Odpowietrzanie kaloryferów – grzejników to łatwa zadanie, z którym poradzisz sobie samodzielnie bez wzywania hydraulika. Zapoznaj się z zasadami, jak odpowietrzyć kaloryfer – zmniejszysz tym samym ryzyko zalania mieszkania i uszkodzenia instalacji grzewczej.
Najczęstszymi objawami zapowietrzenia kaloryfera czy grzejnika są wychłodzenie, a także bulgotanie, które wydobywa się z jego wnętrza. Jeśli zaobserwujesz któryś z tych objawów lub występują one razem, powinieneś jak najszybciej przejść do działania – usunąć nagromadzone w grzejniku powietrze. Pamiętaj, że powietrze znajdujące się we wnętrzu kaloryfera może prowadzić do rdzewienia jego poszczególnych elementów, a dłuższe zapowietrzenie grzejnika kaloryferów wiąże się z ryzykiem trwałego uszkodzenia.
Jak odpowietrzyć kaloryfer – od czego zacząć?
Odpowietrzenie wszystkich rodzajów kaloryferów wygląda podobnie, jednak nie identycznie. Dobrze jest więc zapoznać się z każdym z nich. Bardzo ważnym elementem każdego grzejnika jest jego zawór odpowietrzający. Wszystkie nowoczesne kaloryfery wodne wyposażone są w jeden z poniższych odpowietrzników:
- ręczny zawór odpowietrzający – montowany na stałe, zwykle w zewnętrznej części grzejnika, sposób jego odpowietrzenia zależny jest od konstrukcji tzw. grzybka, część z nich odpowietrza się za pomocą specjalnego kluczyka lub śrubokrętu, a inne przekręca się ręcznie,
- automatyczny zawór odpowietrzający – może mieć różną konstrukcję, tego typu zawory nie wymagają interwencji, same wydalają powietrze zalegające w grzejnikach, to wygodne, lecz niestety awaryjne rozwiązanie.
Aby samodzielnie odpowietrzyć kaloryfer z ręcznym zaworem odpowietrzającym, będziesz potrzebować następujących narzędzi:
Pamiętaj, aby odpowietrzanie kaloryferów przeprowadzać w momencie, gdy instalacja jest całkowicie wystudzona. Odpowietrzenie grzejnika, w którym jest ciepła woda, jest znacznie mniej efektywne. Jeśli nie chcesz wychładzać całej instalacji, zakręcić zawór grzejnikowy. Sprawi to, że woda szybko wystygnie, a konstrukcja grzejnika będzie przygotowana do odpowietrzenia.
Jak odpowietrzyć kaloryfer aluminiowy?
Sposób na odpowietrzenie grzejnika aluminiowego sprowadza się do kilku prostych czynności. Rozpocznij od sprawdzenia zaworu termostatycznego oraz ustawienia go w pozycji zamkniętej. Następnie bezpośrednio pod ręcznym zaworem odpowietrzającym ustaw naczynko, do którego będzie spływać woda. Teraz odkręć delikatnie zawór odpowietrzający, używając do tego celu śrubokręta lub specjalnego klucza. Następnie zaczekaj aż całe powietrze wyleci, a ze szczeliny w kaloryferze zacznie wydobywać się woda. Teraz zakręć szczelnie ręczny zawór odpowietrzający, po czym odkręć termostat do odpowiedniej pozycji.
Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny?
W większości przypadków grzejniki żeliwne nie posiadają ręcznych i automatycznych odpowietrzaczy. W związku z tym ich odpowietrzenie będzie wymagało od większej precyzji oraz dokładności. Najlepiej, aby wykonywały to dwie osoby – jedna powinna odkręcać zawór, a druga czekać ze szmatką do ścierania wody.
Przygotuj narzędzia – dwa nastawne klucze płaskie oraz miskę, którą umieścisz pod krańcem kaloryfera. Następnie zamknij zawór termostatyczny – w większości przypadków będzie to pozycja „0”. Teraz poluzuj śrubunek o niepełny obrót. Jednocześnie uważaj, aby nie wytworzyć zbyt dużej szczeliny. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że powietrze oraz woda będą się wydobywać z grzejnika na pełnej powierzchni śrubunku. Jeśli za bardzo odkręcisz śrubunek, woda może wypływać zbyt intensywnie, a strumień okazać się trudny do opanowania.
Odkręcanie śrubunku przerwij natychmiast, gdy tylko usłyszysz odgłos wydobywającego się ze środka powietrza. Śrubunek zakręć, gdy ucichnie syk powietrza, a z wnętrza kaloryfera będzie się już wydobywała wyłącznie woda. Operację zakończ, ustawiając termostat do odpowiedniej pozycji.