamknąć korek spustowy, a następnie wlać nowy olej dostosowany do zaleceń podanych w instrukcji obsługi urządzenia. To, ile oleju do kosiarki będziesz musiał wlać do zbiornika, zależy od konkretnego modelu. Producent zawsze podaje odpowiednią ilość oraz zalecane parametry preparatu. Uniwersalna zasada jest taka, że płynu należy dolać tyle, żeby jego poziom po ustabilizowaniu sięgał górnej kreski na bagnecie wskaźnika oleju.
4. Końcową czynnością jest sprawdzenie poziomu oleju na wskaźniku bagnetu po ustabilizowaniu cieczy w zbiorniku. Jeśli sięga górnej kreski, można rozpocząć pracę z kosiarką.
Jak często wymieniać olej w kosiarce?
Producent zawsze podaje w instrukcji obsługi, jak często powinno się wymieniać olej w danym urządzeniu. Zwykle jest to 25 roboczogodzin, przy czym należy pamiętać, że pierwsza wymiana oleju w kosiarce musi nastąpić znacznie szybciej – najczęściej już po 5 roboczogodzinach. Dlaczego? W nowym silniku mogą znajdować się pyłki oraz opiłki metalu powstałe w procesie produkcji. Olej, pełniąc funkcję smarującą, oczyszcza również silnik, dlatego nowa kosiarka wymaga wymiany oleju dużo szybciej niż już wcześniej użytkowana.