Wymiana tablic rejestracyjnych w samochodzie nie jest czynnością wymagającą specjalistycznej wiedzy ani umiejętności. Powinieneś jednak wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę podczas demontażu starych i montażu nowych tablic rejestracyjnych.
Zakup nowego lub używanego samochodu oraz zmiana miejsca zamieszkania wiążą się z rejestracją pojazdu, a to z kolei oznacza konieczność wymiany starych lub montaż nowych tablic rejestracyjnych. Pamiętaj, że na dokonanie rejestracji pojazdu masz 30 dni od daty jego zakupu.
Ściąganie tablic rejestracyjnych – jakie narzędzia będą potrzebne?
Aby przeprowadzić demontaż tablic rejestracyjnych, będziesz potrzebował takich narzędzi jak wiertarko-wkrętarka akumulatorowa oraz śrubokręty,
Jak ściągnąć tablice rejestracyjne?
Samo zdejmowanie nie stanowi trudnego zadania, a instrukcja, jak ściągnąć tablicę rejestracyjną, jest bardzo prosta, więc każdy może zrobić to samodzielnie. Tablice rejestracyjne umieszczone są w specjalnych ramkach. Ściąganie tablic rejestracyjnych polega na podważeniu dolnej ramki np. średniej wielkości wkrętakiem płaskim, a następnie wyjęciu tablicy. Należy ją wyciągnąć, delikatnie chwytając i wysuwając.
Pamiętaj jednak, że ramki są różne – to pewnego rodzaju zabezpieczenie przed ewentualną utratą tablicy rejestracyjnej. Takie obramowanie nie tylko chroni, lecz także poprawia wygląd estetyczny samochodu. Ramki na tablice rejestracyjne zostały wykonane z tworzyw sztucznych, które są odporne na wpływ czynników zewnętrznych. Są łatwe w montażu, nie ulegają zniszczeniu w wyniku eksploatacji pojazdu w trudnych warunkach drogowych ani nie korodują. Rozstaw otworu ramki jest uniwersalny, dzięki czemu może być użyty w przypadku wielu marek i modeli samochodów. Obramowania mogą się jednak różnić kolorem i wykończeniem. Najpopularniejsze są w kolorze czarnym oraz srebrnym, chociaż bardzo często spotyka się także ramki z napisami, np. z danymi dealera, salonu samochodowego lub firmy pośredniczącej w sprzedaży aut.
Jak zamontować tablice rejestracyjne?
Montaż przebiega podobnie do demontażu, z tą różnicą, że czynności wykonuje się w odwrotnej kolejności. Montując tablicę rejestracyjną, najpierw przykręć ramkę do wnęki przy użyciu np. wiertarko-wkrętarki 58G000, a następnie wsuń w nią tablicę i zamknij od dołu listwą zatrzaskową.
Co warto wiedzieć o tablicach rejestracyjnych?
Klasyczna tablica rejestracyjna wydawana w Polsce składa się z następujących elementów:
- eurobandu w lewym górnym rogu;
- symbolu Polski (PL);
- czarnego napisu na białym tle, który składa się z liter i cyfr – oznaczają one symbol województwa, wyróżnik miasta lub powiatu oraz wyróżnik konkretnego pojazdu;
- naklejek legalizacyjnych – 2 naklejki o wymiarach 30 × 20 mm na tablice rejestracyjne, jedna wklejana do dowodu rejestracyjnego o wymiarach 30 × 10 i druga, nalepka kontrolna, przyklejana w prawym dolnym rogu przedniej szyby.
Jak usunąć starą rejestracyjną naklejkę kontrolną z szyby?
Do usunięcia starej naklejki rejestracyjnej z szyby można użyć opalarki, i skrobaka do szyb. Można także spróbować użyć suszarki do włosów do podgrzania naklejki i jej kleju. Innym sposobem jest użycie rozpuszczalnika, może to być np. acetoni skrobaka. Jednak w tym przypadku powinieneś postępować ostrożnie, aby nie uszkodzić rozpuszczalnikiem deski rozdzielczej z tworzywa.