Poradnik Micha: Wymiana drążków kierowniczych. Jak rozpoznać uszkodzony drążek kierowniczy?

Zastanówmy się nad tym, dlaczego drążki kierownicze są jednym z kluczowych elementów układu kierowniczego w pojazdach. Na pewno pomagają one zachować kontrolę nad kierunkiem jazdy i rzecz najważniejsza – wpływają na bezpieczeństwo na drodze. W tym tekście opowiem jak rozpoznać uszkodzone drążki kierownicze, podzielimy się cennymi poradami i przeprowadzimy przez proces wymiany krok po kroku. To co, gotowi?

Jak rozpoznać uszkodzony drążek kierowniczy?

W uproszczeniu drążki kierownicze to elementy, które po pewnym czasie użytkowania ulegają zużyciu lub uszkodzeniu, normalna sprawa. Niezwykle ważne jest, aby rozpoznać te problemy na wczesnym etapie, ponieważ uszkodzone drążki mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Oto kilka jaskółek, na które warto zwrócić uwagę:

  • drgania kierownicy: jeśli podczas jazdy odczujesz niekontrolowane drgania kierownicy, sprawdź to. Generalnie przy prędkości autostradowej, gdzie na liczniku jest około 140/150 km/h i zaczyna pojawiać się taki efekt, może istnieć niebezpieczeństwo, że kierownicy nie da rady utrzymać,
  • trudności w skręcaniu: jeśli skręcanie kierownicą staje się trudniejsze niż do tej pory, konieczna może być wymiana drążków,
  • dziwne dźwięki: zdarza Ci się usłyszeć stukanie lub skrzypienie podczas skręcania? To też może być objaw problemu z układem kierowniczym,
  • nierówne zużycie opon: opony, opony, opony. O oponach już było sporo, ale jeżeli zauważysz, że z jednej strony bieżnik jest starty bardziej niż z drugiej, niewykluczone, że to kwestia wadliwego drążka.

Instrukcja krok po kroku: wymiana drążków kierowniczych

No dobra, to skoro wiemy, co może być gdzieś tam potencjalnym sygnałem, że z drążkiem kierowniczym dzieje się coś złego, możemy zabrać się za mechanikę. Opowiem teraz o procesie wymiany, ale zanim zaczniesz wykonywać kroki – upewnij się, że masz pod ręką wszystkie niezbędne narzędzia oraz części zamienne.

Krok 1: Podnieś samochód

Niby jest to oczywiste, ale dla porządku zaznaczam - rozpocznij pracę od podniesienia pojazdu za pomocą podnośnika lub podpórek. To zapewni wygodny dostęp do elementów układu kierowniczego, ale przede wszystkim jest to kwestia Twojego bezpieczeństwa podczas pracy.

Krok 2: Usuń koło

Musisz zapewnić sobie swobodny dostęp więc odkręcasz koło ze strony, która jest uszkodzona lub masz podejrzenia, że coś tam nie gra.

Krok 3: Wyjmij śruby złączeniowe

W następnym kroku odkręć śruby złączeniowe łączące drążek kierowniczy z mechanizmem kierowniczym. Czasami nazywa się je nakrętkami złączeniowymi. Do tego zadania niezbędny będzie klucz nasadowy. Jeżeli nie masz na wyposażeniu zestaw, upewnij się czy posiadasz akurat takie narzędzie, które rozmiarem pasuje do śrub.

Krok 4: Odmontuj drążek

Użyj specjalnych narzędzi, aby odmontować drążek kierowniczy z końcówki kierownicy. Na pewno przyda się do tego klucz dynamometryczny, dobrze mieć też w pogotowiu klej do gwintów, wyważacz kuli czy klucz do blokady kierownicy.

Krok 5: Zamontuj nowy drążek

Prosta sprawa - przykręć nowy drążek kierowniczy w miejsce, z którego zdjąłeś stary.

Krok 6: Zamocuj śruby złączeniowe i oponę

Upewnij się, że wszystkie śruby złączeniowe są solidnie zamocowane. Następnie, przykręć koło.

Krok 7: Zrównoważ układ kierowniczy

Ważna sprawa, o której niektórzy zapominają. Po zakończeniu wymiany drążka kierowniczego zrównoważ układ kierowniczy, a następnie wyreguluj geometrię pojazdu.

Sama wymiana nie powinna być bardzo skomplikowana. W zasadzie stopień jej trudności będzie zależał od konkretnego modelu pojazdu. Jeżeli nie czujesz się na siłach, zawsze możesz skorzystać z pomocy zaprzyjaźnionego warsztatu motoryzacyjnego.

Wnioski

Wymiana drążków kierowniczych to ważna sprawa, jeżeli mamy na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Ustalenie przyczyny ich uszkodzenia, ale także umiejętność rozpoznawania objawów to krok w stronę większej świadomości. Jeśli zdecydujesz się na samodzielną wymianę, zawsze pamiętaj o zachowaniu ostrożności i przestrzeganiu standardów bezpieczeństwa. Dzięki jednak sprawnej wymianie drążków kierowniczych, będziesz mógł cieszyć się płynniejszą i bezpieczniejszą jazdą.

Sprawdź produkty z filmów M4K

Zobacz odcinek na YouTube!