Jak usunąć naklejkę rejestracyjną lub winietę z szyby samochodu?

Choć może się wydawać, że usuwanie naklejek z szyby samochodowej jest bardzo proste, każdy, kto musiał się uporać z tym zadaniem, ma świadomość, że odklejenie np. naklejki rejestracyjnej z szyby auta to często spore wyzwanie.

Właściwości szyb samochodowych oraz konstrukcja samej naklejki sprawiają, że trudno ją odkleić. Po usunięciu jej zwykle na szklanej powierzchni pozostają resztki folii oraz kleju. Zmagania te są konieczne za każdym razem, gdy przerejestrowujesz samochód, chcesz odkleić naklejki-winiety autostradowe lub inne nalepki znajdujące się na szybach. Dlatego też z tym zadaniem prędzej czy później będzie się musiał zmierzyć każdy kierowca.

Jak usunąć naklejkę z szyby samochodowej? Nagrzewanie szyby

Do usunięcia naklejki z szyby samochodu można wykorzystać opalarkę – w domowych warunkach bezpiecznym rozwiązaniem jest użycie suszarki do włosów. Oba te urządzenia pomogą w nagrzaniu szyby auta. Warto też zwrócić uwagę na to, że jeszcze łatwiej będzie odkleić nalepki podczas ciepłych letnich dni. Dzięki wysokiej temperaturze powietrza nagrzewa się wówczas zarówno szyba, jak i naklejka. W chłodniejsze dni konieczne będzie ogrzanie ich powierzchni. Jeśli do usunięcia naklejki chcesz użyć suszarki do włosów, nakieruj strumień ciepłego powietrza bezpośrednio na nalepkę oraz jej najbliższe okolice. Następnie rozgrzej szybę od zewnętrznej strony. To szczególnie istotne podczas bardzo zimnych dni. Pamiętaj o tym, by szybę rozgrzewać ostrożnie i w miarę możliwości równomiernie. Jeśli w mroźny dzień skierujesz punktowo gorący strumień powietrza na szkło, możesz w ten sposób doprowadzić do jego pęknięcia. Chociaż można też nagrzać szyby opalarką, w mroźne dni bezpieczniejsze jest użycie suszarki do włosów.

Usuwanie naklejki z szyby auta – zdarcie nalepki

Rozgrzewaj powierzchnię kilka minut, a następnie spróbuj zdjąć nalepkę. Samo usuwanie naklejki wykonuj żyletką, scyzorykiem, skrobakiem do szyb lub paznokciem. Pamiętaj jednak, aby zachować szczególną ostrożność – w przeciwnym razie możesz przypadkowo zarysować powierzchnię szkła. Naklejkę zdzieraj z wyczuciem, lecz zdecydowanie, najlepiej pociągając za nią jednocześnie z dwóch stron. Jeśli nalepka nadal nie chce zejść, kontynuuj jej nagrzewanie do momentu, aż pod wpływem drapania zacznie odchodzić od szyby.

Nóż uniwersalny, ostrze 80 mm, składany 98Z007
Nóż uniwersalny, ostrze 80 mm, składany 98Z007
Special Price 37,24 zł Zamiast 49,00 zł
Scyzoryk biwakowy, pomarańczowy 63-027
Scyzoryk biwakowy, pomarańczowy 63-027
Special Price 38,76 zł Zamiast 51,00 zł
Nóż z ostrzem stałym 63-100
Nóż z ostrzem stałym 63-100
Special Price 38,76 zł Zamiast 51,00 zł
Nóż survivalowy składany  22 cm, 6 w 1 63-107
Nóż survivalowy składany  22 cm, 6 w 1 63-107
Special Price 43,32 zł Zamiast 57,00 zł

Jak usunąć pozostałości folii i kleju z szyby samochodowej?

Bardzo rzadko zdarza się, że po nagrzaniu szyby i naklejki schodzi od razu całość nalepki. Najczęściej na powierzchni szkła pozostają nieestetycznie wyglądające fragmenty folii, kleju, a nawet samej nalepki rejestracyjnej. Te szpecące zabrudzenia skutecznie usuniesz z szyby swojego auta szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną, ewentualnie materiałem nasączonym zmywaczem do paznokci (w przypadku niewielkich pozostałości po kleju). Pamiętaj jednak, by ze względu na szkodliwe dla zdrowia opary nie przeprowadzać tej czynności w zamkniętym pomieszczeniu. Jeżeli na szybie wciąż pozostają większe fragmenty folii lub samej naklejki, ponownie nagrzej nalepkę i powierzchnię wokół niej, a następnie podważ żyletką. Pozostałości usuniesz przy pomocy szmatki nasączonej rozpuszczalnikiem.

Usuwanie naklejki z szyby – co jeszcze warto wiedzieć?

Powyższą instrukcję pokazującą, jak usunąć nalepkę z szyby samochodowej, możesz wykorzystać nie tylko do odklejenia naklejki rejestracyjnej, lecz także innych nalepek. Rady te przydadzą się również w przypadku, gdy będziesz chciał usunąć naklejkę-winietę lub inne tego typu produkty, np. zielony listek początkującego kierowcy lub nalepki, które miały pełnić funkcje ozdobne.