Polerowanie szyb samochodowych nie jest czynnością skomplikowaną i można wykonać ją samodzielnie. Ponieważ wymaga bezwzględnej czystości podczas pracy, warto przeprowadzić tę czynność w zamkniętym pomieszczeniu, żeby nie narażać szyb na porysowanie drobinkami przenoszonymi przez wiatr.
Z czasem szyby samochodowe ulegają zarysowaniu. Uszkodzenia powoduje osadzający się na piórach wycieraczek brud, a także usuwanie lodu z szyb zimą, szczególnie jeśli używamy do tego celu kiepskiej jakości skrobaczek. Rysy na przedniej szybie przeszkadzają w jeździe, szczególnie po zmroku, dlatego warto je od czasu do czasu wypolerować.
Lista potrzebnych produktów:
- taśma malarska
- płyn do mycia szyb
- ściereczka
- tlenek ceru
- polerka rotacyjna
- filc polerski
- alkohol izopropylowy.
Usuwanie rys na szybie samochodowej – od czego zacząć?
Renowacja szyb samochodowych dotyczy najczęściej szyby przedniej, ponieważ to właśnie w jej przypadku zarysowania utrudniają jazdę. Zanim jednak przystąpimy do jej polerowania, musimy ją odpowiednio przygotować. Należy zacząć od bardzo dokładnego umycia szyby. Trzeba to zrobić rzetelnie, ponieważ pozostawione drobinki mogą podczas polerowania porysować szkło. Najpierw więc spłukujemy wstępnie brud, a następnie czyścimy powierzchnię płynem do mycia szyb. Czynności te powtarzamy, jeśli zachodzi taka konieczność. Pamiętajmy, że trzeba zadbać również o wypłukanie zanieczyszczeń w okolicach uszczelek.
Na koniec zabezpieczamy uszczelki, oklejając je taśmą malarską. Tak przygotowana szyba gotowa jest do polerowania.
Polerowanie szyb samochodowych krok po kroku
Kiedy szyba jest już dokładnie umyta, a uszczelki oklejone starannie taśmą, możemy przystąpić do dalszych czynności:
- Przygotowanie pasty polerskiej. Pastę polerską przygotowujemy, mieszając tlenek ceru z wodą w proporcjach 1:1. Proporcje te można zmieniać, zagęszczając lub rozrzedzając pastę, jednak jeśli nie mamy doświadczenia w polerowaniu, warto zacząć właśnie od proporcji 1:1. Rozrzedzona pasta ma mniejsze właściwości polerskie, natomiast zbyt gęsta może utrudniać pracę i rysować szybę.
- Zaimpregnowanie filcu polerskiego. Filc lekko spryskujemy wodą i nakładamy równomiernie pastę tak, żeby nie tworzyły się grudki, które mogą rysować szkło.
- Przystępujemy do pracy z pomocą polerki. Ręczne polerowanie szyb samochodowych nie jest polecane, ponieważ jest bardzo czasochłonne i nie jest tak efektywne, jak przy użyciu polerki. Jeśli wolimy, możemy podzielić szybę na obszary i każdym z nich zajmować się przez określony czas, możemy też od razu polerować całą szybę. Trzeba pamiętać, żeby przesuwać polerkę po szybie ruchami pionowymi i poziomymi.
- Polerowanie przedniej szyby samochodowej nie powinno zająć więcej niż 1–1,5 godziny.
- Podczas pracy należy regularnie sprawdzać stan filcu i usuwać z niego grudki, które tworzą się z pasty oraz polerowanego szkła – mogą one porysować szybę.
- Kiedy przesuwanie polerki po szybie jest wyraźnie trudniejsze, a pasta polerska pozostaje na niej w mniejszych ilościach, należy nałożyć na filc nową porcję. Robimy to po uprzednim wyczyszczeniu filcu z pozostałości starej pasty.
Usuwanie rys na szybie samochodu – prace wykończeniowe
Po wypolerowaniu całej szyby należy usunąć pastę polerską. W tym celu odklejamy taśmę i myjemy dokładnie szybę. Jeśli podczas pracy zabrudziliśmy karoserię samochodu, nie musimy się tym przejmować. Tlenek ceru jej nie zaszkodzi i bardzo łatwo da się z niej usunąć za pomocą wody; należy jednak uważać, żeby nie porysować przy tej czynności lakieru.
Po umyciu szyby warto ją na koniec odtłuścić alkoholem izopropylowym.
Może cię również zainteresować: Jak usunąć rysy z lakieru samochodowego?