Obecność klimatyzacji w samochodzie przynosi ukojenie w upalne dni. Dzięki niej można swobodnie podróżować nawet w środku lata, bez obaw o dyskomfort termiczny. Co zrobić, jeśli dojdzie do awarii chłodnicy? Jak sobie poradzić z tym problemem?
Demontaż chłodnicy klimatyzacji wymaga minimalnej wiedzy z zakresu budowy samochodu. Bez problemu można poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie. Wystarczą podstawowe narzędzia i chwila wolnego czasu.
Lista potrzebnych produktów:
- nowa chłodnica
- rękawice robocze
- szmatka
- płyn chłodniczy
- O-ringi (zielone) do układu klimatyzacji.
Wymiana chłodnicy klimatyzacji – rodzaje skraplacza
Zanim przejdziemy do tego, jak krok po kroku wykonać demontaż chłodnicy klimatyzacji, należy przyjrzeć się jej rodzajom. Wyróżniamy dwa typy skraplacza:
- chłodnica równoległa – jest zbudowana z wielu kanałów, które są ułożone równolegle. Przez nie transportuje się czynnik chłodniczy w obie strony skraplacza;
- chłodnica szeregowa – w tym przypadku dochodzi do jeszcze jednego podziału. Pierwsza chłodnica szeregowa zbudowana jest z kanalików oraz żeberek i stanowi najczęściej stosowany rodzaj. W drugim przypadku skraplacz tworzą serpentynowe kanaliki. Owalne rurki biegną od wlotu do wylotu chłodnicy.
Wymiana skraplacza klimatyzacji – kiedy trzeba się podjąć tego zadania?
W każdym pojeździe znajduje się kilka chłodnic – m.in. silnika, oleju i właśnie klimatyzacji. Szczególnie ta ostatnia odmiana jest narażona na szybkie zniszczenie. Wymiana chłodnicy klimatyzacji zależy od jej stanu zużycia. Na jej żywotność wpływa wiele czynników. Za uszkodzenia może odpowiadać np. korozja lub częste użytkowanie samochodu na kamienistych lub piaszczystych drogach. Każda nieszczelność w układzie prowadzi do ubytków czynnika chłodniczego oraz oleju smarnego. Szczególnie niewystarczająca ilość tego drugiego preparatu może być niebezpieczna dla całej instalacji. Brak oleju skutkuje nawet zniszczeniem sprężarki, która jest najdroższym elementem całego układu klimatyzacji.
Samodzielna wymiana chłodnicy klimatyzacji czy oddać auto do warsztatu?
Wymiana chłodnicy klimatyzacji może wydawać się skomplikowaną czynnością, jednak jesteśmy w stanie zrobić to sami. Wystarczy trochę wolnego czasu i kilka niezbędnych narzędzi, takich jak zestaw kluczy nasadowych czy śrubokręt. Oczywiście można oddać auto do serwisu, jednak trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami pracy mechanika. Zamiast tego wystarczy minimalna wiedza na temat motoryzacji i odrobina chęci, by w domowym zaciszu wymienić chłodnicę w swoim samochodzie.
Jak wymienić chłodnicę klimatyzacji? Poradnik krok po kroku
Naprawa skraplacza jest zwykle nieopłacalna, dlatego lepiej zaopatrzyć się w nowy element. Demontaż chłodnicy klimatyzacji można wykonać samodzielnie. Poniżej znajduje się wszystko, co warto wiedzieć o tym zadaniu. Jak wymienić chłodnicę? Oto instrukcja krok po kroku:
- Przed rozpoczęciem prac załóż rękawice robocze, aby chronić dłonie przed urazami i zabrudzeniami.
- Oceń wizualnie, co należy zdemontować, by dostać się do chłodnicy.
- W zależności od modelu pojazdu, nad którym pracujesz, może wystarczyć tylko poluzowanie mocowania chłodnicy wody i delikatne jej odsunięcie, by uzyskać dostęp do skraplacza klimatyzacji, a w niektórych modelach będzie wymagany demontaż wielu osłon, puszki filtra, reflektorów oraz zderzaka z belką wzmacniającą.
- Po zdemontowaniu wszystkich przeszkadzających elementów można zacząć pracę nad skraplaczem. Rurki aluminiowe, które musisz odłączyć, są przykręcone śrubami. Należy delikatnie je odkręcić, jeśli chcesz ich jeszcze raz użyć. Śruby po kilku latach wkręcone w aluminiową chłodnicę mogą się ukręcić lub wykręcić razem z aluminiowym gwintem.
- Demontuj aluminiowe rurki, postępując dość delikatnie, by ich nie ukręcić lub nie urwać, ponieważ mają bardzo cienkie ścianki.
- Spoglądając na nowy skraplacz oceń, czy jest mocowany na wcisk w gumowe poduszki, czy przykręcany na sztywno do uchwytu. Jeśli jest przykręcany, to odkręć teraz wszystkie śruby mocujące. Po tych czynnościach możesz wyciągnąć starą część.
- Delikatnie zamontuj nowy skraplacz. Montaż reszty elementów następuje w odwrotnej kolejności niż podczas usuwania starej chłodnicy. Pamiętaj, by zmienić gumowe o-ringi na złączach przykręcanych do skraplacza oraz by przykręcać je z wyczuciem, ponieważ można bardzo łatwo zerwać gwint w chłodnicy.
- Jeśli demontaż wymagał wyciągnięcia chłodnicy płynu, uzupełnij ponownie układ.
- Możesz umówić się na wizytę w serwisie klimatyzacji w celu napełnienia układu czynnikiem i olejem oraz sprawdzenie szczelności układu.
Warto przygotować wszelkie niezbędne narzędzia, takie jak zestaw kluczy nasadowych, kombinerki, podnośnik samochodowy, nowa chłodnica, by były w zasięgu ręki. Nie można także zapomnieć o szmatce oraz rękawicach roboczych.