Poradnik Micha: Falowanie obrotów silnika. Jakie są przyczyny i jak je naprawić?

Jak zazwyczaj wiąże się silnik krokowy z falującymi obrotami? Za każdym razem, kiedy pytam kogoś czym jest silnik krokowy, wspomina o problemie falujących obrotów. Zanim jednak przejdziemy do tego drugiego zagadnienia, warto zatrzymać się przy tym pierwszym.

Silnik krokowy i jego specyfika

Silnik krokowy nazywany także silnikiem skokowym to jednostka benzynowa ZI, z zapłonem iskrowym. Zasilanie impulsami prądu elektrycznego sprawia, że wirnik nie obraca się ruchem ciągłym, ale wykonuje tzw. skoki o określonych kątach. Ujmując to prościej – wykonuje on pewien krok.

Czy to w drukarkach, czy we wszelkiego rodzaju innych elektronarzędziach nazwa silnika elektrycznego - ,,silnik krokowy” jest stosowana powszechnie. W przypadku branży samochodowej to dużo rzadsze zjawisko.

Przykłady funkcjonowania silnika krokowego

Silnik krokowy może sterować bezpośrednio przepustnicą, jej wychyleniem, ale również może on sam w sobie po prostu uchylać grzybek góra-dół, powodując zwiększoną ilość powietrza. Zarówno zwiększanie jak i zmniejszanie powietrza jest więc bardzo mylnie interpretowane.

Należy pamiętać, że kiedy komputer silnika ma zadaną wartość obrotową (np. 850 obrotów), kiedy wrzuca się pierwszy bieg, nie mając gazu, popuszcza się sprzęgło. W tym momencie wartość obrotów powinna spadać. Komputer dostaje informację, że miało być 850 obrotów – silnik otwiera się, dając więcej powietrza, ale równocześnie musi pobrać także więcej paliwa.

A w przypadku, kiedy spada napięcie akumulatora? Sprawa jest podobna. Silnik krokowy uchyla się, aby dać więcej powietrza, podnieść obroty i podlać paliwem, żeby alternator zaczął szybciej ładować.

A gdy włącza się klimatyzację? Spadają obroty. Zadaniem silnika krokowego jest zareagować w odpowiednim czasie. Komputer za pośrednictwem silnika i układu paliwowego reguluje funkcjonowanie układu.

Falowanie obrotów silnika

I teraz, jeżeli dochodzi do sytuacji, że podczas odpalania samochodu, obroty zaczynają same z siebie falować - nie warto zakładać w pierwszej kolejności, że winowajcą jest silnik krokowy. On jest tylko silniczkiem elektrycznym. To sterownik silnika otrzymuje mnóstwo informacji i musi je przetwarzać, m.in. temperaturę płynu chłodzącego, czujnik położenia wału, itp.

Jak to funkcjonowało kiedyś?

Kiedyś w silniku benzynowym, w systemach gaźnikowych było ssanie – ciągnęło się wajchę i dolewało więcej paliwa. Wtedy wszystko się uchylało, wywierało mocniejszy nacisk, żeby osiągnąć właściwą temperaturę pracy i zamknąć układ. Współcześnie stawia się na automatykę, która także opiera się w dużej mierze na silniku krokowym.

Falowanie obrotów na biegu jałowym

Jeżeli mówimy o falowaniu obrotów, trzeba pamiętać, że kilka czujników odpowiada za sterowanie silnikiem oraz układem paliwowym. W sytuacji, gdy uszkodzeniu ulega np. sonda lambda lub przepływomierz można mówić o falowaniu obrotów na biegu jałowym.

Zaburzenia w pracy sterownika może powodować choćby pęknięcie w układzie dolotowym. Winowajcą nie będzie więc koniecznie silnik krokowy. Warto najpierw sprawdzić stan grzybka oraz to, czy nie jest on zabrudzony. Wtedy wystarczy go wyczyścić i włożyć z powrotem.

Kiedy więc samochód pozostawiony na biegu jałowym nie utrzymuje stałej liczby obrotów (i nie mamy do czynienia z okazjonalnym zimnym silnikiem), to może to oznaczać kłopot z silniczkiem krokowym, ale też dolotem, przewodami lub po prostu elektroniką.

O czym jeszcze należy pamiętać  - przepustnica

Mamy różne rodzaje sterowania przepustnicami. Nie w każdym zapłonie iskrowym jest też silnik krokowy. Producenci rozmaicie sobie z tym radzą, w mniej lub bardziej zaawansowany sposób.

Podczas wymiany lub czyszczenia silnika skokowego należy pamiętać także o wyczyszczeniu samej przepustnicy. Może się bowiem okazać, że istnieje pewna procedura wymagająca osobnej adaptacji przepustnicy. Warto wtedy wykonać ją wybranym interfejsem zewnętrznym, ponieważ trudno zrobić to samodzielnie.

Podsumowując, głównym zadaniem silnika krokowego, i o tym trzeba pamiętać, jest regulowanie ilości powietrza na biegu jałowym. Nie zapominajcie, że w momencie wciskania sprzęgła podczas jazdy, te obroty nie maleją do zera. Za dostarczenie dużej ilości powietrza, ale i ogólnie za regulację odpowiedzialna jest właśnie przepustnica. Trzeba więc podczas sprawdzania oraz bliższego przyglądaniu się kwestii falujących obrotów mieć te wszystkie sprawy na uwadze.