Czy montaż wideorejestratora w pojeździe jest skomplikowany?

Choć posiadanie wideorejestratora nie jest obowiązkowe, wiele osób decyduje się na montaż tego sprzętu. Dzięki temu właściciele tego urządzenia z pewnością mogą czuć się bezpieczniej na trasie. Sprawdź, jak samemu zamontować wideorejestrator w samochodzie.

Do montażu wideorejestratora nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia ani umiejętności. Każdy może poradzić sobie z tym zadaniem. Wystarczy dobrze oświetlone miejsce, urządzenie oraz doza cierpliwości. 

Lista potrzebnych produktów:

  • ścierka z mikrofibry
  • benzyna ekstrakcyjna
  • naklejka antystatyczna
  • uchwyt na wideorejestrator
  • ładowarka samochodowa do wideorejestratora
  • łyżka do tapicerki samochodowej.

Wideorejestrator w samochodzie – dla kogo?

Zakup wideorejestratora, który nagrywa obraz w wysokiej jakości, to koszt kilkuset złotych. Jego obecność w pojeździe pomaga zachować spokój w przypadku różnych nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Urządzenie stanowi świetne rozwiązanie dla wszystkich kierowców, którzy chcą zadbać o bezpieczeństwo swoje, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. W sprzedaży jest dostępne wiele modeli zapewniających różne funkcje. W zależności od potrzeb można się zdecydować na montaż kamery na przodzie samochodu, jego wnętrzu lub wybrać tylną kamerę wideorejestratora.

Zgodnie z zaleceniami wideorejestrator powinien znajdować się w miejscu niewidocznym dla kierowcy. Montaż na środkowej części przedniej szyby może ograniczać widoczność, z kolei umieszczenie jej w rogu prawdopodobnie wpłynie na jakość rejestrowanego materiału. Najodpowiedniejszym rozwiązaniem będzie zatem zamontowanie wideorejestratora w lusterku lub na szybie za nim. 

Przygotowanie do montażu wideorejestratora

Aby zamontować wideorejestrator w samochodzie, należy się do tego odpowiednio przygotować. Trzeba sprawdzić, jakie elementy są dołączone do zakupionej kamery i co musimy dokupić. Powinniśmy upewnić się, czy zestaw zawiera uchwyt, kartę pamięci, a także ładowarkę o wystarczająco długim przewodzie. W przypadku zasilaczy na gniazdo zapalniczki montaż można wykonać samemu, ale podłączenie bezpośrednio do akumulatora za pomocą specjalnego adaptera wymaga wizyty w warsztacie samochodowym. Kolejnym etapem jest znalezienie odpowiedniego miejsca, gdzie przeprowadzimy montaż. Najodpowiedniejsze będzie mocno naświetlone i przestronne – pozwoli to swobodnie przemieszczać się między otwartymi drzwiami pojazdu.

Montaż wideorejestratora krok po kroku

Przed rozpoczęciem montażu trzeba upewnić się, że miejsce, do którego przyklejona będzie kamera, nie zasłoni kierowcy widoku na drogę. Następnie należy przetrzeć szybę za pomocą ścierki z mikrofibry nasączonej benzyną ekstrakcyjną. Na tak odtłuszczoną powierzchnię można przykleić naklejkę antystatyczną. Mocowania wideorejestratorów mogą być różne w zależności od modelu i producenta. Najpopularniejsze z nich to taśma dwustronna, guma oraz klej. Należy sprawdzić, jakie mocowanie ma zakupiona kamera, a następnie przytwierdzić ją zgodnie z instrukcją i mocno docisnąć w celu utrwalenia spojenia. 

Po wykonaniu tego kroku można przymocować kamerę i podłączyć do niej kabel zasilający, który należy przeprowadzić, podważając łyżką do tapicerki samochodowej przez podsufitkę do styku ze słupkiem A i jego maskownicę, aż do wewnętrznej uszczelki drzwi, którą schodzimy w dół pojazdu. W zależności od położenia zapalniczki i długości przewodu można go poprowadzić pod fotelem, schowkiem lub dywanikiem samochodowym. Montaż wideorejestratora kończy się wraz z jego podłączeniem do zasilania i uruchomieniem. Na tym etapie konieczna jest jego konfiguracja. Po jej zakończeniu kierowca może zacząć korzystać z zalet, jakie daje posiadanie wideorejestratora i czuć dumę, że zamontował go samodzielnie.

Poduszka podróżna NEO TOOLS GD016
Poduszka podróżna NEO TOOLS GD016
Special Price 32,68 zł Zamiast 43,00 zł