Regeneracja trawnika po zimie - pielęgnacja, nawożenie, renowacja

Zazwyczaj po zimie trawnik ulega wielu uszkodzeniom. Aby przywrócić jego świetność, należy wykonać odpowiednie prace pielęgnacyjne. To nie jest trudne zadanie, lecz wymaga wkładu pracy, poświęcenia nieco czasu oraz wykazania się cierpliwością.

Trawnik w czasie zimy mógł ulec uszkodzeniom mrozowym. Wczesną wiosną można także zaobserwować pleśń śniegową – białą grzybnię wokół uszkodzonej powierzchni, która jest widoczna w czasie wysokiej wilgotności. Trawnik są również w stanie uszkodzić krety – pojawienie się licznych kretowisk po zimie jest zwykle niemiłym zaskoczeniem.

Grabienie trawnika po zimie

Czynnością, od której powinna się rozpocząć regeneracja trawnika po zimie, jest wygrabienie go. Zabieg ten musisz wykonać przed rozpoczęciem okresu wegetacji, najlepiej jeszcze w marcu. Wykorzystaj do tego grabie wachlarzowe (inaczej miotłograbie). Trawnik po zimie należy grabić na krzyż – dzięki temu wygrabisz stare, suche źdźbła oraz obumarłe resztki roślin, które mogą być siedliskiem chorób lub szkodników. W trakcie grabienia sprzątniesz trawnik i ocenisz jego stan, a na tej podstawie podejmiesz decyzję, jak ma dalej przebiegać renowacja po zimie.

Wałowanie trawnika po zimie

Podczas zimy wielokrotne zamarzanie i rozmarzanie wody pod powierzchnią gleby może prowadzić do oderwania się fragmentów darni od podłoża. Pojawiają się wówczas wybrzuszenia i nierówności na powierzchni trawnika. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie wałowania – dociska ono darń do podłoża i wyrównuje powierzchnię trawnika. Pamiętaj, że wałowania nie wykonuje się na glebach gliniastych, ciężkich i zbitych, ponieważ zabieg ten jeszcze bardziej ubije glebę. Coroczne wałowanie powinno się wykonywać wyłącznie na glebach lekkich.

Wertykulacja trawnika po zimie

Wertykulacja to pionowe nacinanie darni przy użyciu wertykulatora. Zabieg ten pozwala na rozluźnienie oraz wspomaga odmładzanie trawnika. Pozwala również usunąć powłokę filcu oraz mchu. Wertykulację powinno się wykonywać tylko na trawnikach co najmniej dwuletnich, na których zebrała się warstwa suchego filcu. W przypadku młodszych, słabo ukorzenionych traw tego zabiegu nie należy przeprowadzać, podobnie w sytuacji, gdy konieczne było wałowanie darni.

Aeracja trawnika po zimie

Aeracją nazywa się nakłuwanie darni trawnika specjalnymi kolcami w celu napowietrzenia korzeni traw. Wykonuje się to za pomocą aeratora ręcznego, elektrycznego lub spalinowego – w przypadku trawników o dużych powierzchniach. W przypadku małego przydomowego trawnika możesz także użyć kolców nakładanych na buty lub wideł.

Piaskowanie trawnika po zimie

Po zakończonej aeracji powinieneś przeprowadzić piaskowanie trawnika. To zabieg konieczny na glebach ciężkich oraz zbitych, gdyż powoduje rozluźnienie podłoża pod trawnikiem. Piasek wypełnia otwory w ziemi, a to z kolei pozwala na dłużej zachować luźną strukturę podłoża oraz ułatwia oddychanie i rozwój korzeni traw. Piaskowania nie należy jednak wykonywać na glebach lekkich, piaszczystych oraz bardzo szybko wysychających. To zabieg polegający na posypywaniu powierzchni trawy cienką (ok. 5 mm) warstwą piasku lub innego materiału.

Wapnowanie trawnika po zimie

Jeśli gleba pod trawnikiem jest zbyt kwaśna albo na trawniku zaobserwujesz mech, konieczne będzie podniesienie pH gleby poprzez jej wapnowanie. Zabieg ten należy wykonać, jeśli odczyn wynosi poniżej pH 5,5. Wapnowanie możesz przeprowadzić razem z piaskowaniem. Pamiętaj jednak, aby wykonać je, zanim trawa rozpocznie wzrost.

Nawożenie trawnika po zimie

Nie wcześniej niż 2 tygodnie po wapnowaniu, gdy zauważysz pierwsze symptomy wzrostu trawy, wykonaj nawożenie trawnika. Pamiętaj, aby dostarczyć mu odpowiednią ilość azotu – wskazana jest saletra amonowa w ilości 1,2–1,8 kg na 100 m² trawnika. Nawóz azotowy rozsypuj równomiernie po powierzchni trawnika. Korzystne będzie również wysianie nawozu potasowego w ilości 1 kg 60% soli potasowej na 100 m² trawnika oraz fosforowego, jeśli zapomniałeś o tym jesienią. Do regeneracji trawnika po zimie konieczne jest także wzbogacanie gleby w substancje organiczne, możesz więc dodać kompostu.

Pierwsze koszenie trawnika po zimie

Jeśli źdźbła trawy urosły już powyżej 6 cm, możesz przeprowadzić pierwsze koszenie trawnika po zimie. Kiedy dokładnie powinieneś to wykonać, zależy od pogody oraz tempa wzrostu trawy. Przed pierwszym koszeniem sprawdź stan kosiarki i jeśli to konieczne, naostrz jej noże.

Dosiewka trawy po zimie

Jeśli na trawniku występują bardzo uszkodzone fragmenty, łyse powierzchnie uschniętej trawy lub dziury całkowicie pozbawione darni, w ramach renowacji trawnika po zimie należy dosiać trawę w tych miejscach lub uzupełnić je wycinkami darni.