System nawadniania ogrodu stanowi duże ułatwienie w pielęgnacji roślin. Jego montaż będzie zdecydowanie najkorzystniejszy, jeżeli masz bogatą i różnorodną roślinność na swojej działce. Podpowiadamy, o czym powinieneś wiedzieć, projektując nawadnianie ogrodu.
Automatyczny system nawadniania ogrodu ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić czas, który w innym przypadku spędzałbyś na codziennym podlewaniu trawnika i rabat, ale nie tylko. Zaprogramowane urządzenia podlewające „same” pamiętają o podlewaniu. Kolejną korzyścią płynącą z zainstalowania systemu nawadniania w ogrodzie jest mniejsze zużycie wody oraz optymalne wykorzystanie jej przez rośliny.
Lista potrzebnych produktów:
- plan ogrodu
- linijka
System nawadniania ogrodu: cenne wskazówki
Przed planowaniem systemu nawadniania ogrodu warto poznać najważniejsze zasady i zalecenia.
- Czas – automatyczny system podlewania najlepiej wykonać jeszcze zanim urządzisz ogród. Łatwo ułożysz elementy systemu w ziemi, bez konieczności przekopywania trawnika czy rabat. Pamiętaj jednak, że musisz mieć już plan tej przestrzeni z dokładnie zaznaczonymi miejscami poszczególnych nasadzeń, gdyż na tej podstawie powstanie projekt nawadniania ogrodu.
- Elementy – systemy nawadniania ogrodów składają się zazwyczaj z trzech podstawowych elementów: urządzeń nawadniających, rur i elementów łączących, a także urządzenia sterującego i elektrozaworów.
- Parametry wody – przed wykonaniem planu systemu nawadniania należy sprawdzić skład, ciśnienie i wydatek wody. Woda do podlewania musi być czysta, pozbawiona drobinek, które mogłyby zatkać urządzenia zraszające. Zalecane ciśnienie, z którym poradzi sobie większość zraszaczy, to 2–4 bary. Natomiast wydatek wody obrazuje natężenie jej przepływu, od którego zależy możliwa liczba podlewających jednocześnie urządzeń. Im wydatek jest wyższy, tym więcej elementów można podłączyć.
Zobacz także: Jak zbierać deszczówkę?
Projektowanie nawadniania ogrodu
Podczas tworzenia projektu systemu nawadniania ogrodu przyda ci się mapa ogrodu z zaznaczonymi planowanymi nasadzeniami, miejscem do relaksu lub rekreacji, trawnikiem i innymi elementami działki. Zaopatrz się też w cyrkiel, ołówek, linijkę i miarkę, przy pomocy których precyzyjnie naniesiesz na plan poszczególne elementy systemu nawadniającego.
Projektując system nawadniania, warto na mapie podzielić ogród na sekcje w zależności od rodzaju nasadzeń. Liczba tych sektorów zależy od wielkości ogrodu i ciśnienia wody. W poszczególnych sekcjach będziesz mógł umieścić zraszacze w taki sposób, aby pod względem zasięgu działania sąsiadujące ze sobą urządzenia nieco na siebie nachodziły. Znając parametry poszczególnych zraszaczy, przy pomocy cyrkla narysuj na mapie dane zasięgi nawadniania.
Planując sekcje ogrodu, pamiętaj, że żadna z nich nie powinna być zbyt długa, w przeciwnym razie ciśnienie wody może się okazać niewystarczające do jej podlania. Urządzenia zraszające w danej sekcji muszą być podłączone do indywidualnego zaworu, a ten z kolei do jednostki sterującej, która zarządza pracą wszystkich zaworów i urządzeń nawadniających umieszczonych w poszczególnych sektorach.
Jak wybrać typ zraszaczy do nawadniania ogrodu?
Istotną kwestię przy planowaniu systemu nawadniania ogrodu jest dobór odpowiednich urządzeń zraszających. Pamiętaj, by różnych typów zraszaczy nie łączyć w jednej sekcji ogrodu. Ich rodzaj najlepiej dopasować do posiadanej przez ciebie roślinności i jej wymagań.
- Zraszacze statyczne – odpowiednie do nawadniania rabat bylinowych, krzewów i warzywników.
- Zraszacze wynurzalne – są bardzo praktyczne, jeśli chodzi o podlewanie trawnika, gdyż nie stwarzają problemów przy koszeniu trawy. Zraszacze wynurzalne znajdują się nad ziemią tylko wtedy, gdy pracują. Po podlewaniu chowają się pod poziomem gleby.
- Linie kroplujące – można ich używać do podlewania niskich rabat, szpalerów i obwódek. Linie kroplujące niewielkich rozmiarów nadają się do nawadniania również skalniaków.