Kleszcze (Ixodida) należą do pajęczaków i są pasożytami, które przenoszą liczne choroby, w tym groźne zapalenie opon mózgowych oraz boreliozę. Z tego powodu warto wyeliminować je z własnego ogrodu. Najłatwiej dokonać tego za pomocą oprysków na kleszcze.
Opryski bazują na środkach ekologicznych lub chemicznych. Preparaty chemiczne niszczą zarówno dorosłe owady, jak i ich larwy oraz jaja, natomiast substancje naturalne uniemożliwiają kleszczom ruch oraz oddychanie, prowadząc do ich wyginięcia.
Lista potrzebnych produktów:
- opryskiwacz (ręczny, ciśnieniowy lub plecakowy – w zależności od wielkości miejsca, które chcemy poddać opryskowi);
- preparat do oprysków.
Alergicy powinni dodatkowo użyć maseczek lub przyłbic, żeby ograniczyć ilość wdychanych wraz z powietrzem substancji biobójczych.
Jak ograniczyć ilość kleszczy w ogrodzie?
Kleszcze lubią miejsca zacienione i wilgotne, dlatego ograniczenie takich obszarów w ogrodzie sprzyja naturalnej eliminacji pajęczaków. Nawet jeśli zostaną przyniesione z sierścią zwierząt na twoją posesję, szybko ją opuszczą w poszukiwaniu bardziej sprzyjających warunków do życia.
Jeżeli w ogrodzie masz pryzmy liści lub drewno składowane bezpośrednio na gruncie – zrób z tym porządek. Usuń liście, a drewno ułóż w taki sposób, żeby zostało odizolowane od gruntu (np. na paletach).
Kwiaty, które odstraszają kleszcze, to: lawenda (nie lubią jej także komary), kocimiętka (zawiera nepetalakton – związek szkodliwy dla kleszczy i komarów), chryzantema dalmatyńska (zawiera toksyczne dla kleszczy związki), clematis (powojnik, wywar z tego pnącza jest szkodliwy dla kleszczy).
Oprysk przeciw kleszczom, czyli co działa na pajęczaki?
Dostępne na rynku preparaty owadobójcze to głównie środki chemiczne. Przygotowuje się z nich oprysk zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Zazwyczaj należy rozcieńczyć preparat z wodą w opryskiwaczu w odpowiednich proporcjach. Tak przygotowany roztwór rozpyla się w miejscach, w których występują kleszcze (pamiętaj o użyciu rękawic ochronnych i okularów!).
Środki do oprysku na kleszcze to najczęściej cypermetryna, permetryna, alfa-cypermetryna, tetrametryna, deltametryna i etofenproks. Użycie preparatów bazujących na tych substancjach pozwala na ograniczenie liczebności tych pajęczaków w ogrodzie. Działają one nie tylko na dorosłą postać owada, lecz także na larwy (nimfy) i jaja, uniemożliwiając tym samym wylęg kolejnego pokolenia.
Jak działa ekologiczny oprysk na kleszcze?
Poza środkami chemicznymi na rynku dostępne są również preparaty ekologiczne, które mechanicznie unieruchamiają i wyniszczają dorosłe osobniki. Są to różnego rodzaju naturalne opryski na kleszcze bazujące na silikonie lub innych substancjach organicznych.
Dość popularny jest olej rydzowy specjalnie dostosowany do oprysków. Dzięki temu możliwe jest rozpuszczenie go w wodzie i tym samym zastosowanie w roli ekologicznego preparatu biobójczego. Podczas wykonania oprysku warstwa preparatu pokrywa kleszcze, unieruchamiając je i jednocześnie zatykając przetchlinki (otwory oddechowe). W ten sposób dorosłe osobniki giną. Zaletą naturalnych środków jest brak uodpornienia pajęczaków na środek. Wadą natomiast to, że działają one na wszystkie owady, również te, których nie chcemy unieszkodliwić.
O jakiej porze dnia najlepiej wykonać oprysk na kleszcze?
Do ogrodu przybywają nie tylko szkodniki czy pasożyty, lecz także pożyteczne owady, takie jak pszczoły czy trzmiele. Są one najmniej aktywne wczesnym rankiem i wieczorem. To właśnie z tego powodu opryski powinno się robić o tych porach dnia, niezależnie od tego, czy wykonujesz je środkiem chemicznym, czy ekologicznym.
Warto zwrócić również uwagę na to, jakie rośliny pryskasz. Unikaj kierowania dyszy spryskiwacza na kwiaty, w których najczęściej bytują owady pożyteczne.
Jak często powtarzać oprysk na kleszcze w ogrodzie?
Oprysk na kleszcze trzeba powtarzać. Substancje ekologiczne oraz chemiczne działają doraźnie, dlatego nie wystarczy spryskać zajętego przez te pajęczaki obszaru raz w sezonie. Optymalną częstotliwością jest przeprowadzenie tego zabiegu raz w miesiącu, w okresie od końca marca do końca sierpnia.
Jest istotne, aby oprysk na kleszcze w trawie wykonywać na przystrzyżoną wcześniej murawę. Dzięki utrzymywaniu trawy na niskiej wysokości zapewnia się ochronę ogrodu przed kleszczami. W celu wzmocnienia i wydłużenia działania preparatu jest zalecane przygotowanie cieczy roboczej wraz z utrwalaczami oprysku.
Jak wykonać oprysk w ogrodzie? Niezależnie od wyboru substancji biobójczej, należy napełnić nią opryskiwacz, a następnie włożyć okulary ochronne, żeby zabezpieczyć swój wzrok, i spryskać odpowiedni obszar zajęty przez kleszcze.
Nie należy nadużywać środków chemicznych na kleszcze, zwłaszcza w pobliżu rabat warzywnych, drzew i krzewów owocowych. Ponadto wiele pożytecznych dla ogrodu owadów jest zagrożonych, gdyż te preparaty działają zabójczo.