Klucz do świec pozwoli nam samodzielnie dokręcać te elementy samochodu lub motocykla, ale zanim się do tego zabierzemy, warto zgromadzić trochę wiedzy. Najważniejsza informacja jest taka, że świece należy przykręcać z określoną siłą, a do tego najlepiej nadaje się klucz dynamometryczny do świec.
Klucz do świec – jaki będzie najlepszy?
Klucz dynamometryczny do świec to narzędzie, bez którego nie obejdzie się żaden profesjonalny warsztat. Nie chodzi tylko o przykręcanie świec. Jego uniwersalny charakter wykorzystywany jest do wielu czynności związanych z dokręcaniem śrub w kołach czy urządzeniach precyzyjnych. Z technicznego punktu widzenia, narzędzie to można uznać za bardziej zaawansowaną formę popularnej „grzechotki”, czyli rozwiniętej wersji klucza nasadowego. Klucz dynamometryczny może jednak dużo więcej. Specjalny mechanizm, w który został wyposażony, a także odpowiednia konstrukcja umożliwiają dokręcanie śrub z wybraną przez producenta siłą. Co to oznacza? Tyle że w przypadku tego narzędzia możliwe jest ustawienie konkretnej siły, z którą dana śruba powinna być dokręcona.
Klucz do świec żarowych, klucz do świec zapłonowych
Upraszczając określenie przeznaczenia klucza dynamometrycznego do świec, powinien on pomóc nam w dokręceniu nakrętek czy śrub do wyznaczonego wcześniej momentu. Poszczególne typy narzędzi mogą różnić się od siebie mechanizmem działania oraz zakresem momentu dokręcenia. Ze względu na sposób działania można podzielić je w następujący sposób:
- Klucz wychylny – w czasie dokręcania śruby, kiedy zaczyna stawiać opór, wskaźnik powoli wychyla się do skrajnej pozycji. Efekt musimy porównać ze skalą, wówczas będziemy wiedzieć, z jaką siłą dokręcamy śrubę. Nie jest to zbyt precyzyjne urządzenie spośród wszystkich typów kluczy do świec. Wynik może zawierać ryzyko błędu.
- Klucz klikowy – inaczej nazywa się go mechanicznym i uchodzi za najpopularniejszą odmianę kluczy dynamometrycznych. Działa w ten sposób, że w momencie przekroczenia momentu obrotowego zapadka zaczyna blokować sprężynę. W rezultacie słychać charakterystyczny klik, od którego pochodzi nazwa klucza.
- Klucz wskazówkowy – klasyczny model klucza do świec. Ma tarczę z wskazówką. Wychyli się ona w momencie, gdy śruba stawi opór. Na skali odczytamy wówczas moc, z jaką dokręcamy świecę. Jeżeli wskazówka dotrze na skali do wyznaczonego momentu, powinniśmy przerwać pracę.
- Klucz wyzwalany – narzędzie o tyle nietypowe, że wydaje specyficzny odgłos, kiedy osiągnięty zostanie wybrany moment.
- Klucz łamany – wyróżnia się poprzez specjalistyczny zawias, który zgina się, kiedy osiągnięty zostanie wybrany moment. To chwila, kiedy należy zakończyć dokręcanie śruby.
- Klucz elektroniczny – cechuje się największą dokładnością spośród wymienionych narzędzi. Pomiar momentu wykonywany jest tensometrem. Gdy przekraczana jest określona wartość, wówczas rozlega się charakterystyczny dźwięk.
- Klucz sprzęgłowy – kiedy osiągamy wybrany moment, włącza się blokada.
Zarówno w przypadku klucza do świec żarowych, jak i klucza do świec zapłonowych metoda jego używania jest podobna. Najpierw wybieramy właściwą siłę dokręcenia, następnie należy założyć na świecę odpowiednią nasadkę. Kolejny krok to przyłożenie klucza i dokręcanie świecy do chwili, w której wybrana siła zostanie osiągnięta.
Najlepsze klucze do świec
Profesjonalne warsztaty korzystają również z kluczy udarowych do świec, inaczej zwanymi kluczami pneumatycznymi. Ich działanie oparte jest na funkcjonowaniu układu sprężonego powietrza, które wytwarza niezbędną energię. Oznacza to, że do właściwego działania tych urządzeń niezbędna będzie sprężarka. Powietrze wtłaczane jest do cylindra narzędzia wyposażonego w wirnik. Dzięki przetaczaniu powietrza wirnik wchodzi w ruch obrotowy, wytwarzając energię. Trafia ona na wał napędowy, dzięki któremu możliwe jest używanie klucza. To całkowicie bezpieczne urządzenie o prostej konstrukcji i dużej efektywności. W zależności od potrzeb powinniśmy dobierać klucz udarowy do świec pod kątem jego momentu obrotowego. Innego rodzaju klucz przysłuży się nam do dokręcania świec, a inny w przypadku bardziej wymagających śrub.
Kiedy już mamy odpowiednie narzędzie, możemy przystąpić do samodzielnej wymiany świec zapłonowych. Potrzebny będzie cały komplet świec zapłonowych, ponieważ nigdy nie wymienia się tylko jednej świecy, ale wszystkie jednocześnie. Przyda się również smar miedziowy, odporny na działanie wysokich temperatur. Ze względu na umiejscowienie świec (istotna jest marka samochodu) może być potrzebny dodatkowy klucz nasadowy, jeśli mamy do czynienia ze świecami ukrytymi głęboko w głowicy lub klucz przegubowy, jeśli jest do nich bezproblemowy dostęp.