Jak wyregulować hamulce w rowerze w zależności od ich typu?

Hamulce to niezbędny element każdego roweru. Dobrze funkcjonujące zapewniają bezpieczną jazdę w różnych warunkach. We współczesnych jednośladach instaluje się jeden z kilku rodzajów układów hamulcowych, dlatego regulacja hamulca w rowerze może przebiegać w różny sposób w zależności od modelu.

W rowerach górskich najbardziej popularne są hamulce tarczowe. Można spotkać je też w modelach szosowych, choć tu znacznie powszechniejsze są szczękowe. Każdy rodzaj hamulców działa w nieco inny sposób, dlatego regulacja jednego typu układu może być prosta, a innego – znacznie bardziej skomplikowana.

Lista potrzebnych produktów:

Klucze Torx,  zestaw 9 szt. 09-526
Klucze Torx, zestaw 9 szt. 09-526
Special Price 23,46 zł Zamiast 34,00 zł

Najczęstsze rodzaje hamulców w rowerach

Współczesne jednoślady znacznie różnią się od siebie w zależności od m.in. przeznaczenia. Odmienność dotyczy również stosowanych w nich układów hamulcowych. Najbardziej powszechne są w rowerach hamulce:

  • V-brake, czyli jedne z najczęściej stosowanych w rowerach przeznaczonych do codziennego użytku;
  • tarczowe (mechaniczne i hydrauliczne), które są stosowane najczęściej w rowerach MTB. Bezbłędnie działają w trudnych warunkach;
  • cantilever, czyli poprzedniki hamulców V-brake;
  • torpedo, czyli hamulce w pedałach uruchamiane poprzez kręcenie do tyłu;
  • szosowe Dual Pivot, czyli hamulce używane w rowerach szosowych, są bardzo dokładne i mocne;
  • szczękowe hydrauliczne, które są bardzo podobne do hamulców typu V-brake, ale mają przewód z płynem hamulcowym zamiast linki. Stanowią także o wiele mocniejszy model;
  • U-brake, czyli hamulce szczękowe, które można najczęściej znaleźć w rowerach typu BMX;
  • rolkowe, czyli rozpowszechnione w rowerach miejskich.

W tym poradniku zajmiemy się regulacją najczęściej stosowanych hamulców, czyli V-brake oraz tarczowych.

Regulacja hamulca: rower z rozwiązaniem V-brake

Jedne z najpowszechniej stosowanych, wielofunkcyjne hamulce szczękowe typu V-brake występują w rowerach górskich, miejskich, a także trekkingowych. Są tanie i łatwe w regulacji, jednak niepozbawione wad – ocierając o obręcz koła podczas hamowania, klocki powodują szybsze jej zużycie.

Jak ustawić hamulec w rowerze z V-brake? Aby przystąpić do regulacji, musisz zacząć od poluzowania śruby, która przyciska linkę do ramienia hamulca. Do tego zadania przyda ci się odpowiedni klucz płaski. Następnie ustaw klocki, kolejno luzując nakrętkę klocka, a następnie dociskając ramię hamulca do obręczy. Klocek powinien stykać się z obręczą równomiernie na całej powierzchni. Nie może też zahaczać o oponę. Po odpowiednim ustawieniu go dokręć nakrętkę.

Aby uniknąć usterek hamulca, należy sprawdzić, czy klocki są w odpowiedniej odległości od jego ramion. Żeby to ustalić, dociśnij oba klocki do obręczy, a następnie zmierz odległość między końcem zaczepu linki a drugim ramieniem. Warto mieć na uwadze to, że odstęp powinien wynosić minimum 39 milimetrów. Mniejszy może spowodować ocieranie się zaczepu o drugie ramię podczas hamowania.

Regulacja hamulca tarczowego w rowerze

Innymi popularnie stosowanymi w rowerach hamulcami są modele tarczowe. Działają inaczej niż hamulce typu V-brake, które powodują zatrzymanie jednośladu poprzez wywieranie nacisku na obręcz koła roweru. Modele tarczowe hamują rower poprzez tarcie o tarczę zamontowaną na piaście koła. Bardzo dobrze radzą sobie w trudniejszych warunkach i są cięższe od hamulców V-brake.

Wyróżnia się dwa typy hamulców tarczowych: hydrauliczne i mechaniczne. W hydraulicznych hamulec jest zaciskany przez płyn hamulcowy. To rozwiązanie precyzyjniejsze i mocniejsze od modeli mechanicznych uruchamianych przez linkę hamulcową, która nie odwzorowuje nacisku na klamkę hamulcową tak dokładnie, jak w przypadku rozwiązań hydraulicznych.

Regulacja hamulców hydraulicznych w rowerze, podobnie zresztą jak regulacja tarczowych modeli mechanicznych, polega na odpowiednim ustawieniu klocków hamulcowych względem tarczy i jest dość łatwa do wykonania. Jedyne potrzebne narzędzie to klucz imbusowy dopasowany wielkością do mocowań. Dobrze wyregulowane hamulce nie trą o tarcze podczas jazdy, a unieruchamiają pojazd po dociśnięciu klamki do mniej więcej połowy jej zakresu ruchu. Warto przy tym pamiętać, że możliwa jest również regulacja zarówno klamki hamulca hydraulicznego, jak i mechanicznego. Można ustawić punkt rozpoczęcia hamowania, posługując się pokrętłem usytuowanym w okolicy klamki.

Po zakończeniu przeprowadzonych czynności należy oczywiście sprawdzić, czy hamulce działają poprawnie. Jeśli tak, możesz zacząć cieszyć się bezpieczną i przyjemną jazdą.