KIEDY WYBRAĆ KOMPRESOR OLEJOWY, A KIEDY KOMPRESOR BEZOLEJOWY?

Zarówno kompresor olejowy, jak i bezolejowy pracują na podobnych zasadach. Różnice uwidaczniają się, jeśli chodzi o kwestię smarowania.  W przypadku kompresora bezolejowego nie musimy o nie dbać, jego tłok ma niski współczynnik tarcia. Tego rodzaju konserwacja jest natomiast niezbędna w przypadku kompresora olejowego. 

Kompresor olejowy czy bezolejowy?

Kompresor olejowy jest z reguły większy niż jego bezolejowy odpowiednik. Trzeba wziąć ten fakt pod uwagę, szczególnie kiedy chcemy przewozić sprzęt z miejsca na miejsce. Część modeli na szczęście zostało wyposażonych w kółka, co zdecydowanie pomaga w mobilności. Rozmiar, a także większa wydajność sprawiają, że na kompresory olejowe najczęściej natknąć można się w warsztatach samochodowych czy zakładach wulkanizacyjnych, gdzie wykorzystywany jest do pompowania kół. W zakładach lakierniczych lub blacharskich służy zaś do zasilania urządzeń pneumatycznych. Jest to na tyle mocne urządzenie, że spokojnie można stosować go w trybie ciągłym do profesjonalnych prac. Fakt, że ma zbiornik adekwatny do swoich rozmiarów, również przemawia na jego korzyść. Konieczność smarowania tłoka w przypadku kompresora olejowego wcale nie należy do wad tego urządzenia. Powoduje za to, że mechanizm jest dużo trwalszy niż w kompresorach bezolejowych. Warto mieć jednak na uwadze, że podczas pracy do sprężonego powietrza może przedostać się nieduża ilość płynu. Nie ma to jednak większego znaczenia, jeśli będziemy używać kompresora do przedmuchiwania trudno dostępnych miejsc czy na przykład oczyszczania elementów kosiarki z resztek trawy. Urządzenie przyda się również, kiedy będziemy wykonywać prace w instalacjach wodnych. Kompresor umożliwi skuteczne przedmuchanie rur i pozbycie się z nich z resztek wody. Kiedy zgrzewamy lub kleimy rury, jest to wręcz nieodzowne, ponieważ powinny być one wówczas całkowicie suche. 

Kompresor bezolejowy a olejowy – różnice

O ile w przypadku pompowania kół niewielka ilość oleju, która dostanie się do sprężonego powietrza, nie będzie problemem, to istnieje szereg prac, kiedy jest to absolutnie niewskazane. Kompresory bezolejowe to urządzenia, które bardzo często wykorzystywane są w gabinetach medycznych. W takich miejscach, o wysokim standardzie higieny pracy,  sytuacje, w których w sprężonym powietrzu pojawia się olej, są niedopuszczalne. Podobnie jest z branżą farmaceutyczną oraz przemysłem chemicznym, gdzie kompresor bezolejowy stanowi główne narzędzie pracy. Jego powszechność związana jest również z faktem, iż charakteryzuje się prostą obsługą, co sprawia, że swobodnie korzystać mogą z niego nawet osoby niedoświadczone. W związku z tym, że  kompresor olejowy podczas pracy nie emituje żadnych szkodliwych substancji, uchodzi za produkt przyjazny dla środowiska. 

Mimo tego, że kompresor bezolejowy charakteryzuje się mniejszą mocą niż kompresor olejowy, również możemy wykorzystywać go do pompowania kół (ale w rowerze). Może on nam posłużyć też do czyszczenia zakurzonych urządzeń i malowania niewielkich powierzchni. Wnioski? Jeśli kompresora będziemy używać sporadycznie, amatorsko, wówczas nie ma sensu stawiać na sprzęt dla profesjonalistów i wystarczy skorzystać z kompresora bezolejowego. Dzięki niewielkim gabarytom można łatwo przenosić go z miejsca na miejsce, a jego obsługa jest intuicyjna. Gdy jednak planujesz wykorzystywać sprzęt do prac przemysłowych lub wzbogacić swój warsztat, wtedy jedynym słusznym rozwiązaniem będzie kompresor olejowy. Można również spośród kompresorów olejowych wybrać sprzęt o niewielkim zbiorniku (około 25 litrów) do prac w garażu. Do lakierowania auta powinniśmy już jednak szukać urządzenia wyposażonego w zbiornik o pojemności 200–300 litrów.

Kompresor olejowy a bezolejowy – porównanie

Sprzęt o wydajności, która umożliwi wykonywanie prostych prac w domu i warsztacie, powinien mieć parametry zbliżone do poniższych:

 Kompresor olejowy:

  • waga 25–28 kg,
  • czas pracy ciągłej 60 minut,
  • pojemność zbiornika 25 l,
  • wydajność 270 l/min,
  • zasilanie 230 V,
  • maksymalne ciśnienie 8 barów.

Kompresor bezolejowy:

  • waga 10 kg,
  • pojemność zbiornika 5 l,
  • wydajność 55 l/min,
  • maksymalne ciśnienie 8 barów,
  • zasilanie 230 V.

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na kompresor olejowy, czy bezolejowy, w chwili zakupu powinniśmy otrzymać sprzęt wyposażony w specjalny przewód spiralny oraz odpowiednie końcówki. Do tego akcesoria takie jak: