Ławka z palet - jak ją wykonać samodzielnie?

Ławka z palet może być praktycznym oraz łatwym do wykonania meblem do twojego ogrodu. Do jej stworzenia wystarczą m.in. palety, proste elektronarzędzia, wkręty oraz farba. Sprawdź, jak wykonać prostą ławką oraz co powinieneś kupić, aby zrobić taki mebel ogrodowy.

Zarówno nowe palety, jak i te używane można wykorzystać do budowy kompletu wypoczynkowego. Powstają z nich m.in. kanapy, łóżka, stoliki kawowe. Dzięki recyklingowi możemy dać paletom drugie życie, jednocześnie nadając im praktyczne zastosowanie.

Co jest potrzebne do wykonania ławki z palet?

Do wykonania palety potrzebujesz takich narzędzi i akcesoriów jak:

Materiały, które powinieneś użyć do zbudowania ławki, są następujące:

  • palety
  • kątowniki metalowe
  • wkręty do drewna
  • impregnat, lakier lub farba do drewna.

Przygotowanie palet na ławkę 

Przygotowanie palet do budowy ławki zależy od tego, czy chcemy wykorzystać nowe, czy używane materiały. W przypadku nowych palet sprawa jest o wiele prostsza. Należy je wyczyścić, najlepiej za pomocą szlifierki taśmowej, a w miejscach, do których dostęp jest utrudniony, papierem ściernym. Dzięki temu pozbędziemy się drzazg, które mogłyby nas zranić albo zniszczyć ubrania. Po dokładnym oczyszczeniu powierzchnię można zaimpregnować, a później pomalować pędzlem. Jeśli chcemy wykorzystać używane palety, powinniśmy wymienić elementy, które są spękane lub nadgniłe. Jeżeli w deskach pojawiły się ubytki, musimy wypełnić je masą szpachlową. Dalsze kroki są takie same jak w przypadku nowych palet, a należy zacząć od wyczyszczenia desek.

Jak zrobić ławkę z palet? Krok po kroku 

Do wykonania jednej ławki potrzebujemy 3 palet. Budowę możemy zacząć od wykonania siedziska. W tym celu musimy ustawić palety jedną na drugą, a następnie połączyć je za pomocą długich wkrętów. Wkręcać je należy przy pomocy odpowiednich bitów, korzystając z wiertarko-wkrętarki bądź zakrętarki udarowej. Wkręty powinniśmy wkręcać pod kątem 45 stopni, łącząc ze sobą dwie palety. Na rynku dostępne są różne rodzaje palet, np. o wymiarach: 600 × 400 mm, 800 × 600 mm lub 1200 × 800 mm. Jeżeli kupujemy nowe palety, możemy wybrać wariant 600 × 400 mm i łączyć siedziska wzdłuż (ławki można połączyć za pomocą perforowanych płaskowników). Meble tego typu są wygodne do siedzenia, jednak nie można się na nich położyć. Jeśli chcemy na nich nie tylko siedzieć, lecz także leżeć, powinniśmy wybrać palety o wymiarach 600 × 800 mm. Należy jednak zrobić podparcia z poduszek. Jeżeli mamy do dyspozycji palety 1200 × 800 mm, możemy pokusić się o ławkę z bardzo głębokim siedziskiem albo skrócić ją w połowie za pomocą pilarki ręcznej bądź wyrzynarki, aby otrzymać ławkę o głębokości około 45 cm. Trzeba uciąć paletę w taki sposób, by pozostawić 2 pasy dolnych podpórek. Po przygotowaniu siedziska możemy przejść do następnego etapu, w którym tworzymy tylne oparcie. Wykonujemy je z całej palety, którą montujemy z tyłu, prostopadle względem siedziska. Jeżeli chcemy, by nasze oparcie było niższe, musimy ją skrócić, tnąc wzdłuż za pomocą pilarki tarczowej lub wyrzynarki. Wkręty wkręcamy podobnie jak w przypadku siedziska, za pomocą wiertarko-wkrętarki lub zakrętarki udarowej, łącząc deski palety z drewnianymi bloczkami stanowiącymi podparcie siedziska. Dzięki temu otrzymamy trwałe połączenie z oparciem. Można też wykorzystać metalowe kątowniki dla wzmocnienia połączenia siedzisko–oparcie. Gdy już zbudujesz ławkę, umieść na niej wygodny materac, a na oparciach połóż miękkie poduszki – dzięki temu mebel nie tylko stanie się znacznie wygodniejszy, lecz także będzie o wiele lepiej wyglądał.