Jak wymienić szybę w drzwiach?

Drzwi z przeszklonymi wstawkami cieszą się ogromną popularnością w wielu domach i mieszkaniach. Takie rozwiązanie to doskonały sposób na dodatkowe doświetlenie wnętrza oraz nadanie mu niepowtarzalnego klimatu. 

Niestety często zdarza się, że szklane elementy w drzwiach ulegają różnym uszkodzeniom. W takiej sytuacji warto podjąć się wymiany starej szyby na nową. Jak to zrobić?

Lista potrzebnych produktów/narzędzi:

  • wyciskacz do kartuszy
  • nowa szyba.

Szyba w drzwiach zewnętrznych – świetny sposób na doświetlenie domu

Chyba każdy marzy o pięknym i jasnym domu, w którym przez cały dzień można się cieszyć z wpadających do środka promieni słońca. Jest na to jeden sposób! Warto postawić na drzwi zewnętrzne z oryginalnymi szklanymi wstawkami. Dzięki takiemu rozwiązaniu drzwi frontowe będą prezentować się naprawdę spektakularnie i nie sposób przejść obok nich obojętnie. Szkło to materiał niezwykle elegancki i ponadczasowy, doskonale więc pasuje do każdego wystroju domu. Drzwi ze szklaną szybą często można spotkać nie tylko w klasycznych wnętrzach, lecz także tych nowoczesnych. Niestety przeszklenia często ulegają różnego rodzaju uszkodzeniom. Są one na tyle delikatne, że niekiedy wystarczy mocniejsze trzaśnięcie drzwiami, by szyba zamieniła się w drobny mak. W takim wypadku konieczna będzie wymiana starej szyby na nową. Wbrew pozorom zadanie to jest bardzo proste i każdy bez problemu sobie z nim poradzi. 

Wymiana stłuczonej szyby w drzwiach – co będzie potrzebne? 

Drzwi bardzo często mają szklane dekoracje w postaci całych szyb lub mniejszych wstawek. Takie rozwiązanie, choć bardzo atrakcyjne wizualnie, jest także podatne na uszkodzenia takie jak pęknięcia, stłuczenia czy wybicia. Jeśli to się zdarzy, konieczna będzie wymiana szyby w drzwiach. Co jest do tego potrzebne?

Powinniśmy zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia i akcesoria, wśród których nie może zabraknąć ostrego nożyka, taśmy malarskiej, specjalnego silikonu, miarki i wyciskacza do kartuszy. Oczywiście potrzebna będzie nowa szyba, która zastąpi uszkodzone przeszklenie.

Wymiana szyby w drzwiach – jak to zrobić krok po kroku?

Zanim przystąpimy do montażu, najpierw należy pozbyć się starej szyby. Jak to zrobić? Warto zacząć od usunięcia listewek, których zadaniem jest podtrzymywanie przeszklenia. Musimy zrobić to bardzo delikatnie, ponieważ będą one również potrzebne podczas montażu nowej szyby. Niedopuszczalne są więc jakiekolwiek uszkodzenia. Najlepiej zrobić to za pomocą ostrego nożyka, którym lekko podważymy listwy, aby rozerwać warstwę kleju. Drzwi dookoła deszczułek można zabezpieczyć taśmą malarską. 

Jeśli udało nam się usunąć uszkodzoną szybę, kolejnym ważnym krokiem będzie zmierzenie otworu. Znając jego wysokość, szerokość i grubość, możemy kupić odpowiedni kawałek szkła. Trzeba pamiętać, by był on nieco krótszy i węższy niż sama dziura. Optymalna odchyłka to około 2 mm. Dlaczego to takie ważne? W innym wypadku montaż szyby byłby niemożliwy, ponieważ nie zmieściłaby się w otworze. 

Kolejnym etapem wymiany szyb w drzwiach powinno być oczyszczenie otworu. Należy pozbyć się wszelkich zabrudzeń, śmieci, pyłków, pozostałości po farbie oraz kleju. Po takich przygotowaniach można przystąpić do montażu właściwego. W tym celu powinno się zaaplikować silikon, a następnie wstawić nową szybę i mocno ją docisnąć, by na dobre osiadła na miejscu. 

Na końcu trzeba odkleić taśmę malarską oraz zamontować listewki w miejscach, które wcześniej należy pokryć silikonem. Dociskamy je bardzo mocno, by mieć pewność, że będą dobrze stabilizować nową szybę. Końcowy etap to przetarcie szyby preparatem przeznaczonym do szklanych powierzchni. Warto pamiętać również o tym, aby pozbyć się nadmiaru wypływającego silikonu. 

Czy wymiana szyby w drzwiach zewnętrznych się opłaca?

Wiele osób zastanawia się, czy wymiana szyby się opłaca, czy może lepiej postawić na zakup nowych drzwi. Warto zaznaczyć, że koszt zakupu drzwi znacznie przewyższa cenę kawałka przeszklenia. Jeśli zależy nam na ekonomiczności, wymiana stłuczonej szyby w drzwiach będzie znacznie lepszy pomysłem. Co więcej, takie przedsięwzięcie jest bardzo proste i stosunkowo szybkie. Jeżeli będziemy postępować zgodnie z powyższą instrukcją oraz podejdziemy do sprawy z jak największą starannością, wszystko powinno pójść sprawnie i zgodnie z planem.