WYBIERAMY SPAWARKĘ INWERTOROWĄ – NA CO POWINNIŚMY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Najważniejsze cechy urządzeń przeznaczonych do spawania to wytrzymałość i dokładność. I – jak twierdzą zawodowcy – nie ma różnicy, czy chodzi o spawarkę inwertorową dla amatora, czy o sprzęt dla osoby zajmującej się spawaniem zawodowo. Jaki model sprawdzi się najlepiej?

Jaka spawarka inwertorowa dla amatora będzie najlepsza?

Szukając najlepszej spawarki inwertorowej dla amatora, musimy zastanowić się, do jakich prac będzie używana. To główne kryterium, którym powinniśmy się kierować podczas wyboru każdego sprzętu, nie tylko spawarki

Wyróżnia się trzy główne metody spawania. Najprostsza z nich to MAG. Ma sporo zalet, ale również pewne ograniczenia, które narzucają typ wykorzystywanego sprzętu. Z technicznego punktu widzenia to metoda najprostsza do opanowania i najtańsza. Nie można jej jednak stosować do spawania aluminium lub stali nierdzewnej.

Podobna do tej techniki jest MIG, która również odbywa się w osłonie gazów obojętnych. Konieczny jest w tym przypadku zakup specjalnych, droższych niż w przypadku MAG mieszanek oraz butli, co generuje dodatkowe, najczęściej spore koszty. Najtrudniejsza do opanowania, a przez to odradzana amatorom, jest technika TIG. Najczęściej korzystają z niej profesjonaliści z dużym doświadczeniem. 

Uzupełnieniem metod spawania w osłonie gazów obojętnych MIG, MAG i TIG jest równie popularna metoda spawania łukowa MMA, polegająca na spawaniu elektrodami otulonymi.

Metoda spawania to tylko jedno z kryteriów, którymi należy się kierować przy wyborze spawarki inwertorowej. Kolejne to typ sprzętu. Tańsze i prostsze w obsłudze niż urządzenia inwertorowe, są modele transformatorowe. Nadają się nawet do samodzielnej naprawy, choć to zadanie wymaga pewnej wiedzy na temat ich działania oraz doświadczenia w podobnych zadaniach. 

Spawarka inwertorowa z kolei jest rozwiązaniem, na które trzeba przeznaczyć większą kwotę. To jednak na tyle wytrzymały sprzęt, że z powodzeniem można polecić go amatorom. Wśród tego typu spawarek występują modele przeznaczone zarówno do metod MIG/MAG, jak i TIG. Istotnym kryterium jest również amperaż, który stanowi podstawowy parametr. Zastanawiając się, jaką spawarkę inwertorową kupić, należy wziąć pod uwagę, że im większy amperaż, tym bardziej uniwersalny sprzęt. Model o niskim amperażu (do 150 A) warto wziąć pod uwagę, jeśli ma być wykorzystywany sporadycznie. To konieczność również wtedy, gdy sieć elektryczna w danym miejscu nie nadaje się do przenoszenia dużych obciążeń. Dla przykładu: spawarka inwertorowa o amperażu 160 A wymaga zabezpieczenia 16 A (typowe zabezpieczenie gniazd jednofazowych)

Jaką spawarkę inwertorową warto kupić?

Kiedy zabezpieczenia sieciowe nie są ograniczające, liczba możliwych do wyboru modeli spawarek inwertorowych jest większa. W takim przypadku warto zainwestować w sprzęt o amperażu sięgającym 220 A. Bardziej zaawansowane urządzenia polecane są osobom, które chciałyby pogłębiać wiedzę w zakresie spawania, to już jednak wychodzi poza amatorskie korzystanie z tego typu narzędzia. 

Również istotną kwestią jest odporność sprzętu w przypadku ewentualnych spadków napięcia. Wybierając spawarkę inwertorową dla amatora, należy postawić na model wyposażony w wyświetlacz. Szczególnie na początku przygody ze spawaniem, takie urządzenie będzie najlepszym rozwiązaniem. Wybierając spawarkę, warto wziąć pod uwagę także trwałość sprzętu. Obudowa metalowa powinna zagwarantować najdłuższą żywotność spawarki inwertorowej.

Spawarka inwertorowa – jaką wybrać?

To, na co zwracają uwagę profesjonaliści, to fakt, że spawanie jest czynnością trudną i wymagającą praktyki. Do tego zagadnienia należy podchodzić z pokorą i mierzyć siły na zamiary. Warto zacząć od najprostszej techniki i w ten sposób gromadzić doświadczenie, starając się opanować wykonanie jak najlepszej jakości spawów. Praktykę zdobywać najlepiej na wysokiej jakości sprzęcie, dlatego spawarka inwertorowa będzie w tym przypadku niezawodnym rozwiązaniem. 

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego modelu, cena stanowi prawdopodobnie najmniej istotne kryterium. Wszystko dlatego, że dobre urządzenie można mieć już za stosunkowo nieduże pieniądze, a wydanie sporej kwoty nie gwarantuje, że nie kupimy zwyczajnego bubla. 

Spośród wszystkich czynników decydujących o ewentualnym wyborze spawarki inwertorowej najważniejszy powinien być amperaż. Na rynku jest sporo wysokiej jakości sprzętu – od modeli o najniższym możliwym amperażu aż po spawarki inwertorowe, których należy używać dopiero wtedy, gdy nauczymy się pracy na najmniej wymagających urządzeniach. Dużym atutem tego typu sprzętu jest fakt, że psuje się bardzo rzadko i trudno go uszkodzić, może więc sprawdzić się w rękach nawet niedoświadczonego użytkownika.