Ciśnienie w oponach (niezależnie od ich rodzaju) ma duży wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie ciśnienie niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Jaka wartość ciśnienia w oponach jest prawidłowa?
Każdy pojazd potrzebuje innego poziomu ciśnienia w oponach – wszystko zależy od danego producenta oraz gabarytów samochodu. Prawidłowe wartości ciśnienia zawsze podaje się zarówno w przypadku jazdy samemu, jak i z pasażerami. Jeśli zamierzamy jeździć ze sporym obciążeniem, powinniśmy zmienić poziom ciśnienia w kołach.
Ciśnienie w oponach – o czym trzeba pamiętać?
Jak pokazują badania, jazda na oponach o zbyt niskim ciśnieniu powoduje, że droga hamowania wydłuża się nawet o ponad 20 procent. Powodem aż 5 procent wypadków śmiertelnych na drogach było przebicie opony lub jej rozerwanie. Ponadto, jazda na oponach ze zbyt niskim ciśnieniem prowadzi do znaczącego zwiększenia spalania. Warto pamiętać, że ciśnienie w oponach bardzo często uchodzi z naturalnych powodów, takich jak na przykład niewłaściwy montaż opony, nieszczelny wentyl lub zawór bądź też niewielkie uszkodzenia na oponie.
Jak dobrać prawidłowe ciśnienie opon? Powszechnie przyjmuje się, że wszystkie opony powinny mieć uniwersalną wartość wynoszącą około 2,2 bara. Można ją zastosować w przypadku większości modeli samochodów, jednak warto mimo wszystko spojrzeć też na zalecenia producenta auta. Jasno one określają, jakie ciśnienie powinno być w oponach. Zalecane wartości znajdziesz na tabliczce znamionowej, która jest umieszczona przy kole zapasowym w bagażniku. Informacje te bez problemu uzyskasz również u dealera lub sprzedawcy opon. Tabliczka z zalecanymi wartościami ciśnienia powietrza w kołach w zależności od rozmiaru opon i obciążenia, znajduje się na słupku przy drzwiach kierowcy. Tam również można znaleźć informacje, jak zresetować wskaźnik po dopompowaniu kół.
W informatorze sprawdzisz też, jakie powinno być maksymalne ciśnienie opon twojego auta. Wyższe ciśnienie należy jednak utrzymywać tylko w przypadku jazdy z kompletem pasażerów oraz pełnym bagażnikiem. Odpowiednia wartość ciśnienia w oponach jest także zależna od temperatury panującej w danym otoczeniu.
Ciśnienie w oponach – dlaczego spada i jak je sprawdzić?
Przyczyny spadku ciśnienia w oponach mogą być bardzo różne, jednak najczęściej spowodowane są uszkodzeniami, takimi jak chociażby wykrzywienie felgi albo uszkodzony wentyl. Ciśnienie w oponach bardzo często spada przy dużej zmianie temperatury, co ma najczęściej miejsce zarówno zimą, jak i wiosną, kiedy skoki temperatur są bardzo gwałtowne. Często też spadek ciśnienia następuje naturalnie, w wyniku eksploatacji samochodu. Po kilku miesiącach użytkowania auta wartość ta zawsze będzie nieco niższa od początkowej.
Ciśnienie w oponach najlepiej mierzyć za pomocą manometru. Przyrząd ten można kupić w każdym sklepie budowlanym, a jego cena to około 100 złotych. Pamiętaj, by ciśnienie zawsze mierzyć na zimnych kołach, co najmniej 30 minut od ostatniej jazdy. Pomiaru ciśnienia warto dokonywać przynajmniej raz w miesiącu oraz przed każdą dłuższą trasą.
Kontrolka ciśnienia w oponach
Od pięciu lat producenci samochodów muszą montować urządzenia, które kontrolują stan ciśnienia w oponach. W nowszych pojazdach na desce rozdzielczej pojawiają się odpowiednie kontrolki, które ostrzegają, jeśli wystąpiły problemy z tą wartością. Kolor pomarańczowyy oznacza, że ciśnienie w kołach jest zbyt niskie i warto w najbliższym czasie udać się na stację benzynową z kompresorem. Niekiedy wyświetlacz podaje ciśnienie w poszczególnych kołach.