Zabieg wałowania trawnika wykonany przed wysiewem trawy wspomaga proces ukorzeniania się nasion. W przypadku murawy kilkuletniej wałowanie warto przeprowadzać raz w roku przed pierwszym koszeniem, aby wyrównać i zagęścić trawnik. Podpowiadamy, na czym polega wałowanie trawy.
Wałowanie trawy to zabieg, o którym nie warto zapominać. Wykonany przed pierwszym koszeniem wyrówna murawę, pobudzi trawę do wzrostu, a tym samym pozwoli uniknąć jej przesuszania wiosną.
Lista potrzebnych produktów:
- wał ogrodowy
- rękawice ogrodowe
Kiedy wałować trawnik?
Przed założeniem trawnika warto przeprowadzić wałowanie. Zabieg ten pomoże zagęścić podłoże i wyrównać je, a tym samym przygotować na przyjęcie nasion. Wałowanie trawy po siewie usprawni kiełkowanie nasion, a także zabezpieczy je przed wywiewaniem przez wiatr. Tę czynność przeprowadza się również w przypadku, gdy zakładamy trawnik z rolki – zarówno przed jego ułożeniem, jak i już po rozłożeniu darni. Po rozwinięciu rolek specjalny wał sprawi, że trawa będzie lepiej przylegać do podłoża i szybciej się ukorzeni.
Wałowanie powinno być również regularnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który wykonujemy na murawie co roku. Zniweluje to powstałe po zimie nierówności i wypukłości, a także wspomoże wiosenny porost trawy. Wałowanie trawnika przed pierwszym koszeniem warto przeprowadzić już w marcu, bo dzięki temu darń będzie miała czas na regenerację po zimie.
Czym wałować trawnik?
Zabieg wałowania trawnika nie wymaga skomplikowanych urządzeń. W sklepach ogrodniczych lub marketach budowlanych z łatwością znajdziemy wał ogrodowy, który należy wykorzystać w tym celu. Do wyboru mamy modele metalowe lub z tworzywa sztucznego. Pierwszy typ będzie praktyczniejszy, gdyż jego waga wystarczy do wyrównania murawy. Oprócz tego odznacza się dużą trwałością, zwłaszcza metalowy wał malowany proszkowo.
Wały ogrodowe z tworzywa sztucznego, aby spełniały swoją funkcję, przed użyciem trzeba wypełnić. Jeśli wlejemy do niego wody, osiągnie wagę około 60 kg, co będzie właściwym ciężarem podczas wałowania młodej trawy. Ważącym z kolei około 120 kg wałem wypełnionym piaskiem można co roku po zimie przeprowadzać zabieg na trawniku.
Jak wykonać wałowanie trawnika?
Wałowanie ziemi pod trawnik należy wykonać zarówno przed siewem, jak i po wysiewie nasion trawy. Wiosną trzeba przekopać cały obszar i usunąć chwasty. Następnie wałem ogrodowym przejeżdża się w dwóch kierunkach po podłożu. Przed wysiewem zwałowaną ziemię warto pozostawić na około 2 tygodnie. W tym czasie gleba osiądzie. Mogą jeszcze wykiełkować chwasty, których nie udało nam się uprzednio usunąć razem z korzeniami. Najlepiej je w tym momencie usunąć ręcznie lub chemicznie.
Nasiona wysiewa się na równą i oczyszczoną powierzchnię, a następnie kolejny raz wałuje. Wałowanie ziemi po siewie dociśnie nasiona do podłoża i zminimalizuje ryzyko rozwiania ich przez wiatr, a tym samym zagwarantuje równe wschody siewek. Zabieg warto przeprowadzić również wtedy, gdy siewki mają około 4 cm – wyrównanie wałem murawy usprawni wówczas rozkrzewianie się młodej trawy.
Wałowanie trawnika powinniśmy powtarzać co roku na wiosnę, najlepiej w marcu, jeszcze przed pierwszym koszeniem, kiedy ziemia jest lekko wilgotna, ale nie podmokła. Warto wcześniej dokładnie zgrabić murawę grabiami i oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń. Zabieg ten można powtórzyć również wtedy, kiedy dosiewamy nasiona trawy w miejscach przerzedzenia darni.