Poradnik Micha: Utylizacja oleju - co zrobić ze zużytym olejem ze skrzyni biegów?

Wymieniasz olej w skrzyni manualnej? Nie? To duży błąd! Rolą oleju jest redukcja tarć oraz zapobieganie wewnętrznej korozji, co z kolei pomaga utrzymać pojazd w dobrej kondycji, zachować jego czystość i zmniejszyć użycie. 

Jak często należy wymieniać olej?

Olej wymienia się w zależności od aktualnego przebiegu oraz konkretnych wytycznych producenta – zazwyczaj jest to od 60 do 80 tysięcy kilometrów, nie więcej. Wielu z was pewnie twierdzi, że jeździ już 100, 200 czy nawet 300 tysięcy kilometrów i jeszcze tego nie zrobiło, więc nie jest to potrzebne. Błąd. Warto wymieniać olej regularnie, nie jest to bardzo duży koszt, można zrobić to samodzielnie i taka wymiana to dość proste zadanie. W skali mechanicznej oceniam jego trudność 2 na 10.

Dlaczego trzeba wymieniać olej?

Dlaczego? Bo w końcu padnie na was – coś zmieli się w skrzyni i jej naprawa lub wymiana okaże się dość droga oraz uciążliwa. Plus dochodzi kwestia bezpieczeństwa – olej powinien pracować w temperaturze do nawet 150 stopni Celsjusza. Manualna skrzynia biegów nie osiąga wysokiej temperatury pracy – 50, 60, 70 lub maksymalnie 100 stopni przy wysokim zużyciu. Im jednak dłużej olej jest eksploatowany, tym jego właściwości ulegają pogorszeniu.

W jaki sposób wymienić olej w skrzyni?

Zasada działania będzie praktycznie taka sama niezależnie od modelu samochodu. Ważne jest, żeby – niezależnie czy będziecie robić to pod blokiem, w garażu czy na profesjonalnym stanowisku warsztatowym, samochód był podniesiony w miarę równo. Korek zalewowy należy wcześniej oczyścić sobie szczotką i bardzo uważać, żeby się nie urwał.

Różne przydatne akcesoria znajdziecie w internetowym sklepie Fixero – cały dział wyposażeniówki warsztatowej, domowej, garażowej i profesjonalnej. Wszystko w atrakcyjnych cenach.

Wracając do wymiany oleju, trzeba dysponować odpowiednim pojemnikiem do jego zlania. Warto przygotować sobie też klucz M16 z otworem, na wypadek gdyby potrzeba była otwarcia jakiegoś cyncykiela.

Jeżeli jest dalej problem z odkręceniem, warto wziąć młoteczek i delikatnie opukać śrubę. Dlaczego? Ponieważ gwint, który tam się zaspawał, dostanie delikatnej wibracji i poruszy rdzę.

Co dzieje się w skrzyni biegów?

Kiedy już uda się zlać olej, warto potraktować go przez pojemnik magnesem i zobaczyć czy nie zbierają się w skrzyni biegów opiłki metalu, trybiki czy synchronizatory. Kilka pojedynczych to standard, którym nie trzeba się przejmować, jednak jeżeli zbierzecie takiego jeża, warto już to sprawdzić u mechanika.

O czym trzeba pamiętać po wymianie oleju?

Jak już przelejemy olej, warto przemyć korek, można też go przetrzeć szczotką. Wyczyszczenie gwintu pozwoli także ocenić w jakiej kondycji jest śruba. Później nie trzeba jej niczym smarować.

Niektórzy uważają, że na tym etapie powinno się też odkręcić odpowietrznik, ale to niewiele zmieni w tej sytuacji. Tak naprawdę to, co miało już stamtąd wypaść, to wypadło. Przy dokręcaniu przyda się klucz dynamometryczny – wiele dobrych modeli znajdziecie we wspomnianym już sklepie Fixero. Takie narzędzie to trafiona inwestycja.

Do wtłoczenia oleju przyda się także dobra pompka. Jest ona przydatna przy wielu zadaniach i dobrze działa. Można użyć również strzykawki. Do którego momentu wlewamy? Aż olej nie przeleje się górą, prosta zasada.

Co zrobić ze zużytym olejem – zasadność utylizacji

Kiedy jednak olej jest już wymieniony, trzeba pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Zużyty olej to materiał łatwopalny i niebezpieczny. Nie powinno się wylewać go do kanalizacji czy z pojemnikiem wyrzucać do śmieci. Nawet polskie prawo zobowiązuje każdego kierowcę do odpowiedniego postępowania z przepracowaną i zużytą substancją. Jest to związane z ekologią, ale i wykorzystywaniem surowców wtórnych.

Gdzie oddać zużyty olej?

Olej dobrze przelać do kanistra, a następnie odpowiednio go oznaczyć. Kolejno należy wyszukać punktu oferującego odbiór substancji, gdzie zajmą się jej utylizacją. Warto sprawdzić np. w zaprzyjaźnionym warsztacie samochodowym, ale też w PSZOK-u, czyli Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów.

Bez względu czy zdecydujecie się wymieniać olej samodzielnie czy zlecicie tę robotę profesjonalistom – pamiętajcie, żeby robić to systematycznie. Pomoże to wam i waszym samochodom w uniknięciu niespodziewanych awarii.

Zobacz odcinek na YouTube!