Cięcie wiśni - jak i kiedy należy to robić?

Zadbany ogród to nasza wizytówka. Warto odpowiednio pielęgnować rosnące w nim rośliny, zwłaszcza drzewa owocowe. Jeśli mamy w naszym sadzie wiśnie, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych kwestiach związanych z ich pielęgnacją. Odpowiednie przycinanie młodych i starych drzewek skutecznie poprawi ich kondycję. 

Pielęgnacja drzew i innych roślin rosnących w naszym sadzie to podstawa. Jeśli zależy nam na obfitujących w owoce sadzonkach, powinniśmy pamiętać o ich regularnym przycinaniu, zwłaszcza jeśli to są wiśnie. Zadbane drzewka charakteryzują się odpowiednio poprowadzoną koroną. Kształtowanie ich formy jest niezwykle ważne i wpływa pozytywnie na owocowanie.

Lista potrzebnych produktów:

Cięcie młodych drzew wiśni po posadzeniu

Przycinanie wiśni to niezwykle istotna czynność, którą powinniśmy powtarzać regularnie. Tego typu drzewka bardzo obficie owocują głównie na pędach jednorocznych. Zaniedbanie korony wiśni skutkuje dużo gorszymi plonami. Nieprzycięta roślina nie będzie miała odpowiedniej formy, która pozwoliłaby jej na zachowanie zdrowia. 

Dlaczego należy przycinać wiśnie tuż po posadzeniu do ziemi? To podstawowy zabieg, który pozwoli młodym drzewkom na to, by szybko się przyjęły. Wiśnie sadzimy wiosną i odpowiednio przycinamy. Istotne jest skrócenie przewodnika, a także usunięcie grubych pędów. Pozostałe powinniśmy nieznacznie przyciąć nad kolejnym pąkiem. Dobrym rozwiązaniem będzie też obcięcie pędu w ⅔ długości pierwszego pąka.

Bardzo ważne jest obcięcie pędów wyrastających z pnia drzewa – najlepiej tych, które znajdują się ok. 50 cm nad ziemią. W przypadku młodej sadzonki wiśni musimy zadbać o jej formę już po posadzeniu. Bez odpowiedniego przycinania drzewko będzie miało krzaczastą koronę, bez zaakcentowanego przewodnika. Ponieważ wiśnie ze swojej natury wykazują skłonność do „gubienia” przewodnika, prowadzenie drzew tego gatunku na przewodniku wymaga specjalnych zabiegów. Podstawowym jest usuwanie na 1-2 oczka wszystkich pędów bocznych w trakcie pierwszego sezonu. 

Cięcie odmładzające 

Jeśli mamy drzewka kilkuletnie lub dużo starsze, powinniśmy je systematycznie podcinać i dbać o ich formę. Zabiegi odnawiające lub odmładzające są niezwykle ważne, gdy zależy nam na obfitych, corocznych zbiorach. Kilkuletnie drzewa owocowe mają już charakterystyczny przewodnik. Jeśli chcemy nieco „odświeżyć” kondycję wiśni, po każdym zbiorze musimy obcinać gałęzie boczne. 

Wyróżniamy dwa typy letniego cięcia koron wiśni (w zależności od odmiany ): cięcie polegające na skróceniu długich, przewieszających się gałązek (u starszych odmian, takich jak np. ‘Łutówka’, która silnie rośnie i jej gałązki są zwykle cienkie i wyginają się łukowato po 2-3 latach bez cięcia) oraz cięcie, które polega na wycięciu na czop 2-3 starszych gałęzi, aby odmłodzić koronę (stosowane u nowszych odmian takich, jak ‘Lucyna’ czy ‘North Star’).

Warto także pamiętać o grubych gałęziach – usunięcie ich to dobre rozwiązanie pozwalające stworzyć odpowiednio dużo miejsca dla nowych, młodych pędów. Powinniśmy przycinać też te gałązki, które się krzyżują i zaburzają formę. Idealna, modelowa wiśnia to taka, która ma niezaburzoną koronę o niezbyt gęstych gałęziach. 

Stare drzewa wiśniowe to te, które mają więcej niż 5 lat. Częstotliwość zabiegu przycinania musi być znacznie intensywniejsza. Absolutną podstawą są cięcia odmładzające. Przycinamy wówczas najstarsze gałęzie, aby drzewo owocowe mogło wypuścić nowe pędy. Stare konary skracamy nawet o 1,5 metra. Nie powinniśmy jednak od razu obcinać wszystkich gałęzi, gdyż mogłoby to osłabić wiśnię. 

Kiedy powinniśmy przycinać wiśnię?

Przycinanie wiśni zależy od wieku danego drzewka, a także pory roku. Najintensywniejsze zabiegi pielęgnacyjne czekają nas przy nowo posadzonych, młodych roślinach – te tniemy wiosną. To niezwykle ważna czynność, która pozwoli na skuteczne uformowanie korony. W przypadku wiśni 2- lub 3-letniej warto wykonywać cięcia odnawiające. To tzw. zabieg prześwietlania korony. Regularnie prześwietlane, luźne korony są rzadziej atakowane przez patogeny chorobotwórcze (raki). Swobodny przepływ powietrza ogranicza rozwój brunatnej zgnilizny, która jest niebezpieczna  w okresie kwitnienia i dojrzewania owoców.

Zarówno wiśnie młode, jak i stare, mające więcej niż 5 lat, powinniśmy przycinać w lecie. Najlepiej zrobić to po zbiorze owoców, a więc pod koniec lipca lub na początku sierpnia. To odpowiedni moment, nie tylko ze względu na późniejsze owocowanie, lecz także szybsze gojenie się ran. 

Jeśli chcemy zadbać o nasze drzewka w sposób profesjonalny, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Warto sięgnąć m.in. po sekator ogrodowy. Świetnym wyborem będzie model przeznaczony do przycinania zarówno grubych, jak i cienkich gałązek. Zakup sekatora krótkiego, uniwersalnego, do obcinania niższych fragmentów drzewa wiśni to także dobre rozwiązanie.