Niestety, natrafienie na uszkodzoną śrubę wcale nie jest rzadkością. Taka sytuacja może nam się przydarzyć w przypadku każdego przedmiotu, który wymagał skręcenia. Śrubki to bardzo odporne elementy, ale mogą się zużyć. Dlatego warto wiedzieć, jak odkręcić wyrobioną śrubę. Poniższy poradnik na pewno w tym pomoże.
Jak odkręcić śrubę z zepsutym gwintem?
Można zaryzykować stwierdzenie, że sposobów na to, jak odkręcić wyrobioną śrubę, jest tyle, ile osób, które zetknęły się z tym problemem. Każdy ma coś od siebie do dodania. Wystarczy lektura kilku aktywnych forów internetowych, na których wypowiadają się majsterkowicze, by poznać dziesiątki dobrych rad na temat używania różnego rodzaju narzędzi. Na pewno nie zabraknie tam porad dotyczących tego, jak odkręcić obrobioną śrubkę. Odkręcenie egzemplarza z uszkodzonym gwintem bywa trudne i jeśli nie znajdziemy na to sposobu, możemy sobie nie poradzić. Większość rad udzielanych na forach internetowych jest niezwykle oryginalna, nie ma jednak pewności, czy się one sprawdzą. Najczęściej wymienianą tam metodą, w dodatku bardzo skuteczną, jest mocne uderzenie w łeb śruby śrubokrętem ślusarskim bądź młotkiem. Jak twierdzą specjaliści, to jeden z najlepszych sposobów na to, jak odkręcić śrubę z zepsutym gwintem. A co, jeśli nie wszystko pójdzie zgodnie z planem? Jeżeli zerwana śruba nie ruszy się nawet o milimetr? Jak wówczas ją wykręcić? Można w takim przypadku sięgnąć po specjalną sprężynę, która służy do odtworzenia gwintu. Kolejna metoda to przewiercenie uszkodzonego elementu i próba usuwania go kawałek po kawałku. Inne rozwiązanie, które pozwala na efektywne odkręcenie wyrobionej śruby, to wwiercenie się w jej środek i ponowne nagwintowanie. Wszystkie te sposoby wymagają pewnej ręki i wiedzy. Jeśli jednak ktoś nie chce po nie sięgać, może wkręcić pręt w śrubę i zwyczajnie ją wyrwać – zazwyczaj wychodzi bez problemów. Oczywiście do usunięcia śruby będą nam potrzebne odpowiednie narzędzia. Warto mieć pod ręką wiertarkę wyposażoną w dobrej jakości wiertła do metalu oraz wykrętaki wraz z pokrętłem. Jeśli będziemy posługiwać się produktami o wysokiej jakości wykonania, powinniśmy łatwo poradzić sobie z tym skomplikowanym zadaniem.
Jak odkręcić wyrobioną śrubę imbusową?
Szczególnie trudno jest wtedy, gdy uszkodzona została śruba imbusowa. Jeśli ma ona zepsuty gwint, powinniśmy sięgnąć po imbus gwiazdkowy typu torx. Jego budowa nieco odbiega od tego, jak zbudowane są klasyczne klucze imbusowe. Mówiąc w dużym uproszczeniu, torx wyposażony jest w elementy przypominające ostre zęby, które mocno zakleszczają się na krawędziach wyrobionego otworu w śrubie imbusowej. To narzędzie nie tylko jest w stanie poradzić sobie z mocno dokręconymi śrubami, lecz także z tymi, które mają zepsuty gwint. Klucz z końcówką torx charakteryzuje się wysoką skutecznością i może być używany zamiast zwykłych kluczy imbusowych. Korzysta się z niego również w nieco niekonwencjonalny sposób, bo podczas odkręcenia wyrobionej śruby. Końcówka klucza typu torx najczęściej jest zwężana. Dlatego w przypadku śrubki z uszkodzonym gwintem możemy wykorzystać model o większym rozmiarze niż jej łepek. Mocujemy wówczas klucz w łebku i za pomocą młotka wbijamy go w taki sposób, by śruba się rozruszała. Dzięki temu powinniśmy odkręcić wyrobiony element bez zbędnych problemów. Uszkodzona imbusowa śruba może być także usunięta poprzez nacięcie jej łba brzeszczotem. Pozwoli to odkręcić ją dużym, płaskim śrubokrętem. Dzięki temu nawet śruba imbusowa z zepsutym gwintem powinna ustąpić. Jeśli jednak wszystkie wymienione wyżej metody zawiodą, nie pozostanie nam nic innego, jak tylko rozwiercenie śruby. Po przewierceniu łba należy ją mocno chwycić kombinerkami i spróbować poluzować.
Jak odkręcić obrobioną śrubę w laptopie?
Niestety wyrobiona śruba to problem, który dotyczy również laptopów. Jak łatwo się domyślić, powyższe metody usuwania śrub z uszkodzonym gwintem nie należą do delikatnych. W przypadku laptopa na pewno nie możemy pozwolić sobie na wiercenie i musimy sięgnąć po mniej inwazyjne metody. Najprawdopodobniej trzeba będzie zacząć od kontaktu z przedstawicielem producenta sprzętu, ponieważ ingerencja w obudowę może skończyć się utratą gwarancji. Kolejny krok to próba odkręcania śruby z uszkodzonym gwintem za pomocą śrubokrętu z hartowaną końcówką. Rozwiązaniem bywa również delikatne podgrzewanie śruby za pomocą lutownicy. Inna dopuszczalna technika to doklejenie śrubokrętu do śrubki przy pomocy mocnego kleju. Oznacza to jednak całkowite zniszczenie jej i konieczność zastąpienia nową śrubką.