Przyczyny, dla których kierowcy decydują się na przyciemnienie szyb w swoich pojazdach, są różne. Niektórzy chcą uzyskać w ten sposób wyłącznie efekt wizualny, inni zapewnić sobie pewnego rodzaju dyskrecję. Jeszcze inni decydują się na to rozwiązanie z przyczyn czysto funkcjonalnych – chodzi o ograniczenie promieniowania słonecznego.
Do kabiny samochodu, który ma przyciemnione szyby, przenika znacznie mniej światła słonecznego, a kabina nagrzewa się wolniej, co z kolei przekłada się na bardziej komfortową jazdę. Przyciemnione szyby dają więcej prywatności, a ponadto pozwalają ograniczyć widoczność rzeczy pozostawionych we wnętrzu pojazdu. Szyba oklejona folią poprawia bezpieczeństwo – w przypadku kolizji zapobiega przedostawaniu się odłamków szkła do wnętrza samochodu. Należy jednak pamiętać, że montaż folii na nieodpowiednich szybach może być niezgodny z prawem.
Lista potrzebnych produktów:
- folia do przyciemniania szyb,
- nożyk do folii,
- rakla,
- płyn do aplikacji folii.
Przyciemnianie szyb w aucie – kwestie prawne
Niedostosowanie się do obowiązujących przepisów prawa w kontekście przyciemniania szyb może skutkować mandatem, a nawet odebraniem dowodu rejestracyjnego. W związku z tym, zanim przejdziesz do oklejania szyby folią przyciemniającą, powinieneś wiedzieć, jakie są regulacje prawne w tej kwestii. Przepisy mówią, że szyby muszą zapewnić kierowcy odpowiednią widoczność w zakresie 180 stopni. Szyba przednia musi mieć przepuszczalnością światła na poziomie przynajmniej 75%, a w przypadku bocznych szyb przednich próg ten wynosi 70%. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku szyby tylnej oraz bocznych tylnych – przepisy prawa nie stawiają tu żadnych wymagań, jeśli chodzi o przepuszczalności światła. Szyby te można więc zaciemnić nawet w 100% bez żadnych konsekwencji prawnych. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że silnie przyciemniona szyba tylna ogranicza widoczność.
Przyciemnianie szyb samochodowych – czyszczenie i odtłuszczanie
Pierwszy krok przy przyciemnianiu szyb folią to dokładne ich umycie i odtłuszczenie. Przed naklejeniem folii szyba musi być idealnie czysta – w ten sposób zminimalizujesz ryzyko wystąpienia pęcherzyków powietrza i innych nierówności. Następny krok to nałożenie na szybę od zewnątrz płynu do folii lub lekko rozrobionego wodą mydła – dzięki temu zyskasz odpowiednio śliską powierzchnię umożliwiającą dopasowanie folii do szyby.
Przygotowanie formatki – obkurczanie folii
Następny etap prac to przygotowanie szablonu – folii przyciemniającej o formacie odpowiadającym wielkości szyby. Żeby dopasować odpowiedni rozmiar, należy na szybę od zewnątrz nałożyć nieco większy fragment folii, a następnie dociąć ją nożykiem, pozostawiając 2-3 cm marginesu z każdej strony. Pamiętaj o ostrożnym użyciu noża tak, żeby nie uszkodzić uszczelek czy lakieru samochodowego.
Po docięciu formatki należy postarać się, żeby folia dość gładko przylegała do szyby, nie zwijała się nigdzie i nie odstawała. Teraz można przejść do obkurczania folii za pomocą opalarki. Podczas obkurczania, folię wygładza się przy pomocy rakli, pozbywając się zagnieceń, nierówności i pęcherzyków powietrza. Po zakończeniu raklowania trzeba dokładnie dopasować szablon do rozmiaru szyby – użyj do tego nożyka. W ten sposób zakończysz proces tworzenia formatki, którą na tym etapie należy zdjąć z zewnętrznej szyby i przenieść na szybę pomocniczą, tablicę lub lustro, żeby zachowała swój kształt.
Nakładanie folii na szybę
Starannie umytą i wysuszoną szybę trzeba spryskać płynem do aplikacji folii, a następnie przyłożyć folię do szyby i ostrożnie zdjąć warstwę ochronną. Teraz pozostaje wygładzić folię i starannie wycisnąć płyn spod folii za pomocą rakli. Im dokładniej usuniesz płyn, tym szybciej folia wyschnie. Proces odparowywania płynu spod folii trwa zwykle 3-4 dni. Pamiętaj, żeby stosować się do zaleceń producenta związanych z czyszczeniem szyb pokrytych folią. Zwykle należy odczekać z tą czynnością od kilku do kilkunastu dni i nigdy nie używać agresywnych detergentów.