W JAKIE KLUCZE DO FILTRÓW OLEJU WARTO SIĘ ZAOPATRZYĆ?

Klucz do filtrów powinien przede wszystkim cechować się doskonałą żywotnością i być odporny na uszkodzenia mechaniczne. Filtr oleju pozwala na utrzymanie silnika w doskonałej kondycji dzięki zatrzymywaniu nawet najmniejszych zanieczyszczeń. To głównie nagary i inne produkty uboczne spalania trafiające do kanałów olejowych. Filtr działa w ścisłej współpracy z olejem i umożliwia mu efektywną realizację zadań, czyli smarowanie i oczyszczanie silnika.

Klucz do filtra oleju – co to za narzędzie?

Wystarczy garaż z dostępem do kanału, by każdy, kto lubi pomajsterkować przy swoim aucie, mógł mieć swobodne dojście do poszczególnych elementów. W takim wypadku wymiana oleju wraz z filtrem nie powinna sprawiać problemu. Wcześniej jednak należy zaopatrzyć się w potrzebne akcesoria, a konkretnie klucz do filtra oleju. Zarówno olej silnikowy, jak i filtr należy regularnie wymieniać, by pozbyć się zanieczyszczeń, które wychwytuje. Z wyglądu jest to cylindryczny pojemnik pokryty tworzywem sztucznym. Po jednej stronie wyposażony jest w nagwintowany otwór wraz z wykonaną z gumy uszczelką. Optymalnie filtr można byłoby instalować, dokręcając go ręką, jednak najczęściej przestrzeń, w której się znajduje, jest na tyle ciasna, że trudno uchwycić go dłonią. Dodatkową trudnością może być fakt, że wspomniana uszczelka może pod wpływem temperatury przywierać do podstawy filtra. Wówczas już nie obejdzie się bez klucza, dzięki któremu będziemy mogli ręcznie go odkręcić. 

Jakie klucze do filtrów oleju?

By odpowiednio dobrać klucze do filtrów oleju, powinniśmy znać typ oraz rozmiary puszki, w której znajduje się filtr paliwa, a także wiedzieć, ile mamy miejsca wokół jego podstawy. Na rynku jest spory wybór tych narzędzi. Możemy sięgnąć po klucze do filtrów oleju:

Trójramienny klucz do filtrów oleju może być wykorzystywany do odkręcania filtrów oleju w metalowej obudowie zarówno w autach osobowych, jak i dostawczych oraz motocyklach. Zbudowany jest z trzech ramion, które chwytają filtr. Ma samoregulacyjny mechanizm rozstawu ramion, a także możliwość pracy w stronę prawą i lewą. Warto zadbać, by narzędzie wykonane było z najwyższej jakości materiałów. Pozwoli to zapewnić wygodną i komfortową pracę oraz bezawaryjne używanie sprzętu przez długi czas. Opaskowy klucz filtra oleju nazywany jest również tasiemkowym. Nazwę zawdzięcza metalowej pętli zaciskowej, zainstalowanej na długiej, gwintowanej śrubie, którą obejmuje się filtr oleju. Dzięki temu można go łatwo i bezpiecznie odkręcić. Na podobnej zasadzie działają szczypce do filtra oleju, które dzięki zębom mogą łatwo chwycić puszkę i ją wyciągnąć. Kielichowa konstrukcja umożliwia działanie klucza nasadowego do filtra oleju. Natomiast łańcuchowy klucz ma uchwyt, do którego przymocowany jest regulowany łańcuch. Pętlę łańcucha należy ciasno założyć na puszkę filtra i zapiąć za zaczep. W następnej kolejności możemy wykorzystać uchwyt klucza jako dźwignię i poluzować filtr. Kolejny krok to jego ręczne odkręcenie. Dzięki sporemu zakresowi regulacji klucz łańcuchowy może być używany do różnych rozmiarów filtrów. W wielu sklepach można także zaopatrzyć się w klucze do filtrów oleju pozbawione uchwytu. Wówczas wyposażone są w podwójny lub pojedynczy łańcuch oraz półcalową głowicę, na którą zakłada się pokrętło do nasadek, grzechotkę lub płaski klucz. 

Klucz do filtra – kiedy go używać?

Wymiana oleju w samochodzie wskazana jest po przejechaniu od 15 do 20 tysięcy kilometrów, choć niektóre modele aut wymagają tego szybciej. Zaczynamy od odkręcenia filtra, dzięki użyciu jednego z wymienionych kluczy. Przed instalacją nowego filtra powierzchnię, gdzie zostanie zainstalowany, należy oczyścić papierową lub bawełnianą szmatką. Kolejnym krokiem będzie pokrycie uszczelki olejem, co ma zapobiec przyszłym przeciekom. Zostaje nam już tylko przykręcenie filtra, co można zrobić ręką. Filtr należy mocno przykręcić. Jednak gdy odczujemy silny opór, należy odpuścić, by uniknąć pęknięcia gwintu. Jak widać, samodzielna wymiana filtra oleju nie jest skomplikowana. Poza odpowiednim kluczem lub nasadką nie potrzeba nawet zaawansowanego sprzętu, aby tego dokonać. Na pewno zaś przydadzą się uwaga i precyzja. Na filtrach oleju nie ma co oszczędzać. Warto sięgać po produkty renomowanych producentów. Taki sprzęt może zagwarantować odpowiednie parametry. Na szczęście różnice w cenie na korzyść markowego sprzętu nie są duże. W tym przypadku chęć zaoszczędzenia kilku złotych może jednak sprowadzić na właściciela samochodu spore kłopoty.