Wykonanie tak banalnej czynności, jak wymiana żarówki to często utrapienie dla właścicieli nowych pojazdów. Z pomocą kierowcom mieszkającym na terenie Unii Europejskiej przyszło prawo unijne, które stanowi, że w każdym samochodzie sprzedawanym na terenie wspólnoty musi być możliwa wymiana żarówki. Nie sprecyzowano jednak, w jaki sposób to zrobić… Nie przejmuj się jednak, jeśli i w twoim nowym aucie przepali się żarówka. Z tego artykułu dowiesz się, jak wymienić ją samemu.
Wymiana żarówki w aucie: podstawowe informacje
Powinieneś sprawdzić, jakie żarówki są w twoim samochodzie i zawsze mieć w aucie zapasowe na wymianę, przynajmniej po dwie sztuki na każdy reflektor. To konieczność. Wszystko zależy jednak od marki i modelu samochodu oraz roku produkcji. Aby dowiedzieć się, jakie żarówki pasują do reflektorów w twoim aucie, poproś o pomoc pracownika sklepu motoryzacyjnego – powinien on mieć firmowe katalogi producentów. Ewentualnie możesz sprawdzić w Internecie na forum użytkowników samochodów danej marki, modelu, typu i roku produkcji.
W zależności od modelu samochodu, do wymiany żarówek mogą wystarczyć sprawne palce i latarka, która precyzyjnie doświetli potrzebne miejsca. Czasami konieczny będzie zestaw narzędzi, podnośnik i klucz do kół (np. Renault Megane posiada otwór do wymiany żarówki w nadkolu). W niektórych przypadkach (np. KIA RIO) w celu wymiany żarówki należy wymontować część zderzaka, a następnie wyciągnąć cały reflektor. W większości przypadków będziesz potrzebować zestaw kluczy i końcówek wkrętakowych. Do wymiany żarówek w aucie przydadzą się też w wielu przypadkach wkrętaki, które posłużą do wyjęcia lamp, czy żarówek.
Wymiana żarówki w samochodzie krok po kroku
Aby wymienić żarówkę w samochodzie, musisz się dostać do tylnej części reflektora: W tym celu w przypadku świateł przednich zwykle należy podnieść maskę, następnie zdjąć plastikową osłonę przeciwpyłową i namierzyć żarówkę, która ma zostać zmieniona. Gdy problem dotyczy świateł tylnych, podnieś klapę bagażnika i materiał obijający bagażnik.
Pamiętaj o bezpieczeństwie i zdejmij złącze elektryczne z danego źródła światła. Odepnij je delikatnym, lecz stanowczym ruchem wspomaganym bujaniem na boki.
Jeśli przepaliło się światło mijania, odbezpiecz metalową zawleczkę poprzez przyciśnięcie jej górnej części, a następnie przekręcenie w prawo lub lewo albo wyjmij żarówkę ze specjalnego zatrzasku. W miejsce zużytej żarówki włóż nową i powtórz wszystkie wcześniejsze czynności, wykonując je w odwrotnej kolejności. Światła pozycyjne oraz kierunkowskazów mają zazwyczaj wtyczki obrotowe, które należy wykręcić. Żarówki tylne są z kolei zazwyczaj zamocowane w obudowie zaślepiającej – aby dostać się do wnętrza lampy, zdejmij tę obudowę.
Pamiętaj, aby przy wymianie żarówek nie używać zbyt dużej siły. Zbyt mocne ruchy mogą uszkodzić lub odkształcić delikatnie elementy wewnątrz reflektora. Nigdy nie trzymaj gołymi palcami szklanego klosza żarówki, gdyż w ten sposób zostawiasz na nim drobne zanieczyszczenia. Te pod wpływem temperatury najpierw zmatowią szkło, a później skrócą żywotność żarówki.
W niektórych modelach samochodów procedura wymiany żarówki może być bardziej skomplikowana. Tak jest np. w przypadku kierunkowskazów na błotniku lub światła przeciwmgłowego w dolnej części zderzaka. W takich sytuacjach konieczne będzie zdjęcie plastikowej lub szklanej obudowy.
Jak wymienić żarówkę halogenową w samochodzie?
Aby odpowiedzieć na pytanie, jak wymienić żarówkę halogenową w aucie, należy w pierwszej kolejności określić miejsce, w którym się ona znajduje. Jeśli chcesz wymienić żarówkę halogenową umieszczoną w typowych reflektorach, powinieneś postępować zgodnie z instrukcją dotyczącą standardowych żarówek samochodowych. Halogeny mogą również stanowić oświetlenie uzupełniające w samochodach. Instalowane są wówczas specjalne lampy halogenowe.
Jak wymienia się żarówkę LED w aucie?
Zastanawiasz się, jak wymienić żarówkę LED? Czynność przebiega analogicznie do wymiany halogenów. Żarówki LED w samochodzie mogą być stosowane zamiast tradycyjnych świateł lub jako oświetlenie uzupełniające. W przypadku samochodów, w których stosowane jest oświetlenie LED w miejsce tradycyjnego, nie obejdzie się bez wizyty u mechanika.