Jak często trzeba wymieniać świece zapłonowe?

Świece zapłonowe są ważnym elementem układu zapłonowego każdego samochodu, ponieważ to właśnie one wpływają na odpowiednią sprawność silnika, ale także na moc i zużycie paliwa. Jak odpowiednio dobrać świece zapłonowe?

W nowych autach coraz rzadziej ludzie skarżą się na problem z uszkodzonymi świecami zapłonowymi. Jeżeli jednak w pewnym momencie będziemy mieli z nimi problem, powinniśmy jak najszybciej udać się do mechanika, aby zapobiec kolejnym przykrym konsekwencjom.

Świece zapłonowe – o czym trzeba pamiętać?

Jeżeli w czasie użytkowania samochodu zauważysz, że twoje auto ma słabsze osiągi i często następuje nagły wzrost zużycia paliwa, to powinno to być dla ciebie sygnałem alarmowym. Wyżej wspomniane zjawiska mogą bowiem wskazywać na zużycie świec zapłonowych. W takim przypadku jak najszybciej należy wybrać się do mechanika, a także pomyśleć o zakupie nowych świec. Jak powinno się je wybrać? Przede wszystkim w sposób przemyślany. Nowa świeca zapłonowa musi bowiem być zgodna z zaleceniami producenta danej marki samochodu, a także mieć odpowiednie wymiary i kształt. Aby nie uszkodzić silnika, warto zwrócić uwagę na:

  • Wartość cieplną,
  • Skok, średnicę i długość gwintu,
  • Typ uszczelnienia (podkładka/stożek).

Świece zapłonowe powinny charakteryzować się również większą wytrzymałością, ponieważ podczas pracy silnika są często narażone na duże przeciążenia. Z tego samego powodu muszą być dobrze zaizolowane oraz odporne na wszelkiego rodzaju zmiany warunków atmosferycznych. W nowoczesnych autach świece zapłonowe wystarczają na pokonanie nawet ponad 100 tysięcy kilometrów. Najlepiej je jednak zmieniać zgodnie ze wskazówkami ze strony producenta, czyli co jakieś 30–40 tysięcy kilometrów.

Jak i kiedy wymieniać świece zapłonowe?

Wiele osób często chce uniknąć kosztów wizyty u mechanika i wolą same spróbować wymieniać różne części w samochodzie. Takie rozwiązanie nie jest jednak polecane – wymiana świec zapłonowych to bardzo trudny zabieg, który wymaga wielu precyzyjnych ruchów. Decydując się na samodzielną próbę wymiany świec, możemy przypadkiem doprowadzić do zniszczeń, takich jak chociażby złamanie izolatora ceramicznego, uszkodzenie korony tłoka lub poluzowanie pierścieni, a tego każdy z nas chciałby uniknąć. 

Na rynku spokojnie znajdziemy zastępcze świece nawet za 10–15 złotych, a najdroższe modele potrafią kosztować około 100 złotych. Na wymianie świec zapłonowych nie warto jednak przesadnie oszczędzać. Wszystko zależy od konkretnego samochodu i danego producenta.

Do wymiany świec z reguły wystarczy zestaw kluczy, w którym będą nasadki do świec, ale warto sprawdzić jaki rozmiar klucza do świec jest potrzebny w naszym samochodzie (14 mm, 16 mm, 21 mm). W niektórych modelach samochodów, aby móc wymienić świecie, trzeba zdemontować elementy osprzętu silnika (np. osłony). Warto to wcześniej sprawdzić. 

Zawsze wymieniamy wszystkie świece, warto także sprawdzić przerwę między elektrodami świecy. Przy wymianie świec zapłonowych trzeba pamiętać jeszcze o jednej kwestii, a mianowicie o skontrolowaniu stanu kabli wysokiego napięcia. Również w tym przypadku warto dokonywać wymiany co 40–50 tysięcy kilometrów. Najlepiej od razu za jednym zamachem wymienić cały komplet, gdyż pozwoli to nam przez dłuższy czas nie martwić się o stan techniczny samochodu. W nowych modelach samochodów cewki zapłonowe są sprzężone z nakładką na świece i takie elementy są nierozbieralne. 

Kluczem do trwałości świec zapłonowych jest ich odpowiednia eksploatacja. Wiele osób bardzo często zapomina o świecach zapłonowych, głównie dlatego, że z reguły są one mało awaryjne. Trzeba jednak pamiętać, że systematyczne kontrolowanie stanu tego elementu jest niezwykle istotne i co 30–100 tysięcy kilometrów musimy je wymieniać.

Wymiana świec zapłonowych – podsumowanie

Świece zapłonowe są na tyle ważnym elementem całego układu zapłonowego, że nie wolno o nich zapominać. Regularne kontrolowanie ich stanu z pewnością pozwoli nam zaoszczędzić wielu przykrych niespodzianek w przyszłości. W razie konieczności wymiany świec zapłonowych pamiętaj, by nie oszczędzać na tego typu zabiegu oraz postaw na wysokiej jakości produkty, które posłużą ci przez dłuższy okres.

Wiele zestawów NEO posiada klucz do świec w zestawie i wszystkie podołają zadaniu.

Klucze nasadowe 1/2", 1/4", zestaw 73 szt., CrV 10-054
Klucze nasadowe 1/2", 1/4", zestaw 73 szt., CrV 10-054
Special Price 232,76 zł Zamiast 253,00 zł
Klucze nasadowe 1/2", zestaw 58 szt., CrV 10-042
Klucze nasadowe 1/2", zestaw 58 szt., CrV 10-042
Special Price 250,24 zł Zamiast 272,00 zł
Klucze nasadowe 1/4", 1/2", zestaw 86 szt., CrV 10-060
Klucze nasadowe 1/4", 1/2", zestaw 86 szt., CrV 10-060
Special Price 292,02 zł Zamiast 314,00 zł
Klucze nasadowe 1/4", zestaw 63 szt. 10-008
Klucze nasadowe 1/4", zestaw 63 szt. 10-008
Special Price 167,40 zł Zamiast 186,00 zł