Jak stworzyć wiatrak z papieru lub butelki?

Przygotowanie wiatraka z papieru lub butelki jest banalnie proste, a do tego stanowi świetną zabawę. Wykonanie takiej ozdoby jest niezwykle tanie i szybkie. W dodatku pobudza kreatywność zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Wiatrak z papieru to nie tylko świetna zabawka, lecz także dekoracja, którą można umieścić w ogrodzie lub domu. Podpowiadamy, jak w prosty sposób wykonać ją, dodatkowo angażując w to dzieci. 

Lista potrzebnych produktów: 

  • kartka A4
  • butelka plastikowa (1,5–2 l) z nakrętką
  • nożyczki

  • pinezka
  • patyk.

Wiatrak z papieru lub butelki – dlaczego akurat taka zabawka?

Okres młodości wielu z nas już dawno ma za sobą. Beztroskie czasy dzieciństwa pozbawione większych trosk i pełne różnych zabawek oraz miłych chwil pozostają jedynie wspomnieniem. Dzieciństwo dzieci wychowujących się w dobie Internetu bardzo się różni od naszego. Kreatywność i wyobraźnię często przyćmiewają różne aplikacje i gry. Warto więc cofnąć się w czasie i pokazać światu, że jest jeszcze miejsce na świetną zabawę bez technologii. Pozwoli to nam znowu poczuć się przez chwilę dziećmi.

Zarówno wiatraczek z papieru, jak i z butelki jest bardzo łatwy do zrobienia. Wszystko zależy tak naprawdę od naszej cierpliwości i wyobraźni. Nie potrzeba wielu materiałów. Co więcej, nie jest wymagana żadna skomplikowana czynność ani zdolność, więc to zajęcie bezpieczne również dla naszych pociech. Jak jednak wiadomo, zabawki potrafią szybko się znudzić. Na szczęście istnieje też inne zastosowanie dla wiatraczków. Mogą bowiem stać się dekoracją, np. w ogrodzie. Zarówno wersja papierowa, jak i nieco wytrzymalsza, plastikowa świetnie wpasuje się w lokalną roślinność otaczającą dom lub znajdującą się na balkonie. Możliwość ozdobienia zabawek w dowolny sposób zwiększa ich walory estetyczne i dodaje oryginalności własnoręcznie zrobionym wiatrakom.

Jak zrobić wiatraczek z papieru krok po kroku?

Zanim dowiesz się, jak zrobić wiatrak z papieru, musisz zaopatrzyć się w kartkę A4 w kolorze, w jakim chcesz mieć tę zabawkę. Następnie zegnij ją w taki sposób, aby krótszy bok nachodził na dłuższy. Należy odciąć wystający kawałek i rozłożyć kartkę. Otrzymany kwadrat złóż rogiem do rogu. Po rozłożeniu zauważysz dwie linie łączące się w środku kwadratu, powstałe wskutek zginania kartki. Rozetnij figurę wzdłuż tych linii, zostawiając około 4 cm od środka. Nałóż na środek klej i przyklej pierwszy róg. Zastosuj kolejną warstwę kleju, aby przykleić trzeci róg. Postępuj analogicznie z rogiem piątym i siódmym. Teraz, jeśli chcesz ulepszyć trochę wiatraczek, wytnij z kawałka tekturki koło o średnicy mniej więcej 4 cm. Pinezką zrób w nim dziurę, a potem przytwierdź całość do wiatraka. Pozostało ci już tylko połączyć go ze zdobytym wcześniej patykiem i cieszyć się zabawką z dzieciństwa.

Jak zrobić wiatrak z butelki?

Podobnie jak w przypadku modelu z papieru, zanim dowiesz się, jak zrobić wiatraczek z butelki, musisz przygotować odpowiednie materiały i przybory. Następnie odetnij górę butelki w miejscu, gdzie jej boki zaczynają być proste, a nie zaokrąglone. Następnie podziel część, której się pozbyłeś na mniej więcej 5 kawałków. Każdy z nich wygnij w drugą stronę i utwórz z nich kształty podobne do płatków kwiatka. Najlepiej, aby kolejnym krokiem zajęła się wyłącznie osoba dorosła – należy ostrożnie rozgrzać pinezkę i zrobić nią dziurę w nakrętce. Następnie wbij ją od zewnętrznej strony nakrętki w taki sposób, aby na etapie mocowania wiatraczka do patyka miała pewien luz potrzebny do kręcenia się zabawki na wietrze. Pozostało ci już tylko ozdobić wiatrak w dowolny sposób. Najlepiej w tym celu sprawdzi się lakier do paznokci. 

Wiatraczek z butelki jest wytrzymalszy niż wersja papierowa, wymaga jednak nieco więcej pracy. Dzięki odpowiednio zagiętym płatkom zabawka będzie świetnie kręcić się na wietrze.