W samochodzie znajdują się części i urządzenia, które chronią przed niestabilnością, a konkretnie przed zbyt dużym przechyłem podczas pokonywania zakrętów. Stabilizatory to elementy zaprojektowane w celu zapewnienia odpowiedniej pozycji auta, niezależnie od tego, jaką trasę pokonuje. Zapewniają więc bezpieczeństwo.
Jak widać, łącznik stabilizatora pełni bardzo ważną funkcję w każdym samochodzie. Dlatego warto wiedzieć się, jak wykonać wymianę tego elementu, aby zachować bezpieczeństwo jazdy.
Lista potrzebnych produktów:
Stabilizator – czym jest i do czego służy?
Przyjrzyjmy się najpierw, czym jest i do czego służy stabilizator. Drążek stabilizujący ma redukować poziomy przechył nadwozia podczas pokonywania zakrętów i ostrych manewrów. Jest przymocowany za pomocą obejm z gumowymi poduszkami do nadwozia oraz za pomocą łączników na przegubach do elementów zawieszenia.
Czym jest łącznik stabilizatora?
Łączniki to elementy, dzięki którym stabilizator może działać w prawidłowy sposób. To właśnie na nich jest montowany do innych fragmentów zawieszenia, które odpowiadają za prowadzenie koła. Łączniki stabilizatora są wyposażone w przeguby kulowe i elementy gumowe. Dzięki temu mogą absorbować drgania oraz przenosić siły działające na zawieszenie.
W jaki sposób działają stabilizatory? Wyjaśnienie na przykładzie
Aby lepiej zrozumieć działanie stabilizatorów, należy pamiętać, że nie są one sztywno połączone, tylko ruchome względem siebie. Podczas skrętu samochód zaczyna się przechylać – to naturalne zjawisko. W tym momencie te same siły działają na nadwozie i zawieszenie, próbując wyprostować je, by powróciły do swojej pozycji wyjściowej.
Przyczyny uszkodzeń stabilizatorów
Najbardziej narażonym na usterki elementem są przeguby. Przyczyny ich uszkodzenia mogą być następujące:
- pęknięta osłona, przez którą pył osiadł na smarze i dostał się do samego przegubu;
- zużycie zatrzasku sworznia kulistego – w tym przypadku sworzeń kulisty zwisa w gnieździe.
Łącznik stabilizatora jest elementem zazwyczaj dość tanim i nie opłaca się go regenerować poza odosobnionymi przypadkami. W większości modeli nie występują zestawy do regeneracji. Wyjątkiem są łączniki oparte na tulejkach zamiast przegubów.
Wymiana łącznika stabilizatora – kiedy jest potrzebna?
Dobrze przeprowadzona wymiana łączników stabilizatora jest ważną czynnością w kontekście wykorzystania pełnego potencjału pojazdu, a także bezpiecznej jazdy. Te podzespoły są najbardziej eksploatowane w momencie pokonywania zakrętów oraz przejeżdżania po nierównościach. Dlatego ważne jest, by łącznik stabilizatora był sprawny. Wymiana tego elementu może być konieczna, kiedy pojawią się takie objawy jak niepokojące dźwięki (np. stukanie po wjechaniu w dziurę na drodze lub podczas skręcania).
Jak wymienić łącznik stabilizatora? Praktyczne porady
Jednym z rozwiązań, które warto rozważyć, jest wymiana łącznika stabilizatora na lewarku. Będą nam potrzebne kobyłki do podparcia, ponieważ musimy podnieść auto z obu stron. Jeśli jedno koło będzie na ziemi, to nie będziemy w stanie założyć nowego łącznika, gdyż koniec stabilizatora, przy którym pracujemy, opadnie nam do poziomu po drugiej stronie auta podpartej na ziemi. Po podniesieniu auta należy zdjąć koła i namierzyć cienki pręt zakończony po obu stronach gumowo-metalowymi przegubami. Następnie trzeba zdemontować nakrętki i wyjąć łącznik stabilizatora. Wymiana powinna być uzupełniona czyszczeniem powierzchni u styku łącznika. Można to zrobić za pomocą papieru ściernego lub szczotki drucianej. Ostatni krok to zamontowanie nowego łącznika stabilizatora i założenie kół z powrotem.
Cena wymiany łącznika stabilizatora – ile to kosztuje?
To, ile kosztuje wymiana łączników stabilizatora, będzie zależeć przede wszystkim od punktu naprawy, który wybierze właściciel samochodu. Warto zauważyć, że serwis pojazdu nie będzie wymagał dużego nakładu finansowego. Wystarczy kilkaset złotych, aby wymienić łącznik stabilizatora (wliczając koszt części), dlatego ta opcja może być dobrą alternatywą dla samodzielnej naprawy.