KLUCZ DO KÓŁ SAMOCHODOWYCH – JAKI MODEL BĘDZIE NAM POTRZEBNY?

Ergonomiczna rękojeść, pewny uchwyt i wiele różnych funkcji. Klucze do samochodu muszą sprawdzać się podczas bardzo skomplikowanych zadań, takich jak na przykład dokręcanie śrub o określonym momencie obrotowym lub dostęp do miejsc, do których nie jest łatwo dotrzeć.

Jaki klucz do kół powinniśmy wybrać?

Zacznijmy od najprostszych modeli, czyli kluczy płaskich. Tego rodzaju sprzęt, dostępny w różnych rozmiarach, powinien stanowić podstawowe wyposażenie warsztatów samochodowych. Tego typu klucze są produkowane z odkuwek stali gatunkowych i przeznaczone do najprostszych czynności związanych z odkręcaniem śrub i nakrętek mających łby sześcio- lub dwunastokątne. Mogą występować w wersji płasko-oczkowej – w takim przypadku jedna strona ma specjalne oczko przeznaczone do nasadek. Pozwala to na dotarcie do śrub znajdujących się w miejscach łatwo dostępnych, gdzie bez przeszkód można operować narzędziem. Najpopularniejsze rozmiary to 8, 10, 13, 15 i 17 milimetrów. Możemy również zaopatrzyć się w klucz do kół w wersji krzyżakowej lub jako klucz rozciąganyWówczas niezbędne będą nasadki o różnych rozmiarach. W takich modelach ergonomiczna rękojeść powinna być pokryta fakturą zapobiegającą wyślizgiwaniu się narzędzia. Ma to ogromny wpływ na poprawę bezpieczeństwa pracy. 

Klucze oczkowe niezbędne do trudno dostępnych miejsc

Bardziej zaawansowane narzędzia to klucze oczkowe. Ich nazwa wzięła się stąd, że mają zamkniętą końcówkę (oczko), która jest wyposażona w dwunastokątny profil. Dzięki zamkniętemu oczku klucz nie powinien ześlizgiwać się ze łba śruby. Do trudno dostępnych miejsc w aucie możemy również dotrzeć, korzystając z kluczy w wersji odgiętej, o końcówkach rurowych lub nasadowo-fajkowych. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy, jeśli dołożymy do nich przedłużkę. W takim przypadku nawet mocno przykręcona śruba w kole samochodowym nie powinna stawiać oporu. 

Jaki klucz dynamometryczny do kół

Powinno się unikać przykręcenia śrub za mocno lub za słabo, gdyż można w ten sposób przeciągnąć śrubę lub doprowadzić do tego, że wypadnie w trakcie eksploatacji. Klucz dynamometryczny do kół jest rozwiązaniem takich problemów. Wszystko dzięki temu, że może odkręcać lub przykręcać śruby z określoną siłą. Umożliwia to precyzyjne wybranie momentu przykręcenia (zgodnego z zaleceniami producenta) i uzyskanie w ten sposób idealnego nacisku. Specjalna sprężyna pozwala dostosować siłę napinającą klucza dynamometrycznego do ściśle określonych celów. Kiedy wybrana wartość zostanie osiągnięta, specjalna zapadka stopuje klucz. W motoryzacji model dynamometryczny służy nie tylko do mocowania kół, gdzie pozwala zapobiec zbyt mocnemu dokręceniu i zapieczeniu śrub. Wykorzystywany jest również w podzespołach, takich jak np. głowica silnika, w której łączą się ze sobą części wykonane z różnych materiałów – aluminium i stali. 

Inne klucze do odkręcania kół i nie tylko

Na rynku możemy również znaleźć kilka rodzajów kluczy elektrycznych. Chodzi tu o modele o napięciu 230 V, zasilane ze zwykłego gniazdka elektrycznego, 12 V zasilane z gniazdka zapalniczki oraz klucze akumulatorowe. Im bardziej oporny jest materiał, z którym mamy do czynienia, tym bardziej zaawansowane i mocne narzędzie powinniśmy wybrać. Alternatywą dla modeli przewodowych będą klucze akumulatorowe. Ich rozmiary są na tyle niewielkie, że możemy je swobodnie transportować w aucie. Szybko odkręcimy również uszkodzone koło, jeśli podłączymy do gniazdka w samochodzie klucz elektryczny 12 V. Warsztaty samochodowe używają bardziej zaawansowanej wersji tego narzędzia, czyli klucza elektrycznego 230 V. Najważniejsze przy wyborze modelu, który będzie odpowiedni do mocowania kół, jest lekkość odkręcania śrub, dlatego powinien on mieć długą dźwignię. Taki klucz musi radzić sobie z odkręcaniem nawet skorodowanych śrub – najlepiej więc, żeby był wykonany z wysokiej jakości materiałów, a przy tym stanowił na tyle uniwersalny sprzęt, by obsługiwać różne marki aut.

Jak odkręcić koło w samochodzie?

Skoro już poznaliśmy rodzaje kluczy, które mogą być użyte w samochodzie, warto dowiedzieć się, w jaki sposób zabrać się za odkręcanie koła samochodowego. Najpierw musimy zaciągnąć hamulec ręczny, a następnie wyłączyć silnik i pozostawić auto na biegu. Koła należy zabezpieczyć za pomocą klinów. Jeśli mamy kołpak, powinniśmy ściągnąć go z koła, które zamierzamy odkręcać. Za pomocą klucza dynamometrycznego lub kluczy ręcznych luzujemy wszystkie śruby w kole, ale nie odkręcamy ich do końca. Przyszedł moment na mocowanie lewarka i uniesienie części auta do góry – pozwoli to nam na swobodny dostęp do koła i jego wymianę. Możemy teraz spokojnie odkręcić uszkodzone koło i wymienić je na zapasowe. Ostatnia czynność, która nas czeka, to mocne dokręcenie śrub.