Poradnik Micha: Mycie silnika  - jak samodzielnie umyć silnik w samochodzie?

Z pozoru może się wydawać, że mycie silnika to czynność banalnie prosta, w której trzeba pamiętać tylko o kilku rzeczach. No właśnie, czasami te szczegóły są jednak pomijane z fatalnym skutkiem dla samego pojazdu. Zanim jednak przejdę do sedna, warto sobie w ogóle zadać pytania czy możemy umyć silnik w samochodzie i gdzie możemy to zrobić?

Czyszczenie silnika  - jaki środek wybrać?

Zgodnie z prawem oczywiście nie możemy myć samochodu lub jego części pod chmurką. W  odpowiednio przystosowanych do tego punktach, wykorzystując myjkę ciśnieniową można to jednak już zrobić bez obaw. Pozostaje znalezienie dobrego środka do czyszczenia. Omijałbym markety i zrezygnował z produktów znanych marek. Poszedłbym do jakiejkolwiek samochodowej hurtowni i po prostu zapytał o preparat do mycia silnika. Prosty środek w rozsądnej cenie na pewno dobrze sprosta zadaniu.

Kiedy należy umyć silnik samochodowy?

Mycie silnika zależy właściwie tylko od waszej potrzeby oraz intuicji. Ważne jest jednak, aby pamiętać o kilku rzeczach i pozostać ostrożnym podczas pracy. Przede wszystkim warto wyposażyć się w odpowiednie rękawice gumowe, ponieważ użyty środek – jakikolwiek by on nie był, to substancja chemiczna i żrąca.

Dobrze by było zorganizować sobie także okulary, np. takie jak do pracy ze szlifierką, aby nic nie prysnęło w oczy.

Mycie silnika – o czym pamiętać

Czy producenci przewidują możliwość czyszczenia silnika? Z reguły wszystkie podzespoły są wilgocio/wodoodporne, ale jednak nie do tego stopnia, żebyś mógł utopić je w wodzie. Zawsze należy pamiętać, że któryś z elementów silnika może nie mieć wystarczającej liczby osłon i coś może zostać zachlapane od dołu. Więcej uszczelek znajduje się np. w terenówkach czy offroadówkach. W przypadku samochodów benzynowych, na Diesel czy tak naprawdę jakichkolwiek – jeżeli wjeżdżając w wielką kałużę, zaciągniesz przez wlot powietrza do filtra trochę wody – to silnik padnie.

Jak umyć silnik krok po kroku

Tyle z teorii, czas na praktykę. Kiedy jesteś już w miejscu, gdzie legalnie można umyć samochód – poczekaj aż najpierw ostygnie motor. Ja rozumiem, że w ruchu ulicznym też jest nagrzany kiedy chlapie na niego woda, jednak tutaj będziesz działał pod ciśnieniem. Warto więc uważać szczególnie na silniki z aluminiową głowicą.

W pierwszej kolejności trzeba się także zastanowić, co chcesz umyć. Nakładając środek możesz spryskać myjką ciśnieniową np. wszystkie elementy zabrudzone od oleju. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności, jeżeli coś było robione wcześniej pod maską i wystaje izolacja, kable lub kostki. Najpierw te wszystkie elementy trzeba dobrze zabezpieczyć oraz przykryć.

Mycie komory silnika

Preparat nakładasz praktycznie na całą komorę. Odczekaj tyle, ile zaleca producent na opakowaniu, ale dolicz do tej liczby jeszcze około 2/3 minuty. Póki co wydaje się proste, prawda?

Cała filozofia polega na tym, żeby strumień wody pod ciśnieniem kierować przede wszystkim w metalowe elementy silnika, a nie uderzać nim w kostki, w połączenia, czy w wystające czujniki. Dlaczego? Ponieważ silny strumień może ściągnąć z nich gumę i wtedy pozostaje już tylko wizyta w warsztacie. Jeżeli chcesz mieć pewność, że nic nie uszkodzisz – to, co pokryłeś preparatem, potraktuj małym ciśnieniem wody.

Suszenie po myciu silnika

Nie wystarczy jednak umyć silnik, odpalić go i gotowe. Po dokładnym spłukaniu warto skrupulatnie obejrzeć tzw. kopułki, jeśli producent nie zapewnił uszczelek. Tam też może dostać się woda, dlatego zanim uruchomisz samochód, potraktuj podejrzane miejsca sprężonym powietrzem. Wystarczy kupić taki w puszce pod niewielkim ciśnieniem lub użyć własnego, profesjonalnego kompresora.

Po wysuszeniu ponownie zakładasz kopułkę. Sprawdź także luźne kostki, w których widać kable oraz układ zapłonowy cewkowy – je także powinieneś potraktować sprężonym powietrzem. Po wszystkim odczekaj dla pewności jeszcze 20 minut i możesz uruchomić samochód. W przypadku pojazdu z instalacją gazową, profilaktycznie odpal go najpierw na benzynie. Kolejne 15/20 minut, żeby wszystko się rozgrzało jak należy i możesz ruszać w trasę!

Czy warto oddać samochód do specjalistycznej myjni?

Jeżeli nie jesteś pewien i wolałbyś oddać samochód profesjonalistom, którzy zajmują się myciem silników, wybór należy do ciebie. W tym przypadku trzeba jednak będzie się liczyć z kosztem około 100 zł za usługę. Jaki jest tego atut? Tego rodzaju myjnia umyje twój silnik także od dołu. Minus? Przed usługą musisz podpisać kwit, który obarcza ciebie odpowiedzialnością za potencjalne usterki.

Zobacz odcinek na YouTube!