Pielęgnacja karoserii jest dla miłośników aut zadaniem przyjemnym. Nie wymaga wiele wysiłku, a w krótkim czasie daje spektakularne efekty. Woda i szampon to jednak zaledwie 50 procent sukcesu. Za pozostałą połowę odpowiada preparat ochronny.
Choć zabezpieczenia umytej karoserii można dokonać na kilka sposobów, jedną z najpopularniejszych metod z pewnością jest woskowanie samochodu. To właśnie warstwa wosku sprawia, że nasze auto prezentuje się wspaniale. Przed woskowaniem samochód należy dokładnie umyć. Dopiero tak przygotowany lakier jest gotowy na pielęgnację woskiem.
Lista potrzebnych produktów:
- gąbkowy aplikator;
- miękka ściereczka z mikrowłókien;
- wosk.
Woskowanie auta – co daje taki zabieg?
Co daje woskowanie auta? Wosk to idealny środek do nabłyszczania lakieru, który jednocześnie zabezpiecza karoserię auta. W zależności od rodzaju zastosowanego preparatu możemy uzyskać efekt matowej lub niemal lustrzanej powierzchni (tzw. wet look).
Wosk jest zatem nie tylko środkiem nabłyszczającym, który ma sprawić, że nasza karoseria będzie pięknie lśniła, lecz także produktem pielęgnacyjnym. Zawiera składniki, które służą do zabezpieczania – zamknięcia rys będących powodem powstawania rdzy pod lakierem, ochrony przed żrącym działaniem ptasich odchodów i kwaśnych opadów oraz zapobiegania osadzaniu się brudu powierzchniowego i kurzu.
Czym woskować auto? Kilka słów o rodzajach wosków
Woski można podzielić na trzy grupy:
- woski naturalne (najczęściej zawierające carnaubę, czyli wosk palmy rosnącej w Brazylii);
- syntetyczne sealanty z polimerami;
- woski hybrydowe (stanowią połączenie preparatów naturalnych z syntetycznymi).
Jeśli chcemy uzyskać efekt wet look, powinniśmy użyć wosku naturalnego. Sealanty, czyli preparaty syntetyczne, dają matową powłokę. Opcją pośrednią są środki hybrydowe.
Woskowanie samochodu twardym woskiem naturalnym
Wosk z kopernicji jest woskiem stałym, w swojej naturalnej postaci stanowczo zbyt twardym, żeby w sposób, który nie generuje uszkodzeń i zarysowań, nadawał się do bezpośredniej aplikacji na lakier samochodu. Musi zostać zmiękczony przez dodatki – najczęściej są to naturalne oleje o właściwościach pielęgnacyjnych, które w połączeniu z woskiem brazylijskiej palmy dbają o lakier, nadając mu jednocześnie lśniący wet look.
Warto wiedzieć, że nawet jeśli na produkcie umieszczono informację „100% Carnauba”, w rzeczywistości będzie to najpewniej wosk z dużą zawartością wosku palmy, a także olei.
Naturalny wosk samochodowy daje świetny efekt wet look, niemożliwy do uzyskania w przypadku produktów w pełni syntetycznych lub hybrydowych. Niestety jest on dość wymagający w aplikacji i mniej trwały niż preparaty z pozostałych dwóch grup.
Woskowanie auta sealantem i hybrydą
Choć wosk syntetyczny jest matowy, ma wiele zalet. Nakłada się go zdecydowanie rzadziej, a na karoserii tworzy powłokę hydrofobową zabezpieczającą lakier przed zgubnymi skutkami kontaktu z wodą oraz skutecznie chroni przed promieniowaniem UV.
Próbę połączenia trwałości sealantów oraz pięknego połysku wosków naturalnych stanowią hybrydy, które w zależności od zawartych w nich składników bardziej lub mniej przypominają efekt wet look.
Przygotowanie auta do woskowania
Zanim zastosujemy preparat zabezpieczający, trzeba przygotować samochód do woskowania. Pierwszą czynnością będzie umycie pojazdu. W tym celu używa się specjalnego szamponu lub aktywnej piany i wody, przy czym do ostatniego płukania lepiej wykorzystać wodę demineralizowaną, która nie pozostawia brzydkich zacieków.
Następnie warto zastosować cleaner, który najczęściej występuje w postaci mleczka i służy do usuwania zanieczyszczeń powierzchniowych oraz resztek past polerskich. Dopiero tak przygotowana karoseria nadaje się do woskowania.
Woskowanie samochodu
Warto pamiętać, że woskowanie należy przeprowadzić w umiarkowanej temperaturze. Karoseria może być co najwyżej ciepła – nie powinno się woskować auta w pełnym słońcu.
Sam proces jest stosunkowo łatwy do przeprowadzenia, choć nieco czasochłonny. Polega na aplikacji niewielkiej ilości preparatu za pomocą gąbki, rozprowadzeniu wosku okrężnymi ruchami, a następnie wypolerowaniu danego fragmentu karoserii. Czynności te powtarzamy, aż pokryjemy preparatem całą powierzchnię lakieru.