Mycie podwozia samochodu - jak to zrobić?

Mycie podwozia samochodu to czynność, którą możesz przeprowadzić samodzielnie, jeśli tylko masz dostęp do kanału lub podnośnika. W innym przypadku skorzystaj z usług autodetailingu, a doraźnie – z myjni automatycznej lub bezdotykowej.

Samo umycie podwozia to bardzo proste zadanie. Wystarczy woda, środek czyszczący oraz ścierka i ewentualnie szczotka. Jeśli masz dostęp do auta od dołu, warto wykorzystać tę okazję i przy okazji również zakonserwować podwozie, używając odpowiedniego preparatu. Samodzielne mycie podwozia samochodu to trudne zadanie, jeżeli nie mamy dostępu do kanału czy podnośnika.

Lista potrzebnych produktów:

Dlaczego warto myć podwozie auta?

Mycie podwozia samochodu jest ważne, jednak nie trzeba przeprowadzać tej czynności tak często jak w przypadku nadwozia. Tym bardziej że nie jest łatwo zrobić to samodzielnie, zwłaszcza w przypadku braku dostępu do kanału czy podnośnika.

Warto jednak myć podwozie co najmniej dwa razy w roku, szczególnie po zimie, aby usunąć resztki pośniegowego błota zmieszanego z solą drogową. W ten sposób opóźnia się korozję.

Czyszczenie podwozia ma również dodatkową funkcję – jego elementy pozbawione brudnego nalotu stają się dobrze widoczne i lepiej można ocenić ich stan oraz podjąć ewentualną decyzję o naprawie czy wymianie.

Ręczne mycie podwozia samochodu

Najbardziej efektywne jest ręczne mycie podwozia. Możesz zlecić tę usługę firmie autodetailingowej albo wyczyścić podwozie samodzielnie, jeśli masz dostęp do kanału samochodowego lub podnośnika.

Przed rozpoczęciem mycia załóż pelerynę przeciwdeszczową. Pracę zacznij od spłukania podwozia wodą. Najlepiej użyć do tego myjki ciśnieniowej, a jeśli nie jest to możliwe – węża ogrodowego. Po dokładnym wymyciu podwozia należy zastosować detergent (np. aktywną pianę) zgodnie ze wskazówkami producenta. Najczęściej tego rodzaju preparaty pozostawia się po rozprowadzeniu na jakiś czas, a później dokładnie spłukuje.

Mając dostęp do podwozia, warto wykorzystać tę okazję i je zakonserwować. Trzeba jednak poczekać, aż dobrze wyschnie i dopiero wtedy rozprowadzić preparat na całej powierzchni, zgodnie z zaleceniami producenta.

Myjnia automatyczna – mycie podwozia

Jeśli korzystamy z myjni automatycznej, warto od czasu do czasu wybrać rozszerzony program obejmujący mycie podwozia. Powinno się zrobić to wiosną, żeby usunąć cały nagromadzony przez zimę brud, czyli pozostałości po soli drogowej czy błocie pośniegowym.

Zaletą myjni automatycznej jest cena usługi oraz dostępność, wadą natomiast – automatyka. Program, co oczywiste, stosuje standardową procedurę, nie ocenia stopnia zabrudzenia w różnych fragmentach podwozia, dlatego takie czyszczenie bywa niedokładne.

Mycie podwozia samochodu w myjni bezdotykowej

Mycie podwozia w myjni bezdotykowej może być skuteczniejsze niż w automatycznej, wymaga jednak fizycznego zaangażowania użytkownika pojazdu. W końcu podwozie nie jest dobrze widocznym miejscem, jeśli auto nie znajduje się na podnośniku lub kanale.

Osoby o dobrej sprawności fizycznej mogą jednak na myjni bezdotykowej zajrzeć pod spód samochodu i regulując czas skierowania dyszy na dane miejsce, lepiej doczyścić zabrudzenia niż w przypadku zaprogramowanej myjni automatycznej. To więc dobra opcja, chociaż nie tak korzystna, jak ręczne mycie podwozia samochodu znajdującego się na kanale czy podnośniku.