Po pewnym upływie czasu betonowe i drewniane płoty często wymagają renowacji. Ich powierzchnia blaknie i niszczeje przez niekorzystne warunki atmosferyczne. Aby zachować konstrukcję w dobrej formie, należy odpowiednio ją zakonserwować. Czym pomalować płot drewniany i betonowy?
Jak odnowić stare płoty, aby nawet po kilku latach stanowiły ozdobę ogrodu i domu? Oto najważniejsze informacje, które pomogą samodzielnie przeprowadzić renowację ogrodzenia.
Lista potrzebnych produktów:
- szmatka
- rozpuszczalnik
- emulsja impregnująca
- pędzel
- farba do betonu
- taśma malarska
- folia malarska.
Dlaczego i kiedy warto pomalować płot?
Z czasem każde ogrodzenie traci na atrakcyjności. Kolor staje się wyblakły a materiał mniej trwały niż wcześniej. Płoty tracą swój urok i, zamiast stanowić ozdobę dla domu i ogrodu, zwyczajnie szpecą. W celu odnowienia starego ogrodzenia wiele osób decyduje się na jego pomalowanie. Jak to zrobić, aby efekt był zadowalający? Oto najważniejsze zasady, jakimi warto się kierować.
Malowanie płotów betonowych – najważniejsze zasady
Betonowe ogrodzenia są niezwykle popularne ze względu na swoją funkcjonalność. Pomimo wielu zalet nawet dla nich czas nie jest łaskawy. Pragniesz, by twój stary betonowy płot odzyskał dawny blask i urok? Można to osiągnąć w bardzo prosty sposób. Ważnym krokiem przed rozpoczęciem malowania płotu jest odpowiednie przygotowanie jego powierzchni, zwłaszcza jeśli pokrywa ją stara odchodząca farba. Problematyczne mogą być również wszelkiego rodzaju tłuste plamy, grzyby oraz pleśń. Jeśli nie uda się ich usunąć, może to znacząco skrócić żywotność nowej warstwy farby. Jak wykonać to zadanie? Do wyczyszczenia betonowego ogrodzenia można użyć drucianej szczotki lub papieru ściernego. Świetnie sprawdzą się też mechaniczne szczotki, które są w stanie uporać się z różnymi skazami i wypustkami na powierzchni ogrodzenia. Jeśli płot z betonu pokryty jest jedynie tłustymi zabrudzeniami, powinna wystarczyć szmatka zamoczona w rozpuszczalniku.
Malowanie płotów betonowych wymaga wcześniejszego zagruntowania. Dzięki temu ogrodzenie zostanie odpowiednio wzmocnione, wzrośnie jego wytrzymałość a ryzyko powstawania pęknięć czy innych uszkodzeń mechanicznych znacznie zmaleje. Do gruntowania płotu można użyć emulsji impregnującej, którą nakłada się za pomocą pędzla lub natrysku.
Jak i czym pomalować płot betonowy?
Pora przejść do najważniejszego etapu, czyli malowania ogrodzenia. Jak pomalować betonowy płot? Potrzebna będzie oczywiście odpowiednia farba. To, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas wyboru środka, to jego jakość. Farba musi być przede wszystkim odporna na działanie warunków atmosferycznych. Zarówno ostre słońce, jak i niskie temperatury czy deszcz będą bardzo niekorzystne dla ogrodzenia. Wśród sprawdzonych preparatów do malowania płotów betonowych znajdują się emalie epoksydowe i specjalistyczne farby do betonu. Wyróżniają się niezwykłą trwałością, odpornością na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych oraz wodoszczelnością.
Malowanie płotu drewnianego – jak to zrobić?
Renowacja płotu drewnianego, podobnie w przypadku ogrodzeń z betonu, wymaga właściwego podejścia do sprawy. Należy pamiętać, że drewno to niezwykle wymagający materiał, o który trzeba odpowiednio zadbać, by przez długi okres zachwycał swoim blaskiem i naturalnością.
Malowanie płotu drewnianego rozpoczyna się od jego zabezpieczenia. Drewno powinno być całkowicie suche i wolne od zanieczyszczeń oraz zabrudzeń. Uporczywe plamy skutecznie usunie benzyna ekstrakcyjna. Wszelkiego rodzaju nierówności należy wyczyścić papierem ściernym. Drewniana powierzchnia musi być idealnie gładka, by malowanie płotu przyniosło satysfakcjonujące efekty. Trzeba pamiętać o tym, że przy szlifowaniu drewna powstaje dużo pyłu. Przed nałożeniem farby warto więc pomyśleć o dokładnym odkurzeniu poszczególnych elementów płotu.
Malowanie płotu drewnianego – impregnacja
Niezmiernie ważnym etapem podczas malowania płotu wykonanego z drewna jest jego impregnacja. Cel tego zabiegu to zabezpieczenie przed powstawaniem grzybów, sinizną oraz owadami. Impregnacja drewnianego ogrodzenia powinna odbywać w bezdeszczową pogodę i przy niskiej wilgotności powietrza.
Przed przystąpieniem do malowania drewnianego płotu specjalistyczną farbą należy się zaopatrzyć przede wszystkim w pędzel i rękawice robocze. Przyda się także folia i taśma malarska. Dzięki nim można zabezpieczyć elementy takie jak murki, klamka od furtki, a nawet rośliny rosnące wokół ogrodzenia.