Ogrzewanie garażu jest szczególnie ważne podczas dłuższych prac wykonywanych w okresie zimowym. Gruba kurtka i rękawiczki mogą w znaczny sposób utrudniać prace manualne, powodując duży dyskomfort, a w niektórych przypadkach również stwarzając ryzyko urazu. Jak możesz w łatwy sposób ogrzać swój garaż?
Ogranicz zużycie ciepła
Jeżeli garaż jest twoją oazą spokoju i lubisz w nim pracować zarówno latem, jak i zimą, pomyśl o ograniczeniu strat ciepła. Dzięki temu zaoszczędzisz znaczne środki na późniejsze ogrzewanie. Pomyśl przede wszystkim o ociepleniu styropianem ścian i sufitu. Pomoże to w znaczny sposób ograniczyć straty ciepła, a ogrzane pomieszczenie będzie się wolniej wychładzać. Kolejną równie istotną kwestią jest wyeliminowanie nieszczelności. Można wypełnić je za pomocą silikonu lub pianki montażowej. Drzwi warto uszczelnić przy pomocy listwy uszczelniającej.
Pamiętaj jednak, by zapewnić dobrą wentylację, szczególnie jeśli garaż ogrzewany jest za pomocą nagrzewnic spalających paliwo w otwartych komorach spalania.
Ogrzewanie elektryczne
To jeden z najprostszych, najbezpieczniejszych oraz najtańszych sposobów ogrzewania ze względu na koszt zakupu urządzenia, ale najdroższy, jeśli chodzi o źródło zasilania, jakim jest energia elektryczna (problem ten można zniwelować, wykorzystując instalację PV) Najprostsze grzałki składają się najczęściej z ceramicznego elementu grzewczego i wentylatora osiowego, którego zadaniem jest rozprowadzenie ciepłego powietrza w pomieszczeniu.
Nagrzewnice elektryczne przeznaczone do ogrzewania garażu mają najczęściej metalową obudowę, co sprawia, iż są znacznie trwalsze niż te przeznaczone do użytku domowego. Wyróżnia je również klasa wodoodporności IPX4, która sprawia, że urządzenie może pracować w miejscach, gdzie występuje wilgoć. Wybierając sprzęt do ogrzewania garażu, warto wybrać te mające regulację mocy oraz termostat. Dla garażu o powierzchni do 25 ㎡ zalecana moc ma wartość do 5 kW. Nagrzewnice elektryczne można stosować w pomieszczeniach nawet słabo wentylowanych, inaczej niż w przypadku urządzeń spalający płynne lub gazowe paliwa. Zaletą nagrzewnic elektrycznych jest też szybkość działania. Termowentylator rozprowadza ciepło już chwilę po podłączeniu do gniazdka elektrycznego.
Ogrzewanie za pomocą promienników ciepła jest coraz częściej wykorzystywane w przypadku ogrzewania garaży. Ich działanie polega na emisji promieniowania podczerwonego, które dociera bezpośrednio do ciała człowieka, wywołując przyjemne uczucie ciepła. Zaletą takiego promieniowania jest fakt, iż nie ogrzewa ono powietrza, tylko powierzchnię, na którą pada, a to prowadzi do zaoszczędzenia poboru energii. Uczucie ciepła jest odczuwalne niemal natychmiast. Urządzenia tego typu mogą pracować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Ogrzewanie gazowe
To popularna metoda ogrzewania garażu. Wykorzystuje się w niej nagrzewnice gazowe, które do poprawnego działania potrzebują paliwa w postaci butli z propanem lub propanem-butanem oraz stałego dopływu tlenu. Z tego powodu rozwiązanie musi być stosowane w pomieszczeniach o stałym dopływie powietrza, czyli półotwartych lub dobrze wentylowanych. Stały napływ świeżego powietrza w przypadku zwykłej wentylacji oznacza, iż znaczna część energii tracona jest na ogrzanie go. Ogrzewanie gazowe nie wymaga zasilania energią elektryczną, chyba że mamy do czynienia z nagrzewnicami z wentylatorem.
Ogrzewanie za pomocą pieca na olej
Nagrzewnice olejowe przeznaczone są do ogrzewania dużych powierzchni. Sprawdzą się zarówno w garażu, jak i w większym warsztacie. Paliwem zasilającym jest olej napędowy. Urządzenia te występują w wersji z otwartą lub zamkniętą komorą spalania. Zaletą nagrzewnic z zamkniętą komorą spalania jest to, iż spaliny nie są wprowadzane do pomieszczenia, tylko usuwane na zewnątrz.