Gdy awaria samochodu unieruchamia pojazd, wiąże się to z koniecznością jego holowania. Taka sytuacja może cię zaskoczyć na trasie, ale także na parkingu pod domem. Możesz wówczas wezwać lawetę lub holować auto z pomocą kogoś znajomego.
Wezwanie lawety i holowanie w ten sposób samochodu wiąże się z dużymi kosztami, zwłaszcza jeśli taka operacja nie jest uwzględniona w ubezpieczeniu pojazdu. W wielu przypadkach, gdy np. awaria samochodu przydarza się na trasie daleko od domu, nie ma innego wyjścia niż skorzystanie z lawety. Jednak w przypadku, gdy auto odmówiło posłuszeństwa w bliskiej okolicy, możesz przeprowadzić holowanie samochodu z pomocą kogoś znajomego.
Co będzie potrzebne do holowania samochodu?
Holowanie auta przy pomocy linki holowniczej możesz wykonać np. jeśli awaria pojazdu przydarzyła się niedaleko domu lub z różnych przyczyn nie możesz skorzystać z pomocy drogowej. Wykorzystanie lawety może wiązać się z wysokimi kosztami, jeśli nie jest uwzględnione w ubezpieczeniu pojazdu.
W przypadku samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony potrzebna będzie linka holownicza, np. 97X269 LINKA HOLOWNICZA PLECIONA, 2000 KG, 14 MM, TOPEX. Kolejnym istotnym elementem wyposażenia samochodu podczas jego holowania jest trójkąt ostrzegawczy, który należy umieścić po lewej stronie auta holowanego. Warto także mieć zawsze w samochodzie kable rozruchowe, które umożliwią w awaryjnej sytuacji podładowanie akumulatora. Unieruchomiony silnik zazwyczaj uniemożliwia działanie wspomagania kierownicy oraz hamulca.
W przypadku samochodów osobowych bardzo rzadko stosuje się hol sztywny. Samochody z napędem na 4 koła oraz automatycznymi skrzyniami biegów mogą być holowane na bardzo krótkich odcinkach i bardzo powoli, lecz w ich przypadku najczęściej jest konieczna i zalecana przez producentów laweta.
Pamiętaj, aby holując samochód nie włączać świateł awaryjnych w obu pojazdach – jest to niedopuszczalne przez przepisy – wiele osób popełnia ten błąd. Za tylna szybę pojazdu holowanego włóż trójkąt ostrzegawczy, a kierunkowskazów używaj normalnie – sygnalizując zmianę kierunku jazdy.
Holowanie samochodu – o czym należy pamiętać?
Do holowania pojazdu wykorzystuj wyłącznie haki i ucha holownicze. Haki holownicze służą do ciągnięcia np. przyczepy, natomiast ucha holownicze mają za zadanie awaryjne holowanie innego samochodu. Pamiętaj, że w przypadku użycia ucha holowniczego lina musi być zawsze napięta. Jeśli lina holownicza będzie luźna, może to doprowadzić do szarpnięcia, a to z kolei spowodować odłączenie holowanego auta lub uszkodzenie zderzaka. Podczas holowania należy poruszać się prawym pasem drogi, a ewentualną zmianę kierunku powinny zasygnalizować oba pojazdy. Ważne jest również to, aby kierowcy obu pojazdów pozostawali ze sobą w ciągłej łączność.
Kodeks drogowy mówi, że prędkość samochodu holującego w obszarze zabudowanym nie może przekraczać 30 km/h, natomiast poza takim obszarem – 60 km/h. Przy słabej widoczności pamiętaj, aby pojazd holowany miał włączone światła pozycyjne. Pod żadnym pozorem nie można holować samochodu, który ma niesprawny układ kierowniczy lub zawieszenia. Jeśli holowanie odbywa się przy pomocy połączenia sztywnego, w holowanym pojeździe powinien być sprawny przynajmniej jeden układ hamulcowy, czyli jedna oś. Natomiast jeśli holowanie prowadzone ma być w połączeniu luźnym – sprawne muszą być oba układy hamulcowe. W przypadku połączenia sztywnego odległość pomiędzy pojazdami powinna wynosić maksymalnie 3 m, a w przypadku połączenia luźnego 4–6 m.
Ile kosztuje holowanie samochodu na lawecie?
Na finalny koszt holowania auta składają się takie czynniki, jak:
- odległość, jaką musi pokonać laweta, aby dotrzeć do samochodu,
- zakres usług, jakie będą wykonywane na miejscu,
- gabaryty pojazdu – inny jest koszt holowania auta osobowego, inny auta dostawczego itd.,
- sposób holowania,
- czas potrzebny na załadunek auta na lawetę,
- lokalizacja samochodu – czy znajduje się np. na autostradzie lub na terenie oddalonym od obszaru zabudowanego.
Na to, ile kosztuje holowanie auta na lawecie, wpływ ma także region. Ceny różnią się bowiem w poszczególnych województwach. Im większa aglomeracja miejska, tym koszty mogą być wyższe. Uśredniając, w większości miast w Polsce cena za holowanie auta na terenie miasta to mniej więcej 150 zł.