Projektowanie ogrodu - najważniejsze zasady aranżacji

Przed założeniem ogrodu warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i zaplanować poszczególne obszary działki. Przy aranżacji ogrodu należy pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że przestrzeń wokół domu będzie spójna i piękna o każdej porze roku.

Zakładanie ogrodu jest zaraz po budowie domu istotną kwestią, która wpływa na komfort życia w danym miejscu. Warto zaplanować ogród w taki sposób, aby był jak najbardziej funkcjonalny – umożliwiał miłe spędzanie wolnego czasu, a także nie wymagał poświęcania zbyt wiele pracy i czasu na pielęgnację roślinności.

Lista potrzebnych produktów:

Projekt ogrodu

Aranżację ogrodu rozpocznij od przygotowania jego projektu. Pracę możesz zlecić profesjonalistom lub wykonać projekt ogrodu samodzielnie. Uzbrój się w kartkę, ołówek i miarkę. W projekcie rozpisz i rozrysuj wszystkie elementy, które chcesz, aby znalazły się w twoim ogrodzie – to pozwoli na optymalne zagospodarowanie przestrzeni. W projekcie uwzględnij miejsce na rośliny rabatowe, warzywnik – jeśli chcesz – krzewy i drzewa, ale to nie wszystko. Projektowanie ogrodu to także wyznaczenie miejsc rekreacyjnych, w których znajdą się takie elementy architektury ogrodowej, jak: altana, grill, strefy relaksu z leżakami i hamakiem czy też strefy dla dzieci ze zjeżdżalnią, huśtawkami i piaskownicą.

Ważnym miejscem w ogrodzie, zwłaszcza jeśli nie masz garażu, jest również domek narzędziowy, w którym będziesz mógł przechowywać niezbędne przy zakładaniu i pielęgnacji ogrodu sprzęty i urządzenia. Wiele osób o tym zapomina, ale grabie, szpadle czy kosiarka zajmują całkiem sporo przestrzeni. 

Na etapie projektu zastanów się, czy ogród ma pełnić zarówno funkcje rekreacyjne, jak i reprezentacyjne. Czy będziesz w nim uprawiać warzywa i owoce? Czy lubisz pielęgnować rośliny, czy raczej wolisz relaksować się na leżaku? Pamiętaj, że projekt ogrodu ma odzwierciedlać twoje podejście do przyszłego spędzania w nim czasu, trybu życia, możliwości i chęci.

Projektowanie ogrodu - dobór roślin

Planując roślinność w ogrodzie, nie decyduj o wyborze danych gatunków roślin w sklepie ogrodniczym, ale również na etapie projektowania. Zastanów się, jakie kwiaty, krzewy i drzewa chcesz, aby zdobiły przestrzeń wokół twojego domu, a także jakie mogą się tam znaleźć. Gatunki roślin dobieraj nie tylko pod względem pięknego kwitnienia, lecz także i przede wszystkim pod kątem nasłonecznienia i rodzaju gleby na twojej działce. Pod uwagę weź też termin kwitnienia roślin, tak aby poszczególne gatunki kwitły po sobie. W ten sposób twój ogród będzie zachwycać nie tylko wiosną i latem, lecz niemal cały rok.

Warto pamiętać, że roślinność w ogrodzie powinna układać się piętrami – im dalej w głąb działki, tym należy sadzić wyższe rośliny. Najlepiej zatem stawiać na kwiaty i byliny, trawnik, następnie krzewy i niewielkie drzewa, a na końcu ogrodu posadzić wysokie drzewa, które będą odgradzać posesję od sąsiadów lub drogi.

Projekt ogrodu przed domem nie powinien być przeładowany roślinnością. Gatunki i rodzaje roślin należy wybierać z umiarem, tak aby zbyt duża ich ilość nie zaburzyła kompozycji. Dodatkowo dobierając do siebie rośliny, trzeba wziąć pod uwagę, że niektóre z nich nie rosną obok siebie w naturze. Wybierając dane gatunki roślin, warto sprawdzić, czy mogą obok siebie swobodnie wzrastać, czy może będą zabierać sobie cenne właściwości odżywcze z gleby. 

Aranżacja ogrodu - meble i architektura ogrodowa

Na etapie projektowania ogrodu zastanów się, jak przestrzeń wokół domu ma ci służyć i ile osób będzie z niej korzystać. Wybierz odpowiednie meble ogrodowe: stoliki, fotele, kanapy czy też leżaki. Mogą być one wykonane z drewna lub rattanu. Meble wypoczynkowe z tego rodzaju materiałów dobrze komponują się z naturalnym otoczeniem ogrodu.

Jeśli w ogrodzie swój wolny czas będziesz spędzać w większym gronie – z dziećmi, rodziną, przyjaciółmi – pomyśl o biesiadnym stole sporych rozmiarów, dodatkowych krzesłach składanych, które wyjmiesz w razie potrzeby. Dobrym pomysłem będzie zaaranżowanie miejsca na grill na świeżym powietrzu. Dla najmłodszych natomiast możesz przed domem stworzyć kącik zabaw z trampoliną, piaskownicą czy basenem.