JAKI DOBRAĆ KLUCZ DO DRĄŻKÓW KIEROWNICZYCH?

Warsztaty samochodowe pełne są aut, w których drążki kierownicze nadają się do wymiany. Niestety, jest to część samochodu, która zużywa się najszybciej. Sporą winę ponosi tu stan polskich dróg, ale i intensywna eksploatacja samochodu również ma na to wpływ. Wymianę drążków można przeprowadzić samodzielnie. Wówczas należy mieć pod ręką odpowiedni klucz do drążków kierowniczych.

Wybieramy klucz do drążków kierowniczych

Co stanie się z autem, jeśli zignorujemy pukanie dochodzące spod zawieszenia i w porę nie wymienimy drążków kierowniczych? Wówczas na elementach, które odpowiadają za skręcanie kół, pojawiają się luzy. Ma to kluczowy wpływ na precyzję prowadzenia auta oraz może doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia opon. Jeśli i te objawy będziemy bagatelizować, zużycie końcówek drążków doprowadzi do ściągania samochodu podczas jazdy. Auto może również bardzo nerwowo reagować na nawet najmniejszy ruch kierownicy. Efektem będzie zerwanie końcówki drążka i zerwanie koła, a więc sytuacja mogąca zagrażać życiu kierowcy i innych użytkowników drogi. Wymianę drążków kierowniczych możemy zlecić w wyspecjalizowanym warsztacie, ale również dokonać tego samodzielnie. Wtedy niezbędny okaże się klucz do drążków sterowniczych. Oczywiście, można próbować odkręcić końcówki drążka za pomocą zwykłego, płaskiego klucza, jednak stracimy na to sporo czasu, a efekt może być mało satysfakcjonujący. Majsterkowicze amatorzy próbują używać do tego klucza francuskiego, ale zwykle w okolicy końcówek drążka jest na tyle mało miejsca, że nie ma to najmniejszego sensu. Specjalne klucze do odkręcania drążków kierowniczych kupić można w wyspecjalizowanych sklepach z narzędziami. Profesjonalny klucz do drążków kierowniczych powinien mieć szeroki zakres obsługiwanych rozmiarów. Dzięki temu można obsługiwać nim zarówno samochody osobowe, jak i lekkie pojazdy dostawcze.

Jaki klucz do drążka kierowniczego?

Wymiana drążków kierowniczych w warsztacie może kosztować od 150 złotych w górę. Ale te pieniądze możemy zostawić w kieszeni, jeśli zdecydujemy się sami wymienić zużyte części. Mało doświadczonej osobie naprawa ta może zająć około godziny, chyba że natrafi na nieoczekiwane przeszkody, jakimi mogą być chociażby zapieczone śruby. Jaki klucz do drążka kierowniczego powinniśmy mieć pod ręką? Na pewno warto zgromadzić klucze nasadowe, ampulowe oraz standardowe klucze płasko-oczkowe. W związku z tym, że będziemy pracować przy mocno eksploatowanych elementach auta, na pewno przyda się również druciana szczotka, odrdzewiacz oraz preparat miedziowy. Kiedy auto stoi na podnośniku, sprawdźmy, czy jeśli ruszamy kołem na boki, pojawiają się luzy na przegubach. Jeśli tak, możemy przystąpić do pracy. 

Jak wymienić drążki kierownicze?

Kiedy już zgromadzimy wszystkie narzędzia do wymiany drążków kierowniczych, możemy zająć się ich odkręcaniem. Prawie na pewno okolica śrub będzie mocno zardzewiała, więc konieczne będzie poświęcenie kilkunastu minut na ich oczyszczenie. Warto zacząć od szczotki drucianej (najlepiej w wersji montowanej na wiertarce). Gdy ściągniemy nieco rdzy za pomocą szczotki, spryskujemy gwint odrdzewiaczem. Efekt powinien być widoczny po kilku minutach. Kluczem płaskim luzujemy nakrętkę kontrującą, która znajduje się za końcówką drążka. Następnie przy pomocy klucza nasadowego możemy poluzować nakrętkę, która przytrzymuje końcówkę w zwrotnicy. Po klucz oczkowy sięgamy, kiedy gwint obraca się razem z nakrętką. Młotka używamy, by wybić stary element ze zwrotnicy. Jednak, żeby uniknąć uszkodzenia gwintu, zanim zaczniemy wybijanie, warto w zwrotnicy umieścić nakrętkę. Podczas wykręcania końcówki drążka kierowniczego warto liczyć liczbę obrotów. Pozwoli nam to wkręcić nową część na podobną głębokość. To istotny element naprawy, warto więc wziąć to pod uwagę. Kiedy gwint zostanie przełożony przez otwór w zwrotnicy, wówczas nakręcamy nakrętkę. Może wydarzyć się, że gwint zacznie się obracać. Wówczas należy podeprzeć końcówkę od dołu. Podczas dokręcania nakrętki w tym samym czasie powinniśmy przytrzymywać za pomocą klucza ampulowego lub oczkowego gwintowaną część końcówki. Po dokonaniu naprawy całość warto spryskać preparatem miedziowym lub ceramicznym. Odrdzewiacz pozwoli na zabezpieczenie elementów przed zapiekaniem i w przyszłości umożliwi sprawną wymianę. Na sam koniec czeka nas jeszcze jedno zadanie, którego jednak na pewno nie wykonamy samodzielnie. Chodzi o ustawienie geometrii kół. W tym celu konieczne będzie zgłoszenie się do warsztatu, który dysponuje odpowiednim sprzętem i ustawi koła względem siebie we właściwy sposób. Dokonuje się tego poprzez regulację na gwintach łączących drążki i końcówki. Dzięki temu możemy mieć pewność, że samochód pojedzie prosto i nie „zetrze” opon.