Wymiana płynu hamulcowego w motocyklu jest bardzo istotna, gdyż zapewnia to sprawne działanie układu hamulcowego. Bez hamulców nie ma mowy o bezpiecznej jeździe, dlatego zadbaj o regularną wymianę płynu i efektywność jazdy.
Nie czekaj i weź sprawy w swoje ręce! Zaniedbanie wymiany płynu hamulcowego może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, takimi jak utrata kontroli nad motocyklem w czasie jazdy Sprawne działanie układu hamulcowego to podstawa, jeśli chodzi o poruszanie się jednośladem.
Lista potrzebnych produktów:
- przezroczysty wężyk
- pojemnik
- klucz oczkowy
- ściereczka
- opcjonalnie zaworek zwrotny 6 mm.
Co ile wymieniać płyn hamulcowy w motocyklu?
Wymiana płynu hamulcowego w motocyklu powinna się odbywać co dwa lata, choć nie zawsze. Wszystko zależy od tego, jak często podróżujemy jednośladem, w jaki sposób oraz w jakim terenie. Najlepiej obserwować stan tej cieczy, czyli jej kolor i konsystencję. Jeśli płyn zmienia barwę i staje się „mulisty”, trzeba go wymieniać częściej.
Płyn hamulcowy jest higroskopijny, czyli pochłania wilgoć. Im więcej jej wchłonie i jest starszy, tym bardziej nie jest w stanie spełniać dobrze swojego zadania. Podczas hamowania temperatura płynu wzrasta, wchodzi w reakcję z wodą, czego rezultatem jest wytworzenie pęcherzyków pary, które uniemożliwiają sprawne hamowanie. Dlatego warto pamiętać o regularnej wymianie.
Jak wymienić płyn hamulcowy w motocyklu?
Samodzielna wymiana płynu hamulcowego w motocyklu jest banalnie prosta, a przede wszystkim tania. Wystarczy kilka standardowych narzędzi, które można znaleźć w niemal każdym warsztacie oraz nowy płyn, który kosztuje zaledwie kilkanaście złotych.
Pierwszym krokiem jest stabilne podparcie motocykla. W tym celu warto wykorzystać centralną podstawkę lub cegły. Następnie należy zgromadzić produkty niezbędne do przeprowadzenia serwisu: strzykawkę, wężyk, pojemnik itd. Przed przystąpieniem do prac powinno się założyć rękawice ochronne, ponieważ płyn hamulcowy może uszkodzić skórę dłoni.
Kolejny krok to zdjęcie pokrywy pompy hamulcowej oraz uszczelki. Do demontażu tych części wystarczy śrubokręt. Za pomocą odpowiednio dobranego klucza oczkowego należy poluzować zawór odpowietrzający. Mieści się on na zacisku hamulcowym. Następnie jedną końcówkę wężyka wkładamy na zawór – warto zabezpieczyć wężyk opaską lub taśmą, żeby się nie przesunął za sprawą ciśnienia wyciekającego płynu. Drugą natomiast kierujemy do przygotowanego pojemnika, do którego należy wlać odrobinę płynu hamulcowego i ją zanurzyć. W pustym naczyniu wężyk będzie zasysać powietrze, co skończy się niepowodzeniem serwisu. W wyniku tych zabiegów stary płyn zacznie wyciekać.
Następnie powinno się dokładnie wyczyścić pojemnik. Przecieramy go ściereczką, która dokładnie zbierze brud i resztki starego płynu.
Do tak przygotowanego zbiorniczka wlewamy odrobinę nowego płynu i odpowietrzamy układ. Aby to zrobić, należy poruszać (pompować) klamką hamulca, po czym przytrzymać klamkę i poluźniać odpowietrznik. W tym momencie powinniśmy zaobserwować wypływanie płynu wymieszanego z pęcherzykami powietrza. Nadal przytrzymując hamulec, zakręcamy odpowietrznik. Powtarzamy tę czynność do momentu, w którym z zacisku hamulcowego nie będzie wydostawało się powietrze, jednocześnie kontrolując poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku. Czynność tę możemy sobie ułatwić, kupując zaworek zwrotny do układu paliwowego np. 6 mm. Należy go założyć na wężyk pomiędzy zaciskiem i zbiorniczkiem do spuszczenia starego płynu. Należy zwrócić uwagę, by założyć w dobrym kierunku przepływu tj. od zacisku do zbiorniczka na zużyty płyn. Przy użyciu zaworu nie musimy się martwić o zakręcanie zaworka podczas odpowietrzania, wystarczy pompować klamką do momentu, aż przestanie wychodzić powietrze i po całej operacji zakręcić zaworek.
Wymiana płynu hamulcowego w motocyklu – czy zawsze przebiega tak samo?
Wymiana płynu hamulcowego w motocyklu z ABS nie zawsze wygląda tak samo jak w przypadku jednośladów bez tego systemu. Dotyczy to m.in. starszych modeli BMW, wyposażonych w kilka obwodów hamulcowych. Ponadto, niektóre pojazdy mają np. przedni hamulec połączony z tylnym lub odpowietrznik zamontowany blisko kierownicy. Czasami zdarza się, że wymiana płynu hamulcowego w motocyklu nie jest tak prosta. Dlatego nie warto ryzykować i lepiej udać się do profesjonalnego serwisu. Niepoprawna wymiana płynu może zakończyć się pozbawieniem możliwości hamowania, co jest bardzo niebezpieczne. Przed wykonaniem jakiejkolwiek pracy serwisowej należy sprawdzić, czy można to zrobić na własną rękę. Szczególnie jeśli nie ma się w tego typu czynnościach większego doświadczenia.